Kullamästerskapet 22/29 oktober - omgång 2
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Omg | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
18 | 617,5 | 47,65 | Sven Müller - Anders Argelius | Sven Müller Anders Argelius | 21 | Kullabygdens BK | Kullabygdens BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 9, som Ö-V, mot Tomas Truedsson - Curt-Ingvar Svensson | Rond 9, som Ö-V, mot Tomas Truedsson - Curt-Ingvar Svensson |
1 | 4♥ | N | +1 | ♠K | 450 | 7 | 29 | 29 | ♠KDkn954♥853♦kn2♣K4 | ♠73♥96♦KD10853♣732 | ♠KDkn954♥853♦kn2♣K4 | 352,3 | 50,62 | 352,3 |
2 | 5♣ | Ö | –1 | ♠4 | 50 | 2 | 8 | 8 | ♠5♥EK62♦E73♣D10653 | ♠E92♥D♦K10654♣kn872 | ♠5♥EK62♦E73♣D10653 | 354,3 | 49,21 | 354,3 |
Rond 7, som N-S, mot Gerd Axelsson - Bertil Sjölinder | Rond 7, som N-S, mot Gerd Axelsson - Bertil Sjölinder |
3 | 4♠ | N | = | ♥kn | 420 | 11 | 46 | 46 | ♠EKkn942♥2♦1093♣1053 | ♠D653♥KD6♦E862♣Ekn | ♠EKkn942♥2♦1093♣1053 | 365,3 | 49,10 | 365,3 |
4 | 6♠ | V | = | ♦4 | -1430 | 11 | 46 | 46 | ♠964♥97♦D76543♣K7 | ♠83♥D84♦kn982♣kn1043 | ♠964♥97♦D76543♣K7 | 376,3 | 49,00 | 376,3 |
Rond 10, som Ö-V, mot Sven Danielsson - Linda Sandberg | Rond 10, som Ö-V, mot Sven Danielsson - Linda Sandberg |
5 | 3NT | V | +1 | ♥8 | -430 | 10 | 42 | 42 | ♠3♥Dkn72♦EDkn107♣kn65 | ♠kn654♥EK9♦K6♣ED74 | ♠3♥Dkn72♦EDkn107♣kn65 | 386,3 | 48,78 | 386,3 |
6 | 4♣ | N | = | ♠K | 130 | 3 | 13 | 13 | ♠EK85♥10♦D8432♣D32 | ♠92♥kn8742♦K10975♣10 | ♠EK85♥10♦D8432♣D32 | 389,3 | 47,71 | 389,3 |
Rond 4, som Ö-V, mot Ola Svensson - Lars-Gunnar Ludvigsson | Rond 4, som Ö-V, mot Ola Svensson - Lars-Gunnar Ludvigsson |
7 | 3NT | Ö | +1 | ♠2 | -630 | 14 | 58 | 58 | ♠E108♥Kkn842♦94♣E85 | ♠KD97♥3♦EK1085♣K73 | ♠E108♥Kkn842♦94♣E85 | 403,3 | 48,01 | 403,3 |
8 | 3♣ | S | = | ♠3 | 110 | 7 | 29 | 29 | ♠EDkn875♥D87♦D6♣64 | ♠1063♥kn106♦E9874♣107 | ♠EDkn875♥D87♦D6♣64 | 410,3 | 47,49 | 410,3 |
Rond 11, som N-S, mot Stig Johansson - Inger Edström | Rond 11, som N-S, mot Stig Johansson - Inger Edström |
9 | 2♦ | Ö | +3 | ♠4 | -150 | 21 | 88 | 88 | ♠Dkn75♥EK6♦106♣KD63 | ♠10943♥kn974♦9♣9752 | ♠Dkn75♥EK6♦106♣KD63 | 431,3 | 48,57 | 431,3 |
10 | 5♦x | V | –1 | ♠4 | 200 | 17 | 71 | 71 | ♠K103♥K10874♦-♣E8543 | ♠kn8764♥ED52♦E3♣kn9 | ♠K103♥K10874♦-♣E8543 | 448,3 | 49,16 | 448,3 |
Rond 2, som N-S, mot Jan Lundahl - Åke Loftén | Rond 2, som N-S, mot Jan Lundahl - Åke Loftén |
11 | 3♠ | Ö | +1 | ♦E | -170 | 5 | 21 | 21 | ♠KD♥10975♦Kkn93♣874 | ♠72♥Kkn2♦E10754♣Dkn5 | ♠KD♥10975♦Kkn93♣874 | 453,3 | 48,43 | 453,3 |
12 | 5♦ | S | = | ♠9 | 600 | 17 | 71 | 71 | ♠E6532♥Kkn8♦kn4♣D95 | ♠kn8♥D1093♦EKD9873♣- | ♠E6532♥Kkn8♦kn4♣D95 | 470,3 | 48,99 | 470,3 |
