DM-Indivuellt 1
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
4 | 147,3 | 56,67 | Lennart Jonsson | Lennart Jonsson | Visby BS | Visby BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Väst, med Pekka Wartia, mot Ewa Montelius - Egon Eskedahl | Rond 1, som Väst, med Pekka Wartia, mot Ewa Montelius - Egon Eskedahl |
1 | 2♥ | N | +1 | ♦E | 140 | 4 | 40 | 40 | ♠EK87♥93♦kn975♣K72 | ♠94♥74♦EK864♣kn1063 | ♠EK87♥93♦kn975♣K72 | 4 | 40,00 | 4 |
2 | 5♣ | Ö | = | ♠K | -400 | 9 | 90 | 90 | ♠D10♥D102♦kn64♣Dkn1074 | ♠953♥Ekn75♦E♣EK832 | ♠D10♥D102♦kn64♣Dkn1074 | 13 | 65,00 | 13 |
Rond 2, som Syd, med Märta Lindberg, mot Frank Caperius - Bengt Lindskog | Rond 2, som Syd, med Märta Lindberg, mot Frank Caperius - Bengt Lindskog |
3 | 2♠ | N | = | ♥kn | 110 | 10 | 100 | 100 | ♠1065♥D62♦86♣K7543 | ♠Kkn974♥108♦Dkn9♣Ekn10 | ♠1065♥D62♦86♣K7543 | 23 | 76,67 | 23 |
4 | 2♦ | V | –2 | ♥E | 200 | 6 | 60 | 60 | ♠1072♥D10873♦K8♣Ekn3 | ♠K65♥EK9♦kn74♣KD62 | ♠1072♥D10873♦K8♣Ekn3 | 29 | 72,50 | 29 |
Rond 3, som Syd, med Gösta Eriksson, mot Hasse Tägt - Jan Wiklund | Rond 3, som Syd, med Gösta Eriksson, mot Hasse Tägt - Jan Wiklund |
5 | 3♦x | Ö | –2 | ♦K | 300 | 6 | 60 | 60 | ♠Kkn862♥K6♦EK6♣KD4 | ♠10♥1098543♦87♣E732 | ♠Kkn862♥K6♦EK6♣KD4 | 35 | 70,00 | 35 |
6 | 3♦ | N | –2 | ♣E | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠KD53♥kn872♦K4♣982 | ♠kn6♥EKD5♦E8762♣D5 | ♠KD53♥kn872♦K4♣982 | 35 | 58,33 | 35 |
Rond 4, som Öst, med Lena Dahlin, mot Eva-Marie Elingmark - Lars-Erik Lindberg | Rond 4, som Öst, med Lena Dahlin, mot Eva-Marie Elingmark - Lars-Erik Lindberg |
7 | 3♣ | Ö | –1 | ♠10 | 100 | 5 | 50 | 50 | ♠K9♥962♦E87♣EK865 | ♠D3♥Dkn4♦kn10932♣D104 | ♠K9♥962♦E87♣EK865 | 40 | 57,14 | 40 |
8 | 5♦x | S | = | ♥E | 550 | 0 | 0 | 0 | ♠D98753♥kn42♦K♣1082 | ♠104♥EKD10953♦E9♣65 | ♠D98753♥kn42♦K♣1082 | 40 | 50,00 | 40 |
Rond 5, som Öst, med Irene Darvelid, mot Berit Wiklund - Elisabeth Smith | Rond 5, som Öst, med Irene Darvelid, mot Berit Wiklund - Elisabeth Smith |
9 | 4♥ | N | +1 | ♠kn | 450 | 4 | 40 | 40 | ♠kn6♥kn983♦K98♣9743 | ♠1074♥64♦ED32♣Dkn106 | ♠kn6♥kn983♦K98♣9743 | 44 | 48,89 | 44 |
10 | 3NT | Ö | +1 | ♣8 | -630 | 10 | 100 | 100 | ♠Dkn3♥EK632♦EK2♣102 | ♠K842♥9♦kn86♣Ekn763 | ♠Dkn3♥EK632♦EK2♣102 | 54 | 54,00 | 54 |
Rond 6, som Väst, med Ewa Montelius, mot Märta Lindberg - Bo Elfverson | Rond 6, som Väst, med Ewa Montelius, mot Märta Lindberg - Bo Elfverson |
11 | 3NT | Ö | –2 | ♥10 | 100 | 5 | 50 | 50 | ♠EKkn8♥87♦Kkn1063♣kn2 | ♠D92♥D92♦ED4♣K986 | ♠EKkn8♥87♦Kkn1063♣kn2 | 59 | 53,64 | 59 |
12 | 4♠ | S | = | ♦E | 620 | 0 | 0 | 0 | ♠952♥K873♦E9♣E654 | ♠863♥D6♦10742♣K1098 | ♠952♥K873♦E9♣E654 | 59 | 49,17 | 59 |
Rond 7, som Syd, med Jan Wiklund, mot Rolf Björn - Eva Jan | Rond 7, som Syd, med Jan Wiklund, mot Rolf Björn - Eva Jan |
13 | 3NT | V | –2 | ♣3 | 200 | 9 | 90 | 90 | ♠1098♥K102♦752♣KD86 | ♠Ekn75♥kn65♦Dkn3♣1073 | ♠1098♥K102♦752♣KD86 | 68 | 52,31 | 68 |
14 | 3NT | V | +1 | ♣10 | -430 | 6 | 60 | 60 | ♠E1032♥D873♦K974♣K | ♠94♥9652♦5♣D109872 | ♠E1032♥D873♦K974♣K | 74 | 52,86 | 74 |
Rond 8, som Öst, med Eva Jan, mot Pekka Wartia - Lena Dahlin | Rond 8, som Öst, med Eva Jan, mot Pekka Wartia - Lena Dahlin |
15 | 4♥ | S | –1 | ♣E | -100 | 9 | 90 | 90 | ♠Ekn62♥94♦kn98♣8753 | ♠D1083♥kn2♦K54♣EDkn10 | ♠Ekn62♥94♦kn98♣8753 | 83 | 55,33 | 83 |
16 | 1♣ | S | +2 | ♦9 | 110 | 10 | 100 | 100 | ♠kn6432♥K♦D542♣D63 | ♠ED109♥1097♦96♣E972 | ♠kn6432♥K♦D542♣D63 | 93 | 58,12 | 93 |
Rond 9, som Nord, med Svend Höst, mot Märta Lindberg - Ulf Enander | Rond 9, som Nord, med Svend Höst, mot Märta Lindberg - Ulf Enander |
17 | 4♠ | S | +1 | ♣D | 450 | 8 | 80 | 80 | ♠D943♥632♦K1098♣K4 | ♠Ekn1082♥EK10♦ED6♣105 | ♠D943♥632♦K1098♣K4 | 101 | 59,41 | 101 |
18 | 4♥ | S | –2 | ♦6 | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠D10♥E53♦K73♣E9743 | ♠E873♥KD9864♦kn♣kn8 | ♠D10♥E53♦K73♣E9743 | 101 | 56,11 | 101 |
Rond 10, som Nord, med Bo Elfverson, mot Irene Darvelid - Svend Höst | Rond 10, som Nord, med Bo Elfverson, mot Irene Darvelid - Svend Höst |
19 | 4♥ | S | = | ♦9 | 420 | 6 | 60 | 60 | ♠EKkn103♥9653♦D72♣8 | ♠6♥EK107♦kn86♣EKD64 | ♠EKkn103♥9653♦D72♣8 | 107 | 56,32 | 107 |
20 | 3♥ | S | = | ♠E | 140 | 10 | 100 | 100 | ♠K7♥K104♦E854♣K962 | ♠kn8♥Dkn8763♦Dkn6♣75 | ♠K7♥K104♦E854♣K962 | 117 | 58,50 | 117 |
Rond 11 | Rond 11 |
21 | Frirond | 5,7 | 57 | 57 | ♠2♥Kkn♦ED654♣Kkn654 | ♠Kkn10743♥103♦K93♣83 | ♠2♥Kkn♦ED654♣Kkn654 | 122,7 | 58,43 | 122,7 |
22 | Frirond | 5,7 | 57 | 57 | ♠3♥ED5♦EK1082♣EK64 | ♠EKDkn87♥K96♦-♣D1083 | ♠3♥ED5♦EK1082♣EK64 | 128,4 | 58,36 | 128,4 |
Rond 12, som Nord, med Elisabeth Smith, mot Hasse Tägt - Bosse Lindberg | Rond 12, som Nord, med Elisabeth Smith, mot Hasse Tägt - Bosse Lindberg |
23 | 2♦ | V | = | ♥7 | -90 | 6 | 60 | 60 | ♠Ekn94♥D972♦94♣1064 | ♠62♥kn5♦D1082♣EK972 | ♠Ekn94♥D972♦94♣1064 | 134,4 | 58,43 | 134,4 |
24 | 3NT | N | +1 | ♥E | 430 | 5 | 50 | 50 | ♠E10832♥K103♦E5♣KD2 | ♠Kkn6♥kn7♦D98763♣E7 | ♠E10832♥K103♦E5♣KD2 | 139,4 | 58,08 | 139,4 |
Rond 13, som Syd, med Eva-Marie Elingmark, mot Birgit Rosvall - Jan Wiklund | Rond 13, som Syd, med Eva-Marie Elingmark, mot Birgit Rosvall - Jan Wiklund |
25 | 3♥ | N | –1 | ♦8 | -50 | 5 | 50 | 50 | ♠976♥EKkn54♦54♣K103 | ♠D84♥102♦EDkn♣ED976 | ♠976♥EKkn54♦54♣K103 | 144,4 | 57,76 | 144,4 |
26 | 1NT | N | +2 | ♦K | 150 | 3 | 30 | 30 | ♠75♥KD95♦865♣kn952 | ♠ED94♥kn2♦E1093♣EK3 | ♠75♥KD95♦865♣kn952 | 147,4 | 56,69 | 147,4 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior