Fyra SM-finaler – ”Är bara roligt”
Thomas Wedin
Det finns några som spelade fyra SM-finaler under Bridgefestivalen.
Berith Finnsson var en av dem.
– Egentligen hade jag bara tänkt spela dam- och veteran, men att spela finaler är roligt, säger BK Björken-spelaren.
Det spelas en lång rad SM-finaler under den tio dagar långa Bridgefestivalen som avslutas med finalen i SM-par. En hel del spelare är med i fler finaler.
Berith Finnsson, spelandes för BK Björken, är en av dem som spelade fyra SM-finaler.
– Vi vann DM för damer och DM för veteraner på hemmaplan, berättar Berith Finnsson.
Väl på plats i Örebro spelade hon sista chansen för att ta sig till finalspelet i SM Par Mixed med maken Urban. Det gick bra – och Umeåspelarna vann kvalet.
– Jag hade inte tänkt spela alla fyra. Egentligen hade jag bara tänkt spela dam- och veteran-SM, men det är roligt att spela SM-finaler, säger hon.
Någon morgonmänniska är hon inte.
– Jag har sagt att, tänk om finalerna kunde börja klockan tio i stället, men jag förstår att det inte går.
I damfinalen slutade Berith, i par med klubbkamraten Tina Andersson, åtta. I veteranfinalen blev det en mer blygsam placering och mixedfinalen blev det en 16:e plats i par med maken Urban.
– Vi hade en dålig start, men vi spelade upp oss. Det var bra motstånd i både dam- och i mixed. I damfinalen spelade vi riktigt bra bridge.
Att spela fyra SM-finaler innebär också ett flitigt partnerbyte.
– Jag har tre jättefina och bra partners, säger hon.
Då är inte maken Urban inräknad…
I SM-par semi spelade hon med Tommy Linder.
Berith trivs på Bridgefestivalen. Att hitta motivationen att gå från en SM-final till nästa är inget problem.
– Du måste ha respekt för din partner och du måste gå och lägga dig i tid för att orka spela – och det gör jag. Det är roligt att spela SM-finaler.
På festivalen finns många olika tävlingar, alltifrån SM till sidotävlingar.
– Det är ett fantastiskt arrangemang där du kan välja om du vill spela till exempel handikappbrons eller en silvertävling. Och det är roligt för oss, som är lite bättre spelare, att inte alltid behöva spela handikapptävlingar som det ibland kan bli på klubben.
Det händer alltid något kring Berith Finnsson. Tidigare har hon berättat hur de körde åtta mil fel när de diskuterade bridge. Nu berättar Berith om den försvunna snusdosan från de inledande SM-finalerna.
– Den lyckades tävlingsledarna hitta bland soporna och andra gången hade en av våra motståndare vid bordet stoppat den i bröstfickan där det redan låg ett par dosor…
Också SM-guldmedaljören i mixed, Mari Lindblom, spelade fyra SM-finaler under Bridgefestivalen.
Fakta
Namn: Berith Finnsson
Klubb: BK Björken
Aktuell: Spelar fyra SM-finaler under Bridgefestivalen
Samarbetspartners


