Brons 6 Hcp (B6)
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
58 | 643,3 | 43,23 | Willy Landgren - Bibi Jönsson | Willy Landgren Bibi Jönsson | 108,4 | BS Oden | BS Oden |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Jan-Olov Lundqvist - Britt-Marie Gallon | Rond 1, som N-S, mot Jan-Olov Lundqvist - Britt-Marie Gallon |
1 | 2♠ | V | = | ♣10 | -110 | 21 | 33 | 33 | ♠E7♥E63♦Kkn5♣109862 | ♠D1094♥kn97♦E9743♣4 | ♠E7♥E63♦Kkn5♣109862 | 21 | 33,33 | 21 |
2 | 3♠ | V | +2 | ♥E | -200 | 12 | 19 | 19 | ♠983♥E96♦K843♣ED9 | ♠K5♥1083♦76♣kn85432 | ♠983♥E96♦K843♣ED9 | 33 | 26,19 | 33 |
Rond 2, som N-S, mot Siv Svensson - Dan Lindblom | Rond 2, som N-S, mot Siv Svensson - Dan Lindblom |
3 | 1♠ | V | +1 | ♦K | -110 | 47 | 75 | 75 | ♠K10863♥kn106♦K♣6432 | ♠7♥KD97♦D9853♣D75 | ♠K10863♥kn106♦K♣6432 | 80 | 42,33 | 80 |
4 | 3♣ | S | –3 | ♥D | -300 | 22 | 35 | 35 | ♠874♥K106542♦10♣kn107 | ♠K9♥93♦KD863♣E865 | ♠874♥K106542♦10♣kn107 | 102 | 40,48 | 102 |
Rond 3, som N-S, mot Arne Karlsson - Glenn Nilsson | Rond 3, som N-S, mot Arne Karlsson - Glenn Nilsson |
5 | 3♦ | Ö | = | ♣9 | -110 | 23 | 37 | 37 | ♠D87♥D9♦7543♣EK85 | ♠E1042♥Ekn876♦-♣9743 | ♠D87♥D9♦7543♣EK85 | 125 | 39,68 | 125 |
6 | 2♥ | S | = | ♠D | 110 | 35 | 56 | 56 | ♠105♥8642♦E8♣Dkn543 | ♠K987♥KDkn7♦Kkn52♣10 | ♠105♥8642♦E8♣Dkn543 | 160 | 42,33 | 160 |
Rond 4, som N-S, mot Helen Uliczka - Mikael Hallin | Rond 4, som N-S, mot Helen Uliczka - Mikael Hallin |
7 | 3NT | Ö | +3 | ♠3 | -690 | 14 | 22 | 22 | ♠642♥972♦9842♣1084 | ♠Kkn93♥D1053♦K6♣763 | ♠642♥972♦9842♣1084 | 174 | 39,46 | 174 |
8 | 3NT | S | –2 | ♣3 | -100 | 6 | 9 | 9 | ♠D107543♥K1073♦K54♣- | ♠9♥ED2♦Ekn862♣EK97 | ♠D107543♥K1073♦K54♣- | 180 | 35,71 | 180 |
Rond 5, som N-S, mot Ulla Jender - Mats Jender | Rond 5, som N-S, mot Ulla Jender - Mats Jender |
9 | 5♠ | N | = | ♥E | 450 | 32 | 51 | 51 | ♠EKkn1092♥8♦EK1083♣5 | ♠87643♥72♦752♣ED8 | ♠EKkn1092♥8♦EK1083♣5 | 212 | 37,39 | 212 |
10 | 2♠ | V | +1 | ♥9 | -140 | 8 | 12 | 12 | ♠kn98♥974♦K106♣D762 | ♠K4♥Ekn83♦Dkn9♣K1095 | ♠kn98♥974♦K106♣D762 | 220 | 34,92 | 220 |
Rond 6, som N-S, mot Bengt Hilborn - Nicolae Östner | Rond 6, som N-S, mot Bengt Hilborn - Nicolae Östner |
11 | 3♥ | V | = | ♦7 | -140 | 10 | 16 | 16 | ♠K5♥ED4♦76432♣K43 | ♠kn32♥9♦kn1095♣Ekn975 | ♠K5♥ED4♦76432♣K43 | 230 | 33,19 | 230 |
12 | 2♥ | N | +1 | ♣E | 140 | 44 | 70 | 70 | ♠ED63♥Kkn10875♦D10♣7 | ♠kn85♥6♦E84♣1098652 | ♠ED63♥Kkn10875♦D10♣7 | 274 | 36,24 | 274 |
Rond 7, som N-S, mot Anne-Lise Madsen - Per-Axel Svensson | Rond 7, som N-S, mot Anne-Lise Madsen - Per-Axel Svensson |
13 | 3♦ | Ö | –1 | ♣10 | 100 | 46 | 74 | 74 | ♠K8♥62♦kn63♣KD8732 | ♠ED1054♥Kkn83♦75♣106 | ♠K8♥62♦kn63♣KD8732 | 320 | 39,07 | 320 |
14 | 3♠ | V | –3 | ♥K | 150 | 16 | 25 | 25 | ♠E♥EK54♦762♣KD854 | ♠K874♥kn102♦3♣E9763 | ♠E♥EK54♦762♣KD854 | 336 | 38,10 | 336 |
Rond 8, som N-S, mot Ylva Abrahamsson - Jerry Eklöf | Rond 8, som N-S, mot Ylva Abrahamsson - Jerry Eklöf |
15 | 2♥x | N | –2 | ♣E | -500 | 0 | 0 | 0 | ♠986♥EKkn93♦872♣87 | ♠10742♥D10♦63♣Kkn1052 | ♠986♥EKkn93♦872♣87 | 336 | 35,56 | 336 |
16 | 2NT | N | = | ♥3 | 120 | 32 | 51 | 51 | ♠kn652♥EKkn6♦kn3♣EKkn | ♠E1097♥2♦D95♣75432 | ♠kn652♥EKkn6♦kn3♣EKkn | 368 | 36,51 | 368 |
Rond 9, som N-S, mot Bo Bredenhof - Katarina Bredenhof Heijkenskjöld | Rond 9, som N-S, mot Bo Bredenhof - Katarina Bredenhof Heijkenskjöld |
17 | 3NT | N | –1 | ♣D | -50 | 20 | 32 | 32 | ♠Ekn8♥K974♦D95♣K105 | ♠943♥kn63♦EKkn3♣E62 | ♠Ekn8♥K974♦D95♣K105 | 388 | 36,23 | 388 |
18 | 3♦ | Ö | = | ♣K | -110 | 27 | 43 | 43 | ♠Ekn53♥D1075♦1098♣63 | ♠10986♥kn93♦K52♣EK10 | ♠Ekn53♥D1075♦1098♣63 | 415 | 36,60 | 415 |
Rond 10, som N-S, mot Kjell-Åke Pålsson - Lars-Göran Borgquist | Rond 10, som N-S, mot Kjell-Åke Pålsson - Lars-Göran Borgquist |
19 | 3♠ | V | –1 | ♥K | 100 | 22 | 35 | 35 | ♠3♥EKD83♦E109♣K975 | ♠kn1054♥9542♦K843♣8 | ♠3♥EKD83♦E109♣K975 | 437 | 36,51 | 437 |
20 | 2♥ | N | –1 | ♣E | -100 | 12 | 19 | 19 | ♠KD2♥EKkn95♦kn4♣D73 | ♠8753♥D1063♦K652♣2 | ♠KD2♥EKkn95♦kn4♣D73 | 449 | 35,63 | 449 |
Rond 11, som N-S, mot Berit Jonsson - Irene Håberger | Rond 11, som N-S, mot Berit Jonsson - Irene Håberger |
21 | 3NT | N | –1 | ♠kn | -100 | 14 | 22 | 22 | ♠K7♥D8♦ED853♣10932 | ♠ED65♥K9643♦K9♣Kkn | ♠K7♥D8♦ED853♣10932 | 463 | 35,00 | 463 |
22 | 4♠ | Ö | = | ♦K | -620 | 29 | 46 | 46 | ♠53♥10987♦kn73♣10863 | ♠kn107♥D43♦EK85♣E54 | ♠53♥10987♦kn73♣10863 | 492 | 35,50 | 492 |
Rond 12, som N-S, mot Karin Lagerman - Agneta Boberg | Rond 12, som N-S, mot Karin Lagerman - Agneta Boberg |
23 | 4♥ | Ö | +1 | ♠D | -650 | 31 | 50 | 50 | ♠E108754♥kn3♦876♣D3 | ♠Dkn3♥108♦K1032♣kn954 | ♠E108754♥kn3♦876♣D3 | 523 | 36,09 | 523 |
24 | 4♠x | N | –4 | ♥7 | -800 | 12 | 19 | 19 | ♠D9873♥1065♦kn6♣D87 | ♠K106542♥943♦D84♣9 | ♠D9873♥1065♦kn6♣D87 | 535 | 35,38 | 535 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior