Tisdagsbridge
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
20 | 205,8 | 42,87 | Elna Hansson - Ulf Hansson | Elna Hansson Ulf Hansson | -14,0 | Ljunghusens BK | Ljunghusens BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Helle Palmstierna - Stephan Palmstierna | Rond 1, som N-S, mot Helle Palmstierna - Stephan Palmstierna |
1 | 1NT | N | –1 | ♦K | -50 | 8 | 40 | 40 | ♠E84♥KDkn2♦E973♣kn4 | ♠kn53♥E1043♦kn84♣975 | ♠E84♥KDkn2♦E973♣kn4 | 8 | 40,00 | 8 |
2 | 3NT | Ö | –2 | ♣3 | 100 | 18,6 | 93 | 93 | ♠D982♥D1096♦kn3♣D92 | ♠Kkn65♥3♦K1087♣E1053 | ♠D982♥D1096♦kn3♣D92 | 26,6 | 66,50 | 26,6 |
Rond 2, som N-S, mot Gerd Roos - Christina Persson | Rond 2, som N-S, mot Gerd Roos - Christina Persson |
3 | 3NT | V | = | ♦10 | -600 | 0 | 0 | 0 | ♠97♥8764♦109765♣107 | ♠K1043♥E9♦KD8♣KD98 | ♠97♥8764♦109765♣107 | 26,6 | 44,33 | 26,6 |
4 | 4♥ | N | –1 | ♦D | -100 | 1 | 5 | 5 | ♠kn53♥E854♦E7♣KD85 | ♠K107♥Dkn76♦Kkn852♣kn | ♠kn53♥E854♦E7♣KD85 | 27,6 | 34,50 | 27,6 |
Rond 3, som N-S, mot Marie Alfreds-Ohlsson - Anette Sandegård | Rond 3, som N-S, mot Marie Alfreds-Ohlsson - Anette Sandegård |
5 | 5♥ | S | –1 | ♦10 | -100 | 3 | 15 | 15 | ♠EK76♥kn105♦D87♣D94 | ♠Dkn3♥K762♦EK9♣Ekn2 | ♠EK76♥kn105♦D87♣D94 | 30,6 | 30,60 | 30,6 |
6 | 2♦ | N | +2 | ♣10 | 130 | 15 | 75 | 75 | ♠D53♥KD♦E97642♣62 | ♠76♥E1075♦kn83♣KDkn5 | ♠D53♥KD♦E97642♣62 | 45,6 | 38,00 | 45,6 |
Rond 4, som N-S, mot Åke Kjellkvist - Barbro Öberg | Rond 4, som N-S, mot Åke Kjellkvist - Barbro Öberg |
7 | 4♥ | S | +1 | ♣3 | 650 | 11 | 55 | 55 | ♠Ekn76♥kn1052♦EK3♣98 | ♠KD2♥K987♦Dkn10♣EK4 | ♠Ekn76♥kn1052♦EK3♣98 | 56,6 | 40,43 | 56,6 |
8 | 1NT | S | +1 | ♦2 | 120 | 10 | 50 | 50 | ♠983♥10752♦E106♣954 | ♠Kkn6♥Ekn986♦D7♣KD7 | ♠983♥10752♦E106♣954 | 66,6 | 41,62 | 66,6 |
Rond 5, som Ö-V, mot Malcolm Carringer - Lars Lockrup | Rond 5, som Ö-V, mot Malcolm Carringer - Lars Lockrup |
9 | 3NT | V | = | ♠4 | -600 | 20 | 100 | 100 | ♠10♥109863♦KD♣KDkn106 | ♠K852♥K4♦Ekn10643♣8 | ♠10♥109863♦KD♣KDkn106 | 86,6 | 48,11 | 86,6 |
10 | 3NT | N | +2 | ♠9 | 660 | 6 | 30 | 30 | ♠K109♥kn76542♦98♣74 | ♠kn874♥108♦D7642♣E10 | ♠K109♥kn76542♦98♣74 | 92,6 | 46,30 | 92,6 |
Rond 6, som N-S, mot Rolf Skog - Tord Almgren | Rond 6, som N-S, mot Rolf Skog - Tord Almgren |
11 | 1♠ | Ö | = | ♣E | -80 | 10 | 50 | 50 | ♠Kkn2♥1095♦EDkn75♣72 | ♠54♥kn872♦92♣Ekn1084 | ♠Kkn2♥1095♦EDkn75♣72 | 102,6 | 46,64 | 102,6 |
12 | 1♦ | V | +1 | ♠E | -90 | 18 | 90 | 90 | ♠E93♥K54♦6543♣Kkn3 | ♠108642♥kn2♦kn♣E9754 | ♠E93♥K54♦6543♣Kkn3 | 120,6 | 50,25 | 120,6 |
Rond 7, som Ö-V, mot Ulla Johnsson - Gitte Felländer | Rond 7, som Ö-V, mot Ulla Johnsson - Gitte Felländer |
13 | 3♥ | Ö | = | ♠10 | -140 | 6 | 30 | 30 | ♠743♥EKD9865♦109♣8 | ♠E92♥7♦Dkn3♣Ekn9743 | ♠743♥EKD9865♦109♣8 | 126,6 | 48,69 | 126,6 |
14 | 4♠ | V | –1 | ♣D | 50 | 3 | 15 | 15 | ♠102♥Kkn97♦EKD4♣1054 | ♠EDkn943♥D64♦10♣Kkn6 | ♠102♥Kkn97♦EKD4♣1054 | 129,6 | 46,29 | 129,6 |
Rond 8, som N-S, mot Margareta Levinsohn - Siv Ohlin | Rond 8, som N-S, mot Margareta Levinsohn - Siv Ohlin |
15 | 2NT | Ö | = | ♥8 | -120 | 7 | 35 | 35 | ♠KD642♥kn62♦83♣Ekn4 | ♠kn5♥D108♦962♣97653 | ♠KD642♥kn62♦83♣Ekn4 | 136,6 | 45,53 | 136,6 |
16 | 4♥ | N | = | ♣D | 420 | 15 | 75 | 75 | ♠K103♥E986532♦Kkn8♣- | ♠972♥K74♦104♣EK764 | ♠K103♥E986532♦Kkn8♣- | 151,6 | 47,38 | 151,6 |
Rond 9, som N-S, mot Ulf Lagergren - Bodil Lagergren | Rond 9, som N-S, mot Ulf Lagergren - Bodil Lagergren |
17 | 3NT | V | –1 | ♠2 | 50 | 18 | 90 | 90 | ♠D532♥K54♦kn82♣kn63 | ♠K1096♥1083♦E73♣742 | ♠D532♥K54♦kn82♣kn63 | 169,6 | 49,88 | 169,6 |
18 | 1NT | Ö | +1 | ♥2 | -120 | 12 | 60 | 60 | ♠kn106542♥kn75♦6♣E75 | ♠D73♥KD82♦K72♣862 | ♠kn106542♥kn75♦6♣E75 | 181,6 | 50,44 | 181,6 |
Rond 10, som N-S, mot Britt Skog - Birgitta Almgren | Rond 10, som N-S, mot Britt Skog - Birgitta Almgren |
19 | 3♥ | Ö | –1 | ♣2 | 100 | 13 | 65 | 65 | ♠952♥E109♦K107♣kn975 | ♠ED107♥K2♦652♣D1042 | ♠952♥E109♦K107♣kn975 | 194,6 | 51,21 | 194,6 |
20 | 1NT | Ö | +1 | ♠3 | -120 | 0 | 0 | 0 | ♠86♥982♦KD43♣Kkn76 | ♠Kkn53♥KD6♦kn10♣D942 | ♠86♥982♦KD43♣Kkn76 | 194,6 | 48,65 | 194,6 |
Rond 11, som Ö-V, mot Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz | Rond 11, som Ö-V, mot Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz |
21 | 3NT | V | = | ♥10 | -400 | 10 | 50 | 50 | ♠ED543♥K54♦K♣EKD8 | ♠107♥E3♦Ekn109763♣95 | ♠ED543♥K54♦K♣EKD8 | 204,6 | 48,71 | 204,6 |
22 | 4♦ | S | = | ♥2 | 130 | 15 | 75 | 75 | ♠D4♥E9864♦64♣ED104 | ♠kn85♥kn1052♦10♣K9765 | ♠D4♥E9864♦64♣ED104 | 219,6 | 49,91 | 219,6 |
Rond 12, som Ö-V, mot Bo Wahlin - Anita Wahlin | Rond 12, som Ö-V, mot Bo Wahlin - Anita Wahlin |
23 | 3NT | S | +1 | ♥2 | 630 | 0,2 | 1 | 1 | ♠Ekn3♥10754♦K63♣kn65 | ♠D87♥K982♦D95♣1094 | ♠Ekn3♥10754♦K63♣kn65 | 219,8 | 47,78 | 219,8 |
24 | 4♥ | V | –3 | ♠K | 150 | 0 | 0 | 0 | ♠93♥EK♦Kkn1083♣Ekn87 | ♠E106♥8754♦ED54♣D4 | ♠93♥EK♦Kkn1083♣Ekn87 | 219,8 | 45,79 | 219,8 |