Bridgefestivalen
Datum och tid | Fre 28 juli - sön 6 aug 2023
|
---|---|
Typ av händelse | Tävling > Program
|
Spelplats | Örebro
|
Fredag 28 juli
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
28 juli
- 6 aug | Bridgefestivalen | |
28-29 juli
| SM Par Veteran | |
28 juli
| 02:00
| Bulletin - 1 - Festivalguiden |
09:00-12:00
| SM Par Veteran - Omgång 1 | |
13:15-16:30
| SM Par Veteran - Omgång 2 | |
14:30-18:00
| Brons 1 Hcp | |
15:30-21:00
| Silver 1 IAF med guldstänk | |
17:00-18:45
| SM Par Veteran - Omgång 3 | |
19:00-22:30
| Brons 2 Strata | |
20:00
| Chairman’s Cup - Sista dag och tid för föranmälan |
Lördag 29 juli
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
29 juli
- 3 aug | Chairman’s Cup | |
29 juli
| 02:00
| Bulletin - 2 - Inför Chairman’s Cup |
09:00-12:00
| SM Par Veteran - Omgång 4 | |
10:00-13:30
| Brons 3 | |
12:00-12:30
| Chairman’s Cup - Captains’ meeting in English | |
12:30-13:00
| Chairman’s Cup - Kaptensmöte på svenska | |
12:30-14:15
| SM Par Veteran - Omgång 5 | |
13:30-17:00
| Chairman’s Cup - Kval Gröna Hissen - Rond 1-3 | |
14:30-18:05
| Brons 4 Hcp | |
15:00
| SM Par Veteran - Prisutdelning | |
15:30-21:00
| Silver 2 | |
18:00-21:30
| Chairman’s Cup - Kval Gröna Hissen - Rond 4-6 | |
19:00-22:30
| Brons 5 Strata |
Söndag 30 juli
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
30-31 juli
| SM Par Dam | |
30 juli
| 02:00
| Bulletin - 3 - Resultat SM Par Veteran |
09:00-12:00
| SM Par Dam - Omgång 1 | |
10:00-13:30
| Brons 6 | |
10:00-13:30
| Chairman’s Cup - Kval Gröna Hissen - Rond 7-9 | |
13:15-16:30
| SM Par Dam - Omgång 2 | |
14:30-18:00
| Brons 7 Hcp | |
14:45-17:00
| Chairman’s Cup - Kval Gröna Hissen - Rond 10-11 | |
15:30-21:00
| Silver 3 | |
17:00-18:45
| SM Par Dam - Omgång 3 | |
17:30-19:45
| Chairman’s Cup - Kval Gröna Hissen - Rond 12-13 | |
18:30
| Seminarium - Catarina Midskog – Alla bjuder hela tiden, vad ska jag göra? | |
19:00-22:30
| Brons 8 Strata | |
20:15
| Chairman’s Cup - Round of 32 - Val av motståndare |
Måndag 31 juli
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
31 juli
- 1 aug | SM Par Nybörjare | |
31 juli
| 02:00
| Bulletin - 4 - Chairman’s Cup går in i nästa fas |
09:00-12:00
| SM Par Dam - Omgång 4 | |
10:00-13:30
| Brons 9 | |
10:00-14:10
| Chairman’s Cup - Round of 32 | |
10:00-14:10
| Bonuscupen - Round of 32a | |
12:30-14:15
| SM Par Dam - Omgång 5 | |
14:30-18:05
| Brons 10 Hcp | |
14:30
| Chairman’s Cup - Round of 16 - Val av motståndare | |
15:00
| SM Par Dam - Prisutdelning | |
15:30-21:00
| Silver 4 | |
15:30-18:00
| SM Par Nybörjare - Omgång 1 | |
15:50-20:00
| Chairman’s Cup - Round of 16 | |
15:50-18:30
| Bonuscupen - Round of 32b | |
18:30
| Seminarium - Catharina Ahlesved – Vem har vad? Hitta ledtrådarna! | |
19:00-22:30
| Brons 11 Strata Mixed | |
19:00-21:40
| Bonuscupen - Round of 16a | |
19:00-21:15
| SM Par Nybörjare - Omgång 2 | |
20:00
| SM Lag Veteran - Sista dag och tid för föranmälan | |
20:10
| Chairman’s Cup - Kvartsfinal - Val av motståndare |
Tisdag 1 augusti
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
1-3 aug
| SM Lag Veteran | |
1 aug
| SM Par Mixed - Sista dansen | |
02:00
| Bulletin - 5 - Resultat SM Par Dam | |
09:00-13:35
| SM Par Mixed - Sista dansen | |
09:30-12:00
| SM Par Nybörjare - Omgång 3 | |
10:00-13:35
| Brons 12 | |
10:00-14:30
| Chairman’s Cup - Kvartsfinal - Segment 1-2 | |
10:00-14:10
| Bonuscupen - Round of 16b | |
12:15
| SM Par Nybörjare - Prisutdelning | |
14:20
| Bonuscupen - Round of 8a - Val av motståndare | |
14:30-18:00
| Brons 13 Hcp | |
15:00-18:05
| SM Lag Veteran - Kval Gröna Hissen - Rond 1-3 | |
15:20-19:30
| Bonuscupen - Round of 8a | |
15:30-21:00
| Jubileumssilver 5 med guldstänk | |
15:30-20:00
| Chairman’s Cup - Kvartsfinal - Segment 3-4 | |
18:30
| Seminarium - Erik Fryklund – Vinnande partävling! | |
18:30-20:30
| SM Lag Veteran - Kval Gröna Hissen - Rond 4-5 | |
19:00-22:30
| Brons 14 Strata | |
20:10
| Bonuscupen - Round of 8b - Val av motståndare - Utslagna CC-lag väljer | |
20:10
| Chairman’s Cup - Semifinal - Val av motståndare |
Onsdag 2 augusti
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
2-3 aug
| SM Par Mixed - Final | |
2 aug
| 02:00
| Bulletin - 6 - Resultat SM Par Nybörjare |
09:00-12:00
| SM Par Mixed - Final - Omgång 1 | |
09:30-12:35
| SM Lag Veteran - Kval Gröna Hissen - Rond 6-8 | |
09:30-13:00
| Brons 15 Klöver | |
09:30-13:00
| Brons 16 Ruter | |
10:00-13:30
| Brons 17 | |
10:00-14:30
| Chairman’s Cup - Semifinal - Segment 1-2 | |
10:00-14:30
| Bonuscupen - Round of 8b | |
13:15-16:30
| SM Par Mixed - Final - Omgång 2 | |
13:30-16:35
| SM Lag Veteran - Kval Gröna Hissen - Rond 9-11 | |
14:30-18:00
| Brons 18 Hcp | |
14:40
| Bonuscupen - Round of 4a - Val av motståndare | |
15:30-21:45
| Silver 6 GH Lag | |
15:30-20:00
| Chairman’s Cup - Semifinal - Segment 3-4 | |
15:30-20:00
| Bonuscupen - Round of 4a | |
17:00-18:45
| SM Par Mixed - Final - Omgång 3 | |
17:30-20:10
| SM Lag Veteran - Round of 16 | |
18:30
| Seminarium - Catarina Midskog – Utspel, tur eller skicklighet? Starta med ett serveess! | |
19:00-22:30
| Brons 19 Strata | |
20:10
| Bonuscupen - Round of 4b - Val av motståndare - Utslagna CC-lag väljer |
Torsdag 3 augusti
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
3 aug
| 02:00
| Bulletin - 7 - Slutspelsklart i SM Lag Veteran |
09:00-12:00
| SM Par Mixed - Final - Omgång 4 | |
09:30-14:00
| Brons 20 GH Lag | |
09:30-12:10
| SM Lag Veteran - Kvartsfinal | |
10:00-13:30
| Brons 21 | |
10:00-14:30
| Chairman’s Cup - Final - Segment 1-2 | |
10:00-14:30
| Bonuscupen - Round of 4b | |
12:30-14:15
| SM Par Mixed - Final - Omgång 5 | |
13:10-15:50
| SM Lag Veteran - Semifinal | |
14:30-18:05
| Brons 22 Hcp | |
15:00
| SM Par Mixed - Final - Prisutdelning | |
15:30-21:30
| Silver 7 GH Par | |
15:30-20:00
| Chairman’s Cup - Final - Segment 3-4 | |
15:30-20:00
| Bonuscupen - Match om 3/4 plats | |
16:20-19:30
| SM Lag Veteran - Final + 3/4 | |
19:00-22:35
| Brons 23 Strata | |
19:45
| SM Lag Veteran - Prisutdelning | |
20:15
| Chairman’s Cup - Prisutdelning | |
21:00
| Chairman’s Cup (mp) | |
21:05
| Bonus Cup (mp) | |
21:10
| SM Lag Veteran (mp) |
Fredag 4 augusti
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
4-5 aug
| SM Par Hcp 30+ | |
4 aug
| SM Par Open - Semi | |
02:00
| Bulletin - 8 - Resultat SM Par Mixed Final, Chairman’s Cup, SM Lag Veteran | |
09:30-12:40
| SM Par Open - Semi - Omgång 1 | |
10:00-13:30
| Brons 24 | |
14:00-16:30
| SM Par Open - Semi - Omgång 2 | |
14:00-16:00
| SM Par Hcp 30+ - Omgång 1 | |
14:30-18:00
| Brons 25 Hcp | |
15:30-21:00
| Silver 8 | |
16:30-18:30
| SM Par Hcp 30+ - Omgång 2 | |
17:00-19:00
| SM Par Open - Semi - Omgång 3 | |
19:00-22:30
| Höstsilver 26 Strata | |
19:30-21:30
| SM Par Hcp 30+ - Omgång 3 |
Lördag 5 augusti
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
5-6 aug
| Guldgruvan | |
SM Par Open - Final | ||
5 aug
| 02:00
| Bulletin - 9 - Resultat SM Par Open Semi |
09:00-12:00
| SM Par Open - Final - Omgång 1 | |
09:00-11:15
| SM Par Hcp 30+ - Omgång 4 | |
10:00-13:30
| Brons 27 | |
11:45-14:15
| SM Par Hcp 30+ - Omgång 5 | |
13:15-16:30
| SM Par Open - Final - Omgång 2 | |
14:30-18:05
| Brons 28 Hcp | |
15:00
| SM Par Hcp 30+ - Prisutdelning | |
15:30-21:15
| Guldgruvan - Kval - GH Par | |
17:00-19:00
| SM Par Open - Final - Omgång 3 | |
19:00-22:30
| Höstsilver 29 Strata |
Söndag 6 augusti
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
6 aug
| 02:00
| Bulletin - 10 - Resultat SM Par Hcp 30+ |
09:00-12:00
| SM Par Open - Final - Omgång 4 | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Alla finaler | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final A | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final B | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final C | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final D | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final E | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final F | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final G | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final H | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final I | |
09:30-14:50
| Guldgruvan - Final J | |
10:00-13:30
| Brons 30 Hcp | |
12:30-14:00
| SM Par Open - Final - Omgång 5 | |
14:30
| SM Par Open - Final - Prisutdelning |
Måndag 7 augusti
Datum | Tid | Händelse |
---|---|---|
7 aug
| 02:00
| Bulletin - 11 - Resultat SM Par Open Final, Guldgruvan |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior