Singel
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
22 | 187,0 | 48,70 | Sixten Broberg | Sixten Broberg | Lidköpings BK | Lidköpings BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Urban Sandgren, mot Per Holmqvist - Mikael Nyberg | Rond 1, som Syd, med Urban Sandgren, mot Per Holmqvist - Mikael Nyberg |
1 | 1NT | N | –3 | ♦5 | -150 | 0 | 0 | 0 | ♠EK85♥K1054♦4♣K832 | ♠107♥EDkn82♦1072♣kn65 | ♠EK85♥K1054♦4♣K832 | 0 | 0,00 | 0 |
2 | 3NT | N | = | ♠2 | 600 | 15 | 94 | 94 | ♠Ekn9♥K9542♦kn62♣kn7 | ♠K105♥73♦KD9♣KD653 | ♠Ekn9♥K9542♦kn62♣kn7 | 15 | 46,88 | 15 |
Rond 2, som Väst, med Sonja Nyblom, mot Inger Jansson - Per-Olof Toreborg | Rond 2, som Väst, med Sonja Nyblom, mot Inger Jansson - Per-Olof Toreborg |
3 | 1♠ | S | +2 | ♥7 | 140 | 12 | 75 | 75 | ♠K64♥E98752♦106♣93 | ♠10♥Dkn10♦K9753♣K1042 | ♠K64♥E98752♦106♣93 | 27 | 56,25 | 27 |
4 | 3NT | Ö | –2 | ♠D | 200 | 1 | 6 | 6 | ♠K86♥D10♦1065♣ED976 | ♠42♥EK72♦EK2♣kn832 | ♠K86♥D10♦1065♣ED976 | 28 | 43,75 | 28 |
Rond 3, som Nord, med Ingegerd Hjernestam, mot Birgitta Svensson - Marianne Böckmann | Rond 3, som Nord, med Ingegerd Hjernestam, mot Birgitta Svensson - Marianne Böckmann |
5 | 4♥ | S | +1 | ♣6 | 650 | 9 | 56 | 56 | ♠E862♥K10743♦D103♣9 | ♠K94♥Dkn862♦2♣EKD8 | ♠E862♥K10743♦D103♣9 | 37 | 46,25 | 37 |
6 | 3NT | S | +2 | ♣3 | 460 | 10 | 63 | 63 | ♠5♥K654♦Ekn1092♣kn86 | ♠ED3♥ED10♦D764♣E104 | ♠5♥K654♦Ekn1092♣kn86 | 47 | 48,96 | 47 |
Rond 4, som Väst, med Mikael Nyberg, mot Bengt Hjernestam - Anita Ljunggren | Rond 4, som Väst, med Mikael Nyberg, mot Bengt Hjernestam - Anita Ljunggren |
7 | 4♦ | S | +1 | ♣E | 150 | 8 | 50 | 50 | ♠Ekn875♥9874♦E84♣E | ♠KD93♥52♦532♣6532 | ♠Ekn875♥9874♦E84♣E | 55 | 49,11 | 55 |
8 | 2♠ | V | +1 | ♥E | -140 | 15 | 94 | 94 | ♠EK96♥kn87♦Ekn♣Ekn53 | ♠108753♥964♦8♣KD42 | ♠EK96♥kn87♦Ekn♣Ekn53 | 70 | 54,69 | 70 |
Rond 5, som Väst, med Göran Ottersten, mot Kjell Jansson - Gunvor Fagerholm | Rond 5, som Väst, med Göran Ottersten, mot Kjell Jansson - Gunvor Fagerholm |
9 | 3♠ | S | = | ♥D | 140 | 7 | 44 | 44 | ♠72♥D1074♦EDkn73♣D10 | ♠Dkn43♥E653♦52♣763 | ♠72♥D1074♦EDkn73♣D10 | 77 | 53,47 | 77 |
10 | 2♣ | Ö | –1 | ♦E | 100 | 16 | 100 | 100 | ♠K83♥Kkn106♦D8542♣10 | ♠7♥D754♦K6♣E98654 | ♠K83♥Kkn106♦D8542♣10 | 93 | 58,12 | 93 |
Rond 6, som Öst, med Arne Nyberg, mot Ingegerd Hjernestam - Roger Karlsson | Rond 6, som Öst, med Arne Nyberg, mot Ingegerd Hjernestam - Roger Karlsson |
11 | 4♠ | Ö | +1 | ♣2 | -450 | 14 | 88 | 88 | ♠E1042♥E6♦K53♣KDkn6 | ♠KD3♥Dkn82♦E42♣1097 | ♠E1042♥E6♦K53♣KDkn6 | 107 | 60,80 | 107 |
12 | 3♦ | N | –1 | ♠E | -100 | 14 | 88 | 88 | ♠Ekn65432♥K3♦75♣Dkn | ♠9♥D62♦KDkn2♣109653 | ♠Ekn65432♥K3♦75♣Dkn | 121 | 63,02 | 121 |
Rond 7, som Nord, med Per-Olof Toreborg, mot Hans-Olof Grönlund - Wanda Nilsson | Rond 7, som Nord, med Per-Olof Toreborg, mot Hans-Olof Grönlund - Wanda Nilsson |
13 | 3♥ | N | +2 | ♣5 | 200 | 8 | 50 | 50 | ♠Ekn8♥ED8752♦E107♣6 | ♠K109653♥94♦K2♣1093 | ♠Ekn8♥ED8752♦E107♣6 | 129 | 62,02 | 129 |
14 | 3NT | S | +1 | ♥D | 430 | 3 | 19 | 19 | ♠983♥K9♦KDkn73♣E94 | ♠ED4♥E8764♦E109♣K3 | ♠983♥K9♦KDkn73♣E94 | 132 | 58,93 | 132 |
Rond 8, som Syd, med Catarina Andersson, mot Bengt Hjernestam - Reinhold Svensson | Rond 8, som Syd, med Catarina Andersson, mot Bengt Hjernestam - Reinhold Svensson |
15 | 4♠ | S | = | ♥5 | 620 | 7 | 44 | 44 | ♠EDkn105♥Dkn107♦D1098♣- | ♠9873♥9♦K76♣KD1074 | ♠EDkn105♥Dkn107♦D1098♣- | 139 | 57,92 | 139 |
16 | 5♦ | S | –1 | ♥E | -50 | 15 | 94 | 94 | ♠7♥5♦KDkn87643♣E43 | ♠KDkn54♥Dkn86♦10♣D86 | ♠7♥5♦KDkn87643♣E43 | 154 | 60,16 | 154 |
Rond 9, som Syd, med Åke B Lindström, mot Morgan Karlman - Ulla Näslund | Rond 9, som Syd, med Åke B Lindström, mot Morgan Karlman - Ulla Näslund |
17 | 3NT | Ö | +3 | ♠3 | -490 | 1 | 6 | 6 | ♠10953♥D♦8542♣KD75 | ♠D842♥10873♦D93♣63 | ♠10953♥D♦8542♣KD75 | 155 | 56,99 | 155 |
18 | 4♣ | Ö | –1 | ♥E | 50 | 2 | 13 | 13 | ♠E108432♥EK10♦E953♣- | ♠KD7♥42♦kn876♣10642 | ♠E108432♥EK10♦E953♣- | 157 | 54,51 | 157 |
Rond 10, som Väst, med Gunvor Fagerholm, mot Ulla Ullberg - Irén Laang | Rond 10, som Väst, med Gunvor Fagerholm, mot Ulla Ullberg - Irén Laang |
19 | 5♠ | Ö | –2 | ♦E | 200 | 1 | 6 | 6 | ♠853♥Dkn983♦97♣ED7 | ♠EDkn762♥E102♦Kkn♣92 | ♠853♥Dkn983♦97♣ED7 | 158 | 51,97 | 158 |
20 | 2♥ | V | = | ♣3 | -110 | 7 | 44 | 44 | ♠E1092♥kn10743♦kn10♣KD | ♠KD53♥D85♦E9542♣2 | ♠E1092♥kn10743♦kn10♣KD | 165 | 51,56 | 165 |
Rond 11, som Väst, med Marianne Böckmann, mot Åke Åkegård - Reinhold Svensson | Rond 11, som Väst, med Marianne Böckmann, mot Åke Åkegård - Reinhold Svensson |
21 | 3♦x | S | = | ♣E | 670 | 0 | 0 | 0 | ♠D63♥EK4♦K5♣EKD84 | ♠5♥kn9862♦963♣10962 | ♠D63♥EK4♦K5♣EKD84 | 165 | 49,11 | 165 |
22 | 6NT | Ö | –1 | ♠9 | 100 | 5 | 31 | 31 | ♠10♥EDkn10543♦EK♣kn64 | ♠Dkn8542♥6♦D♣EKD72 | ♠10♥EDkn10543♦EK♣kn64 | 170 | 48,30 | 170 |
Rond 12, som Öst, med Stefan Zylberstein, mot Ingegerd Hjernestam - Gun Ljungblom | Rond 12, som Öst, med Stefan Zylberstein, mot Ingegerd Hjernestam - Gun Ljungblom |
23 | 3♦ | S | +2 | ♠6 | 150 | 9 | 56 | 56 | ♠104♥10643♦765♣kn972 | ♠Dkn8762♥K♦D♣ED863 | ♠104♥10643♦765♣kn972 | 179 | 48,64 | 179 |
24 | 5♥ | S | –1 | ♠E | -50 | 8 | 50 | 50 | ♠K32♥984♦E98♣K973 | ♠ED109654♥10♦kn10♣kn64 | ♠K32♥984♦E98♣K973 | 187 | 48,70 | 187 |