Jump to navigation
User menu
Logga in
Kontakt
SBF Search site
Fritextsökning
Medlemsnummer eller namn
Klubb eller distrikt
Sök
Svenska Bridgeförbundet
Mälardalens BF
Hem
Distriktet
Nyheter
Tävling
Klubb
Bruksring
Reg
Utb.
TÄVLING
Resultat
Kommande
Lagtävling
Kalender
Spelprogram
Distriktsmästerskap
Allsvenskan
Du är här
Mälardalens BF
DM-lag Mälardalen 2009-2020
2010
Final
Final
Info
Resultat
Rond
Lag
Skriv ut
Mästarpoäng
1
2
3
4
5
Spelplats är bridgelokalen Polketten i Hallstahammar.
Plac
Lag
Kapten
#
V-O-F
Imp
Kvot
VP
1
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
Lennart Fredriksson
5
4-1-0
273 - 143
1,909
101
2
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Rainer Trapp [36579]
Ove Skogsberg [4680]
Per-Åke Jansson [2714]
Anders Viklund [9400]
Claes Åhgren [2664]
Hans-Olof Sanderfelt
5
2-2-1
234 - 187
1,251
84
3
Åkers BK
Åkers BK
Tony Hedström [11695]
Ove Särnkvist [3427]
Ulf Särnkvist [9415]
Krister Collberg [17982]
Johnny Söderberg [17984]
Ola Särnkvist [80001]
Tony Hedström
5
1-2-2
246 - 276
0,891
70
4
JESS
JESS
Per Selander [15820]
Mikael Eliasson [63]
Göran Svensson [8022]
Lennart Jonasson [6775]
Anders Johansen [82466]
Per Selander
5
1-2-2
209 - 254
0,823
66
5
ABB Lejonin
ABB Lejonin
Nils Almgren [3959]
Lars-Erik Strand [3985]
Inge Sixtensson [7068]
Jonas Lundberg [7872]
Zenon Grajek [11752]
Nils Almgren
5
0-3-2
183 - 225
0,813
65
6
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Jörgen Lundberg [7657]
Åke Fransson [7976]
Åsa Andersson [7928]
Bengt Nilsson [18043]
Rolf Forsberg [13471]
Lars Marjoniemi
5
0-4-1
195 - 255
0,765
64
Rond 1
20 mars 9.00-11.40
Spelort: Hallstahammar
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
JESS
JESS
Per Selander [15820]
Mikael Eliasson [63]
Göran Svensson [8022]
Lennart Jonasson [6775]
Anders Johansen [82466]
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Rainer Trapp [36579]
Ove Skogsberg [4680]
Per-Åke Jansson [2714]
Anders Viklund [9400]
Claes Åhgren [2664]
27‑58
Halvlek 1: 6‑24
Halvlek 2: 21‑34
9
‑
21
2
Åkers BK
Åkers BK
Tony Hedström [11695]
Ove Särnkvist [3427]
Ulf Särnkvist [9415]
Krister Collberg [17982]
Johnny Söderberg [17984]
Ola Särnkvist [80001]
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
36‑61
Halvlek 1: 16‑23
Halvlek 2: 20‑38
10
‑
20
3
ABB Lejonin
ABB Lejonin
Nils Almgren [3959]
Lars-Erik Strand [3985]
Inge Sixtensson [7068]
Jonas Lundberg [7872]
Zenon Grajek [11752]
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Jörgen Lundberg [7657]
Åke Fransson [7976]
Åsa Andersson [7928]
Bengt Nilsson [18043]
Rolf Forsberg [13471]
56‑48
Halvlek 1: 24‑18
Halvlek 2: 32‑30
16
‑
14
Rond 2
20 mars 11.50-15.25
Spelort: Hallstahammar
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Åkers BK
Åkers BK
Tony Hedström [11695]
Ove Särnkvist [3427]
Ulf Särnkvist [9415]
Krister Collberg [17982]
Johnny Söderberg [17984]
Ola Särnkvist [80001]
JESS
JESS
Per Selander [15820]
Mikael Eliasson [63]
Göran Svensson [8022]
Lennart Jonasson [6775]
Anders Johansen [82466]
52‑73
Halvlek 1: 44‑16
Halvlek 2: 8‑57
11
‑
19
2
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Jörgen Lundberg [7657]
Åke Fransson [7976]
Åsa Andersson [7928]
Bengt Nilsson [18043]
Rolf Forsberg [13471]
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Rainer Trapp [36579]
Ove Skogsberg [4680]
Per-Åke Jansson [2714]
Anders Viklund [9400]
Claes Åhgren [2664]
34‑38
Halvlek 1: 6‑18
Halvlek 2: 28‑20
14
‑
16
3
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
ABB Lejonin
ABB Lejonin
Nils Almgren [3959]
Lars-Erik Strand [3985]
Inge Sixtensson [7068]
Jonas Lundberg [7872]
Zenon Grajek [11752]
40‑47
Halvlek 1: 21‑9
Halvlek 2: 19‑38
14
‑
16
Rond 3
20 mars 15.35-18.15
Spelort: Hallstahammar
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Jörgen Lundberg [7657]
Åke Fransson [7976]
Åsa Andersson [7928]
Bengt Nilsson [18043]
Rolf Forsberg [13471]
Åkers BK
Åkers BK
Tony Hedström [11695]
Ove Särnkvist [3427]
Ulf Särnkvist [9415]
Krister Collberg [17982]
Johnny Söderberg [17984]
Ola Särnkvist [80001]
54‑50
Halvlek 1: 20‑20
Halvlek 2: 34‑30
16
‑
14
2
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
JESS
JESS
Per Selander [15820]
Mikael Eliasson [63]
Göran Svensson [8022]
Lennart Jonasson [6775]
Anders Johansen [82466]
55‑11
Halvlek 1: 11‑1
Halvlek 2: 44‑10
24
‑
6
3
ABB Lejonin
ABB Lejonin
Nils Almgren [3959]
Lars-Erik Strand [3985]
Inge Sixtensson [7068]
Jonas Lundberg [7872]
Zenon Grajek [11752]
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Rainer Trapp [36579]
Ove Skogsberg [4680]
Per-Åke Jansson [2714]
Anders Viklund [9400]
Claes Åhgren [2664]
10‑41
Halvlek 1: 10‑14
Halvlek 2: 0‑27
9
‑
21
Rond 4
21 mars 9.00-11.40
Spelort: Hallstahammar
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Jörgen Lundberg [7657]
Åke Fransson [7976]
Åsa Andersson [7928]
Bengt Nilsson [18043]
Rolf Forsberg [13471]
55‑8
Halvlek 1: 37‑1
Halvlek 2: 18‑7
24
‑
6
2
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Rainer Trapp [36579]
Ove Skogsberg [4680]
Per-Åke Jansson [2714]
Anders Viklund [9400]
Claes Åhgren [2664]
Åkers BK
Åkers BK
Tony Hedström [11695]
Ove Särnkvist [3427]
Ulf Särnkvist [9415]
Krister Collberg [17982]
Johnny Söderberg [17984]
Ola Särnkvist [80001]
56‑54
Halvlek 1: 36‑7
Halvlek 2: 20‑47
15
‑
15
3
JESS
JESS
Per Selander [15820]
Mikael Eliasson [63]
Göran Svensson [8022]
Lennart Jonasson [6775]
Anders Johansen [82466]
ABB Lejonin
ABB Lejonin
Nils Almgren [3959]
Lars-Erik Strand [3985]
Inge Sixtensson [7068]
Jonas Lundberg [7872]
Zenon Grajek [11752]
42‑38
Halvlek 1: 9‑10
Halvlek 2: 33‑28
16
‑
14
Rond 5
21 mars 11.50-14.30
Spelort: Hallstahammar
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
BRIE
BRIE
Hans-Olof Sanderfelt [9398]
Rainer Trapp [36579]
Ove Skogsberg [4680]
Per-Åke Jansson [2714]
Anders Viklund [9400]
Claes Åhgren [2664]
S:t Eskil
S:t Eskil
Lennart Fredriksson [9424]
Torkel Petersson [9894]
Pär Andersson [12130]
Tommy Petersson [12924]
Fredrik Mirhag [15818]
41‑62
Halvlek 1: 27‑26
Halvlek 2: 14‑36
11
‑
19
2
JESS
JESS
Per Selander [15820]
Mikael Eliasson [63]
Göran Svensson [8022]
Lennart Jonasson [6775]
Anders Johansen [82466]
Selander
Selander
Lars Marjoniemi [14508]
Jörgen Lundberg [7657]
Åke Fransson [7976]
Åsa Andersson [7928]
Bengt Nilsson [18043]
Rolf Forsberg [13471]
56‑51
Halvlek 1: 27‑40
Halvlek 2: 29‑11
16
‑
14
3
ABB Lejonin
ABB Lejonin
Nils Almgren [3959]
Lars-Erik Strand [3985]
Inge Sixtensson [7068]
Jonas Lundberg [7872]
Zenon Grajek [11752]
Åkers BK
Åkers BK
Tony Hedström [11695]
Ove Särnkvist [3427]
Ulf Särnkvist [9415]
Krister Collberg [17982]
Johnny Söderberg [17984]
Ola Särnkvist [80001]
32‑54
Halvlek 1: 8‑35
Halvlek 2: 24‑19
10
‑
20