Tisdagsbridge
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | 274,4 | 57,18 | Hjördis Linné - Iréne Grahn | Hjördis Linné Iréne Grahn | 4,7 | Ljunghusens BK | Ljunghusens BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 11, som Ö-V, mot Margareta Levinsohn - Siv Ohlin | Rond 11, som Ö-V, mot Margareta Levinsohn - Siv Ohlin |
1 | 1NT | N | = | ♦2 | 90 | 7 | 35 | 35 | ♠1096♥987♦KD52♣E86 | ♠KD72♥65♦106♣KD1032 | ♠1096♥987♦KD52♣E86 | 7 | 35,00 | 7 |
2 | 3♥ | Ö | –1 | ♣3 | 50 | 7,6 | 38 | 38 | ♠E104♥E875♦64♣Kkn74 | ♠73♥Kkn42♦ED952♣86 | ♠E104♥E875♦64♣Kkn74 | 14,6 | 36,50 | 14,6 |
Rond 12, som Ö-V, mot Ulf Lagergren - Bodil Lagergren | Rond 12, som Ö-V, mot Ulf Lagergren - Bodil Lagergren |
3 | 2♥ | Ö | +1 | ♣K | -140 | 15 | 75 | 75 | ♠E6♥Dkn532♦3♣Ekn432 | ♠Dkn852♥K10♦Ekn42♣65 | ♠E6♥Dkn532♦3♣Ekn432 | 29,6 | 49,33 | 29,6 |
4 | 4♥ | N | = | ♦D | 620 | 3 | 15 | 15 | ♠D964♥1092♦D9♣7632 | ♠E82♥K3♦10643♣E1094 | ♠D964♥1092♦D9♣7632 | 32,6 | 40,75 | 32,6 |
Rond 1, som N-S, mot Britt Skog - Birgitta Almgren | Rond 1, som N-S, mot Britt Skog - Birgitta Almgren |
5 | 6NT | N | –2 | ♦6 | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠EK76♥kn105♦D87♣D94 | ♠Dkn3♥K762♦EK9♣Ekn2 | ♠EK76♥kn105♦D87♣D94 | 32,6 | 32,60 | 32,6 |
6 | 3♠ | Ö | –2 | ♦3 | 200 | 18 | 90 | 90 | ♠D53♥KD♦E97642♣62 | ♠76♥E1075♦kn83♣KDkn5 | ♠D53♥KD♦E97642♣62 | 50,6 | 42,17 | 50,6 |
Rond 2, som N-S, mot Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz | Rond 2, som N-S, mot Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz |
7 | 3NT | S | +2 | ♣5 | 660 | 16 | 80 | 80 | ♠Ekn76♥kn1052♦EK3♣98 | ♠KD2♥K987♦Dkn10♣EK4 | ♠Ekn76♥kn1052♦EK3♣98 | 66,6 | 47,57 | 66,6 |
8 | 1NT | S | +1 | ♦2 | 120 | 10 | 50 | 50 | ♠983♥10752♦E106♣954 | ♠Kkn6♥Ekn986♦D7♣KD7 | ♠983♥10752♦E106♣954 | 76,6 | 47,87 | 76,6 |
Rond 3, som N-S, mot Bo Wahlin - Anita Wahlin | Rond 3, som N-S, mot Bo Wahlin - Anita Wahlin |
9 | 3NT | V | –2 | ♠4 | 200 | 14 | 70 | 70 | ♠D764♥ED75♦952♣74 | ♠Ekn93♥kn2♦87♣E9532 | ♠D764♥ED75♦952♣74 | 90,6 | 50,33 | 90,6 |
10 | 3NT | N | +1 | ♥2 | 630 | 9 | 45 | 45 | ♠E63♥EK93♦K3♣Dkn86 | ♠D52♥D♦Ekn105♣K9532 | ♠E63♥EK93♦K3♣Dkn86 | 99,6 | 49,80 | 99,6 |
Rond 4, som N-S, mot Helle Palmstierna - Stephan Palmstierna | Rond 4, som N-S, mot Helle Palmstierna - Stephan Palmstierna |
11 | 3♠ | Ö | –1 | ♦2 | 50 | 14 | 70 | 70 | ♠Kkn2♥1095♦EDkn75♣72 | ♠54♥kn872♦92♣Ekn1084 | ♠Kkn2♥1095♦EDkn75♣72 | 113,6 | 51,64 | 113,6 |
12 | 3♦ | V | +1 | ♠3 | -130 | 13 | 65 | 65 | ♠E93♥K54♦6543♣Kkn3 | ♠108642♥kn2♦kn♣E9754 | ♠E93♥K54♦6543♣Kkn3 | 126,6 | 52,75 | 126,6 |
Rond 5, som Ö-V, mot Gerd Roos - Christina Persson | Rond 5, som Ö-V, mot Gerd Roos - Christina Persson |
13 | 3NT | V | = | ♠K | -600 | 17 | 85 | 85 | ♠743♥EKD9865♦109♣8 | ♠E92♥7♦Dkn3♣Ekn9743 | ♠743♥EKD9865♦109♣8 | 143,6 | 55,23 | 143,6 |
14 | 3NT | Ö | +1 | ♣2 | -430 | 18 | 90 | 90 | ♠102♥Kkn97♦EKD4♣1054 | ♠EDkn943♥D64♦10♣Kkn6 | ♠102♥Kkn97♦EKD4♣1054 | 161,6 | 57,71 | 161,6 |
Rond 6, som N-S, mot Marie Alfreds-Ohlsson - Anette Sandegård | Rond 6, som N-S, mot Marie Alfreds-Ohlsson - Anette Sandegård |
15 | 2NT | Ö | = | ♠5 | -120 | 7 | 35 | 35 | ♠KD642♥kn62♦83♣Ekn4 | ♠kn5♥D108♦962♣97653 | ♠KD642♥kn62♦83♣Ekn4 | 168,6 | 56,20 | 168,6 |
16 | 3♥ | N | = | ♣D | 140 | 4 | 20 | 20 | ♠K103♥E986532♦Kkn8♣- | ♠972♥K74♦104♣EK764 | ♠K103♥E986532♦Kkn8♣- | 172,6 | 53,94 | 172,6 |
Rond 7, som Ö-V, mot Åke Kjellkvist - Barbro Öberg | Rond 7, som Ö-V, mot Åke Kjellkvist - Barbro Öberg |
17 | 4♥ | Ö | = | ♦E | -420 | 13 | 65 | 65 | ♠E8♥EDkn976♦109♣K105 | ♠kn74♥2♦KD654♣ED98 | ♠E8♥EDkn976♦109♣K105 | 185,6 | 54,59 | 185,6 |
18 | 2♦ | V | +2 | ♥7 | -130 | 11 | 55 | 55 | ♠K98♥1063♦ED8♣kn1043 | ♠E♥E94♦kn109543♣KD9 | ♠K98♥1063♦ED8♣kn1043 | 196,6 | 54,61 | 196,6 |
Rond 8, som N-S, mot Malcolm Carringer - Lars Lockrup | Rond 8, som N-S, mot Malcolm Carringer - Lars Lockrup |
19 | 3NT | Ö | –1 | ♣2 | 100 | 13 | 65 | 65 | ♠952♥E109♦K107♣kn975 | ♠ED107♥K2♦652♣D1042 | ♠952♥E109♦K107♣kn975 | 209,6 | 55,16 | 209,6 |
20 | 1NT | Ö | –1 | ♣2 | 100 | 10 | 50 | 50 | ♠86♥982♦KD43♣Kkn76 | ♠Kkn53♥KD6♦kn10♣D942 | ♠86♥982♦KD43♣Kkn76 | 219,6 | 54,90 | 219,6 |
Rond 9, som N-S, mot Rolf Skog - Tord Almgren | Rond 9, som N-S, mot Rolf Skog - Tord Almgren |
21 | 3NT | Ö | = | ♣2 | -400 | 10 | 50 | 50 | ♠K9♥109876♦82♣kn763 | ♠kn862♥Dkn2♦D54♣1042 | ♠K9♥109876♦82♣kn763 | 229,6 | 54,67 | 229,6 |
22 | 4♠ | N | +1 | ♣4 | 450 | 20 | 100 | 100 | ♠E10963♥K7♦KD832♣8 | ♠K72♥D3♦Ekn975♣kn32 | ♠E10963♥K7♦KD832♣8 | 249,6 | 56,73 | 249,6 |
Rond 10, som N-S, mot Ulla Johnsson - Gitte Felländer | Rond 10, som N-S, mot Ulla Johnsson - Gitte Felländer |
23 | 2NT | S | +1 | ♥8 | 150 | 11,2 | 56 | 56 | ♠K652♥D♦10874♣EK73 | ♠1094♥Ekn63♦Ekn2♣D82 | ♠K652♥D♦10874♣EK73 | 260,8 | 56,70 | 260,8 |
24 | 5♦ | Ö | = | ♥3 | -400 | 9 | 45 | 45 | ♠KDkn42♥1092♦76♣952 | ♠875♥Dkn63♦92♣K1063 | ♠KDkn42♥1092♦76♣952 | 269,8 | 56,21 | 269,8 |