Rond 1, som N-S, mot Elisabeth Knappe - Ulla Nilsbjer | Rond 1, som N-S, mot Elisabeth Knappe - Ulla Nilsbjer |
13 | 4♠ | Ö | = | ♣E | -620 | 10 | 42 | 42 | ♠Dkn3♥9542♦ED9♣652 | ♠2♥1076♦42♣EKDkn1087 | ♠Dkn3♥9542♦ED9♣652 | 480,3 | 48,81 | 480,3 |
14 | 4♦ | Ö | –1 | ♠K | 50 | 11 | 46 | 46 | ♠84♥E986♦972♣KD83 | ♠KD9753♥kn102♦4♣E62 | ♠84♥E986♦972♣KD83 | 491,3 | 48,74 | 491,3 |
Rond 12, som N-S, mot Lennart Håwi - Greta Persson | Rond 12, som N-S, mot Lennart Håwi - Greta Persson |
15 | 4♠ | Ö | –1 | ♣10 | 50 | 18 | 75 | 75 | ♠5♥876♦84♣EKkn6543 | ♠Kkn94♥1054♦kn532♣108 | ♠5♥876♦84♣EKkn6543 | 509,3 | 49,35 | 509,3 |
16 | 5♥x | Ö | = | ♠3 | -850 | 0 | 0 | 0 | ♠EKDkn92♥-♦9432♣Kkn10 | ♠87543♥1064♦D10♣842 | ♠EKDkn92♥-♦9432♣Kkn10 | 509,3 | 48,23 | 509,3 |
Rond 13, som Ö-V, mot Villy Olsson - Bertil Eneroth | Rond 13, som Ö-V, mot Villy Olsson - Bertil Eneroth |
17 | 4♦ | N | –1 | ♥4 | -50 | 20 | 83 | 83 | ♠Ekn5♥D74♦D43♣E653 | ♠KD764♥kn8653♦6♣D9 | ♠Ekn5♥D74♦D43♣E653 | 529,3 | 49,01 | 529,3 |
18 | 3NT | Ö | –1 | ♥6 | 50 | 10 | 42 | 42 | ♠D10632♥EK3♦E10963♣- | ♠kn♥kn4♦7542♣EKkn873 | ♠D10632♥EK3♦E10963♣- | 539,3 | 48,85 | 539,3 |
Rond 3, som Ö-V, mot Bo Stendahl - Leif Persson | Rond 3, som Ö-V, mot Bo Stendahl - Leif Persson |
19 | 1NT | S | = | ♠9 | 90 | 14 | 58 | 58 | ♠E83♥E76♦E1074♣D85 | ♠D1096♥102♦K532♣kn64 | ♠E83♥E76♦E1074♣D85 | 553,3 | 49,05 | 553,3 |
20 | 4♦ | N | +1 | ♥3 | 150 | 2,3 | 9 | 9 | ♠E754♥D10853♦95♣kn6 | ♠kn9♥EK72♦873♣10942 | ♠E754♥D10853♦95♣kn6 | 555,6 | 48,23 | 555,6 |
Rond 6 | Rond 6 |
21 | Frirond | 11,4 | 48 | 48 | ♠EK10864♥E98♦96♣E6 | ♠532♥Kkn1075♦854♣92 | ♠EK10864♥E98♦96♣E6 | 567 | 48,21 | 567 |
Rond 6 | Rond 6 |
22 | Frirond | 11,4 | 48 | 48 | ♠D10975♥873♦kn♣E987 | ♠EK3♥D965♦ED1052♣4 | ♠D10975♥873♦kn♣E987 | 578,4 | 48,20 | 578,4 |
Rond 8, som Ö-V, mot Per-Inge Helmertz - Christina Aalvik | Rond 8, som Ö-V, mot Per-Inge Helmertz - Christina Aalvik |
23 | 3♣ | S | –2 | ♥E | -200 | 16 | 67 | 67 | ♠K10984♥kn85♦9♣E1032 | ♠D72♥EK9763♦kn85♣9 | ♠K10984♥kn85♦9♣E1032 | 594,4 | 48,56 | 594,4 |
24 | 2♠ | N | +2 | ♣D | 170 | 4 | 17 | 17 | ♠6♥Dkn9765♦kn43♣D105 | ♠kn753♥102♦E62♣EK83 | ♠6♥Dkn9765♦kn43♣D105 | 598,4 | 47,95 | 598,4 |
Rond 5, som Ö-V, mot Zhou Ye - Dennis Bengtsson | Rond 5, som Ö-V, mot Zhou Ye - Dennis Bengtsson |
25 | 6NT | N | = | ♠10 | 990 | 4 | 17 | 17 | ♠kn1053♥94♦kn765♣876 | ♠E974♥8753♦104♣K52 | ♠kn1053♥94♦kn765♣876 | 602,4 | 47,36 | 602,4 |
26 | 4♠ | S | –1 | ♣E | -100 | 17 | 71 | 71 | ♠10♥kn953♦42♣K108542 | ♠D92♥K104♦K1076♣E73 | ♠10♥kn953♦42♣K108542 | 619,4 | 47,79 | 619,4 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior