Jump to navigation
User menu
Logga in
Kontakt
SBF Search site
Fritextsökning
Medlemsnummer eller namn
Klubb eller distrikt
Sök
Svenska Bridgeförbundet
Mälardalens BF
Hem
Distriktet
Nyheter
Tävling
Klubb
Bruksring
Reg
Utb.
TÄVLING
Resultat
Kommande
Lagtävling
Kalender
Spelprogram
Distriktsmästerskap
Allsvenskan
Du är här
Mälardalens BF
DM-lag Mälardalen 2009-2020
2013
Final
Final
Info
Resultat
Rond
Lag
Skriv ut
Mästarpoäng
1
2
3
4
5
Spelplats är bridgelokalen i Eskilstuna
Plac
Lag
Kapten
#
V-O-F
Imp
Kvot
VP
1
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
Lennart Fredriksson
5
4-1-0
278 - 169
1,645
97
2
ABB Old boys
ABB Old boys
Nils Almgren [3959]
Inge Sixtensson [7068]
Lars-Erik Strand [3985]
Hans Thorgren [7926]
Nils Almgren
5
2-2-1
208 - 183
1,137
80
3
Ekholm ABB
Ekholm ABB
Lennart Ekholm [50946]
Nils Andersson [3543]
Christer Åström [38022]
Peter Forsberg [51490]
Bengt Nilsson [18043]
Zenon Grajek [11752]
Ulf Bergdahl [11639]
Lennart Ekholm
5
1-3-1
198 - 188
1,053
78
4
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Kent Roxberg [2703]
Per-Åke Jansson [2714]
Thomas Ekendahl [17307]
Barbara Ekendahl [52284]
Hans-Olof Sanderfelt
5
1-2-2
240 - 221
1,086
72
5
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Mikael Levin [92006]
Åke Fransson [7976]
Bernt-Ove Christiansson [50158]
Lars Marjoniemi
5
0-3-2
169 - 249
0,679
59
6
ABB Nisse
ABB Nisse
Nils Andersson [3543]
Jörgen Lundberg [7657]
Erik Andersson [3992]
Åsa Andersson [7928]
Mats Bodén [80071]
Per-Erik Eriksson [23457]
Nils Andersson
5
0-3-2
175 - 258
0,678
59
Rond 1
23 februari kl 9.00-11.30
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Kent Roxberg [2703]
Per-Åke Jansson [2714]
Thomas Ekendahl [17307]
Barbara Ekendahl [52284]
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Mikael Levin [92006]
Åke Fransson [7976]
Bernt-Ove Christiansson [50158]
50‑53
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 50‑53
14
‑
16
2
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
ABB Old boys
ABB Old boys
Nils Almgren [3959]
Inge Sixtensson [7068]
Lars-Erik Strand [3985]
Hans Thorgren [7926]
70‑40
Halvlek 1: 35‑10
Halvlek 2: 35‑30
21
‑
9
3
ABB Nisse
ABB Nisse
Nils Andersson [3543]
Jörgen Lundberg [7657]
Erik Andersson [3992]
Åsa Andersson [7928]
Mats Bodén [80071]
Per-Erik Eriksson [23457]
Ekholm ABB
Ekholm ABB
Lennart Ekholm [50946]
Nils Andersson [3543]
Christer Åström [38022]
Peter Forsberg [51490]
Bengt Nilsson [18043]
Zenon Grajek [11752]
Ulf Bergdahl [11639]
42‑34
Halvlek 1: 27‑16
Halvlek 2: 15‑18
16
‑
14
Rond 2
23 februari kl 13.10-15.45
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Kent Roxberg [2703]
Per-Åke Jansson [2714]
Thomas Ekendahl [17307]
Barbara Ekendahl [52284]
54‑24
Halvlek 1: 40‑9
Halvlek 2: 14‑15
21
‑
9
2
Ekholm ABB
Ekholm ABB
Lennart Ekholm [50946]
Nils Andersson [3543]
Christer Åström [38022]
Peter Forsberg [51490]
Bengt Nilsson [18043]
Zenon Grajek [11752]
Ulf Bergdahl [11639]
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Mikael Levin [92006]
Åke Fransson [7976]
Bernt-Ove Christiansson [50158]
66‑18
Halvlek 1: 41‑18
Halvlek 2: 25‑0
25
‑
5
3
ABB Old boys
ABB Old boys
Nils Almgren [3959]
Inge Sixtensson [7068]
Lars-Erik Strand [3985]
Hans Thorgren [7926]
ABB Nisse
ABB Nisse
Nils Andersson [3543]
Jörgen Lundberg [7657]
Erik Andersson [3992]
Åsa Andersson [7928]
Mats Bodén [80071]
Per-Erik Eriksson [23457]
40‑39
Halvlek 1: 0‑23
Halvlek 2: 40‑16
15
‑
15
Rond 3
23 februari kl 15.50-18.25
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Ekholm ABB
Ekholm ABB
Lennart Ekholm [50946]
Nils Andersson [3543]
Christer Åström [38022]
Peter Forsberg [51490]
Bengt Nilsson [18043]
Zenon Grajek [11752]
Ulf Bergdahl [11639]
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
45‑47
Halvlek 1: 19‑42
Halvlek 2: 26‑5
15
‑
15
2
ABB Old boys
ABB Old boys
Nils Almgren [3959]
Inge Sixtensson [7068]
Lars-Erik Strand [3985]
Hans Thorgren [7926]
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Kent Roxberg [2703]
Per-Åke Jansson [2714]
Thomas Ekendahl [17307]
Barbara Ekendahl [52284]
53‑17
Halvlek 1: 39‑14
Halvlek 2: 14‑3
22
‑
8
3
ABB Nisse
ABB Nisse
Nils Andersson [3543]
Jörgen Lundberg [7657]
Erik Andersson [3992]
Åsa Andersson [7928]
Mats Bodén [80071]
Per-Erik Eriksson [23457]
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Mikael Levin [92006]
Åke Fransson [7976]
Bernt-Ove Christiansson [50158]
39‑28
Halvlek 1: 20‑19
Halvlek 2: 19‑9
17
‑
13
Rond 4
24 februari kl 9.00-11.35
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
ABB Old boys
ABB Old boys
Nils Almgren [3959]
Inge Sixtensson [7068]
Lars-Erik Strand [3985]
Hans Thorgren [7926]
Ekholm ABB
Ekholm ABB
Lennart Ekholm [50946]
Nils Andersson [3543]
Christer Åström [38022]
Peter Forsberg [51490]
Bengt Nilsson [18043]
Zenon Grajek [11752]
Ulf Bergdahl [11639]
33‑11
Halvlek 1: 3‑3
Halvlek 2: 30‑8
20
‑
10
2
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Mikael Levin [92006]
Åke Fransson [7976]
Bernt-Ove Christiansson [50158]
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
24‑52
Halvlek 1: 9‑19
Halvlek 2: 15‑33
9
‑
21
3
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Kent Roxberg [2703]
Per-Åke Jansson [2714]
Thomas Ekendahl [17307]
Barbara Ekendahl [52284]
ABB Nisse
ABB Nisse
Nils Andersson [3543]
Jörgen Lundberg [7657]
Erik Andersson [3992]
Åsa Andersson [7928]
Mats Bodén [80071]
Per-Erik Eriksson [23457]
101‑19
Halvlek 1: 49‑11
Halvlek 2: 52‑8
25
‑
0
Rond 5
24 februari kl 11.45-14.30
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Mikael Levin [92006]
Åke Fransson [7976]
Bernt-Ove Christiansson [50158]
ABB Old boys
ABB Old boys
Nils Almgren [3959]
Inge Sixtensson [7068]
Lars-Erik Strand [3985]
Hans Thorgren [7926]
46‑42
Halvlek 1: 24‑39
Halvlek 2: 22‑3
16
‑
14
2
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Kent Roxberg [2703]
Per-Åke Jansson [2714]
Thomas Ekendahl [17307]
Barbara Ekendahl [52284]
Ekholm ABB
Ekholm ABB
Lennart Ekholm [50946]
Nils Andersson [3543]
Christer Åström [38022]
Peter Forsberg [51490]
Bengt Nilsson [18043]
Zenon Grajek [11752]
Ulf Bergdahl [11639]
48‑42
Halvlek 1: 24‑16
Halvlek 2: 24‑26
16
‑
14
3
ABB Nisse
ABB Nisse
Nils Andersson [3543]
Jörgen Lundberg [7657]
Erik Andersson [3992]
Åsa Andersson [7928]
Mats Bodén [80071]
Per-Erik Eriksson [23457]
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
36‑55
Halvlek 1: 25‑21
Halvlek 2: 11‑34
11
‑
19