DM-Indivuellt 1
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
3 | 157,0 | 60,38 | Bo Elfverson | Bo Elfverson | Visby BS | Visby BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Väst, med Jan Wiklund, mot Bosse Lindberg - Märta Lindberg | Rond 1, som Väst, med Jan Wiklund, mot Bosse Lindberg - Märta Lindberg |
1 | 3♥ | N | +1 | ♦K | 170 | 0 | 0 | 0 | ♠EK87♥93♦kn975♣K72 | ♠94♥74♦EK864♣kn1063 | ♠EK87♥93♦kn975♣K72 | 0 | 0,00 | 0 |
2 | 5♣ | Ö | = | ♠E | -400 | 9 | 90 | 90 | ♠D10♥D102♦kn64♣Dkn1074 | ♠953♥Ekn75♦E♣EK832 | ♠D10♥D102♦kn64♣Dkn1074 | 9 | 45,00 | 9 |
Rond 2, som Syd, med Pekka Wartia, mot Irene Darvelid - Gösta Eriksson | Rond 2, som Syd, med Pekka Wartia, mot Irene Darvelid - Gösta Eriksson |
3 | 1NT | V | +1 | ♠4 | -120 | 2 | 20 | 20 | ♠1065♥D62♦86♣K7543 | ♠Kkn974♥108♦Dkn9♣Ekn10 | ♠1065♥D62♦86♣K7543 | 11 | 36,67 | 11 |
4 | 4♥ | N | –2 | ♦9 | -200 | 1 | 10 | 10 | ♠1072♥D10873♦K8♣Ekn3 | ♠K65♥EK9♦kn74♣KD62 | ♠1072♥D10873♦K8♣Ekn3 | 12 | 30,00 | 12 |
Rond 3, som Väst, med Elisabeth Smith, mot Pekka Wartia - Birgit Rosvall | Rond 3, som Väst, med Elisabeth Smith, mot Pekka Wartia - Birgit Rosvall |
5 | 3♦ | Ö | –2 | ♦E | 100 | 9 | 90 | 90 | ♠ED9543♥-♦kn2♣kn9865 | ♠7♥EDkn72♦D109543♣10 | ♠ED9543♥-♦kn2♣kn9865 | 21 | 42,00 | 21 |
6 | 4♥ | N | = | ♣E | 420 | 0 | 0 | 0 | ♠E♥1094♦kn1053♣kn10764 | ♠1098742♥63♦D9♣EK3 | ♠E♥1094♦kn1053♣kn10764 | 21 | 35,00 | 21 |
Rond 4, som Väst, med Birgit Rosvall, mot Bosse Lindberg - Rolf Björn | Rond 4, som Väst, med Birgit Rosvall, mot Bosse Lindberg - Rolf Björn |
7 | 4♦ | V | –2 | ♠E | 200 | 2 | 20 | 20 | ♠D3♥Dkn4♦kn10932♣D104 | ♠K9♥962♦E87♣EK865 | ♠D3♥Dkn4♦kn10932♣D104 | 23 | 32,86 | 23 |
8 | 4♥x | V | = | ♦kn | -590 | 10 | 100 | 100 | ♠104♥EKD10953♦E9♣65 | ♠D98753♥kn42♦K♣1082 | ♠104♥EKD10953♦E9♣65 | 33 | 41,25 | 33 |
Rond 5, som Syd, med Lars-Erik Lindberg, mot Jan Wiklund - Birgitta Gustafsson | Rond 5, som Syd, med Lars-Erik Lindberg, mot Jan Wiklund - Birgitta Gustafsson |
9 | 3NT | S | +3 | ♣D | 490 | 10 | 100 | 100 | ♠EK932♥10♦10764♣EK5 | ♠D85♥EKD752♦kn5♣82 | ♠EK932♥10♦10764♣EK5 | 43 | 47,78 | 43 |
10 | 3NT | Ö | –1 | ♦9 | 100 | 9 | 90 | 90 | ♠E10♥kn10874♦97♣D985 | ♠9765♥D5♦D10543♣K4 | ♠E10♥kn10874♦97♣D985 | 52 | 52,00 | 52 |
Rond 6, som Syd, med Märta Lindberg, mot Ewa Montelius - Lennart Jonsson | Rond 6, som Syd, med Märta Lindberg, mot Ewa Montelius - Lennart Jonsson |
11 | 3NT | Ö | –2 | ♥10 | 100 | 5 | 50 | 50 | ♠1065♥Kkn1065♦98♣E73 | ♠743♥E43♦752♣D1054 | ♠1065♥Kkn1065♦98♣E73 | 57 | 51,82 | 57 |
12 | 4♠ | S | = | ♦E | 620 | 10 | 100 | 100 | ♠KDkn1074♥104♦63♣D32 | ♠E♥Ekn952♦KDkn85♣kn7 | ♠KDkn1074♥104♦63♣D32 | 67 | 55,83 | 67 |
Rond 7, som Öst, med Gösta Eriksson, mot Berit Wiklund - Pekka Wartia | Rond 7, som Öst, med Gösta Eriksson, mot Berit Wiklund - Pekka Wartia |
13 | 3NT | V | –1 | ♣10 | 100 | 5 | 50 | 50 | ♠32♥9874♦K986♣952 | ♠KD64♥ED3♦E104♣Ekn4 | ♠32♥9874♦K986♣952 | 72 | 55,38 | 72 |
14 | 3NT | V | +1 | ♣9 | -430 | 4 | 40 | 40 | ♠KDkn♥Ekn4♦EDkn1063♣6 | ♠8765♥K10♦82♣Ekn543 | ♠KDkn♥Ekn4♦EDkn1063♣6 | 76 | 54,29 | 76 |
Rond 8, som Öst, med Hasse Tägt, mot Elisabeth Smith - Bengt Lindskog | Rond 8, som Öst, med Hasse Tägt, mot Elisabeth Smith - Bengt Lindskog |
15 | 4♥ | S | –1 | ♠D | -100 | 9 | 90 | 90 | ♠Ekn62♥94♦kn98♣8753 | ♠D1083♥kn2♦K54♣EDkn10 | ♠Ekn62♥94♦kn98♣8753 | 85 | 56,67 | 85 |
16 | 4♥ | N | = | ♠2 | 420 | 4 | 40 | 40 | ♠kn6432♥K♦D542♣D63 | ♠ED109♥1097♦96♣E972 | ♠kn6432♥K♦D542♣D63 | 89 | 55,62 | 89 |
Rond 9, som Väst, med Bosse Lindberg, mot Lars-Erik Lindberg - Lena Dahlin | Rond 9, som Väst, med Bosse Lindberg, mot Lars-Erik Lindberg - Lena Dahlin |
17 | 4♠ | S | +1 | ♣D | 450 | 2 | 20 | 20 | ♠75♥874♦kn7♣Dkn9762 | ♠K6♥Dkn95♦5432♣E83 | ♠75♥874♦kn7♣Dkn9762 | 91 | 53,53 | 91 |
18 | 4♥ | S | = | ♦6 | 620 | 2 | 20 | 20 | ♠kn4♥kn1072♦D96♣KD65 | ♠K9652♥-♦E108542♣102 | ♠kn4♥kn1072♦D96♣KD65 | 93 | 51,67 | 93 |
Rond 10, som Syd, med Lennart Jonsson, mot Irene Darvelid - Svend Höst | Rond 10, som Syd, med Lennart Jonsson, mot Irene Darvelid - Svend Höst |
19 | 4♥ | S | = | ♦9 | 420 | 6 | 60 | 60 | ♠6♥EK107♦kn86♣EKD64 | ♠EKkn103♥9653♦D72♣8 | ♠6♥EK107♦kn86♣EKD64 | 99 | 52,11 | 99 |
20 | 3♥ | S | = | ♠E | 140 | 10 | 100 | 100 | ♠kn8♥Dkn8763♦Dkn6♣75 | ♠K7♥K104♦E854♣K962 | ♠kn8♥Dkn8763♦Dkn6♣75 | 109 | 54,50 | 109 |
Rond 11, som Öst, med Svend Höst, mot Birgit Rosvall - Gösta Eriksson | Rond 11, som Öst, med Svend Höst, mot Birgit Rosvall - Gösta Eriksson |
21 | 4♦x | N | –3 | ♠5 | -800 | 8 | 80 | 80 | ♠5♥ED987652♦82♣97 | ♠ED986♥4♦kn107♣ED102 | ♠5♥ED987652♦82♣97 | 117 | 55,71 | 117 |
22 | 3NT | S | +4 | ♥10 | 520 | 10 | 100 | 100 | ♠10965♥kn8732♦kn63♣5 | ♠42♥104♦D9754♣kn972 | ♠10965♥kn8732♦kn63♣5 | 127 | 57,73 | 127 |
Rond 12, som Nord, med Gunnar Wintland, mot Lars-Erik Lindberg - Frank Caperius | Rond 12, som Nord, med Gunnar Wintland, mot Lars-Erik Lindberg - Frank Caperius |
23 | 1NT | Ö | = | ♣2 | -90 | 6 | 60 | 60 | ♠Ekn94♥D972♦94♣1064 | ♠62♥kn5♦D1082♣EK972 | ♠Ekn94♥D972♦94♣1064 | 133 | 57,83 | 133 |
24 | 3NT | N | +1 | ♣6 | 430 | 5 | 50 | 50 | ♠E10832♥K103♦E5♣KD2 | ♠Kkn6♥kn7♦D98763♣E7 | ♠E10832♥K103♦E5♣KD2 | 138 | 57,50 | 138 |
Rond 13, som Nord, med Lena Dahlin, mot Hasse Tägt - Gunnar Wintland | Rond 13, som Nord, med Lena Dahlin, mot Hasse Tägt - Gunnar Wintland |
25 | 4♥ | S | +2 | ♦7 | 480 | 10 | 100 | 100 | ♠D84♥102♦EDkn♣ED976 | ♠976♥EKkn54♦54♣K103 | ♠D84♥102♦EDkn♣ED976 | 148 | 59,20 | 148 |
26 | 1NT | N | +3 | ♦K | 180 | 9 | 90 | 90 | ♠ED94♥kn2♦E1093♣EK3 | ♠75♥KD95♦865♣kn952 | ♠ED94♥kn2♦E1093♣EK3 | 157 | 60,38 | 157 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior