Jump to navigation
User menu
Logga in
Kontakt
SBF Search site
Fritextsökning
Medlemsnummer eller namn
Klubb eller distrikt
Sök
Svenska Bridgeförbundet
Dalabridgen
Distriktet
Hem
Klubb
Nyheter
Tävling
Dalahelgen 2023
Allsvenskan
Dalahelgen
Distriktsmästerskap
Kalender
Kommande
Lagtävling
Resultat
Spelprogram
TÄVLING
Årsmöte
2016-2017
2017-2018
Du är här
Dalabridgen
DM lag kval
2008/2009
Ludvika
Ludvika
Info
Resultat
Rond
Lag
Skriv ut
Mästarpoäng
1
2
3
4
5
6
7
Gruppansvarig och Administratör Kjell Ericsson
Plac
Lag
Kapten
#
V-O-F
Imp
Kvot
VP
1
LudvikaBygden Bengan
LudvikaBygden Bengan
Bengt Andersson [14085]
Peter Ventura [3715]
Bo Sivelind [147]
Margot Sivelind [149]
Erik Franzén [76]
Magnus Barkskog [201]
Bengt Andersson
6
5-1-0
497 - 119
4,176
134
2
Sivves straffdubblare
Sivves straffdubblare
Daniel Sivelind [12589]
Kjell Lomarker [18571]
Andreas Jansson [19642]
Jonas Engström [11389]
Erik Fryklund [80722]
Daniel Sivelind
6
5-0-1
496 - 166
2,988
131
3
LudvikaBygden Hans
LudvikaBygden Hans
Hans Andersson [197]
Håkan Nordström [98]
Johan Eriksson [92896]
Signe Kjörsvik Andersson [8176]
Carita Nordström [283]
Roger Dubois [99]
Hans Andersson
6
4-1-1
394 - 245
1,608
108
4
LudvikaBygden Nisse
LudvikaBygden Nisse
Nils Eliasson [82135]
Henry Lodenfors [16203]
Hans Barkskog [12995]
Johnny Björnhager [85857]
Rune Johansson [84086]
Nils Eliasson
6
3-0-3
316 - 330
0,958
85
5
LudvikaBygden Ingela
LudvikaBygden Ingela
Ingela Nelander Häll [93856]
Leif Andersson [3694]
Per-Erik Falk [6787]
Eric Behm [187]
Sören Karlsson [11003]
Thomas Bergström [79288]
Ingela Nelander Häll
6
2-0-4
371 - 356
1,042
82
6
LudvikaBygden Össe
LudvikaBygden Össe
Lars-Erik Östh [93857]
Lars Lindström [91215]
Rolf Bachler [90680]
Hanna Jansson [186]
Lars-Erik Östh
6
1-0-5
153 - 478
0,320
37
7
LudvikaBygden Emma
LudvikaBygden Emma
Emma Wittler Eriksson [34656]
Anna Wärme [34655]
Märta Hansson [78483]
Eva Franzon [93855]
Eivor Hedbom [34657]
Ulla Carlsson [34990]
Emma Wittler Eriksson
6
0-0-6
121 - 654
0,185
14
Rond 1
Torsdag 23 oktober
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LudvikaBygden Össe
LudvikaBygden Össe
Lars-Erik Östh [93857]
Lars Lindström [91215]
Rolf Bachler [90680]
Hanna Jansson [186]
LudvikaBygden Hans
LudvikaBygden Hans
Hans Andersson [197]
Håkan Nordström [98]
Johan Eriksson [92896]
Signe Kjörsvik Andersson [8176]
Carita Nordström [283]
Roger Dubois [99]
7‑107
Halvlek 1: 4‑41
Halvlek 2: 3‑66
0
‑
25
2
LudvikaBygden Emma
LudvikaBygden Emma
Emma Wittler Eriksson [34656]
Anna Wärme [34655]
Märta Hansson [78483]
Eva Franzon [93855]
Eivor Hedbom [34657]
Ulla Carlsson [34990]
LudvikaBygden Ingela
LudvikaBygden Ingela
Ingela Nelander Häll [93856]
Leif Andersson [3694]
Per-Erik Falk [6787]
Eric Behm [187]
Sören Karlsson [11003]
Thomas Bergström [79288]
43‑133
Halvlek 1: 21‑32
Halvlek 2: 22‑101
0
‑
25
3
LudvikaBygden Bengan
LudvikaBygden Bengan
Bengt Andersson [14085]
Peter Ventura [3715]
Bo Sivelind [147]
Margot Sivelind [149]
Erik Franzén [76]
Magnus Barkskog [201]
LudvikaBygden Nisse
LudvikaBygden Nisse
Nils Eliasson [82135]
Henry Lodenfors [16203]
Hans Barkskog [12995]
Johnny Björnhager [85857]
Rune Johansson [84086]
93‑17
Halvlek 1: 22‑17
Halvlek 2: 71‑0
25
‑
2
4
Sivves straffdubblare
Sivves straffdubblare
Daniel Sivelind [12589]
Kjell Lomarker [18571]
Andreas Jansson [19642]
Jonas Engström [11389]
Erik Fryklund [80722]
---Frirond---
Rond 2
Torsdag 30 oktober
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LudvikaBygden Össe
LudvikaBygden Össe
Lars-Erik Östh [93857]
Lars Lindström [91215]
Rolf Bachler [90680]
Hanna Jansson [186]
---Frirond---
2
LudvikaBygden Hans
LudvikaBygden Hans
Hans Andersson [197]
Håkan Nordström [98]
Johan Eriksson [92896]
Signe Kjörsvik Andersson [8176]
Carita Nordström [283]
Roger Dubois [99]
Sivves straffdubblare
Sivves straffdubblare
Daniel Sivelind [12589]
Kjell Lomarker [18571]
Andreas Jansson [19642]
Jonas Engström [11389]
Erik Fryklund [80722]
30‑71
Halvlek 1: 3‑51
Halvlek 2: 27‑20
7
‑
23
3
LudvikaBygden Emma
LudvikaBygden Emma
Emma Wittler Eriksson [34656]
Anna Wärme [34655]
Märta Hansson [78483]
Eva Franzon [93855]
Eivor Hedbom [34657]
Ulla Carlsson [34990]
LudvikaBygden Nisse
LudvikaBygden Nisse
Nils Eliasson [82135]
Henry Lodenfors [16203]
Hans Barkskog [12995]
Johnny Björnhager [85857]
Rune Johansson [84086]
12‑91
Halvlek 1: 12‑38
Halvlek 2: 0‑53
2
‑
25
4
LudvikaBygden Ingela
LudvikaBygden Ingela
Ingela Nelander Häll [93856]
Leif Andersson [3694]
Per-Erik Falk [6787]
Eric Behm [187]
Sören Karlsson [11003]
Thomas Bergström [79288]
LudvikaBygden Bengan
LudvikaBygden Bengan
Bengt Andersson [14085]
Peter Ventura [3715]
Bo Sivelind [147]
Margot Sivelind [149]
Erik Franzén [76]
Magnus Barkskog [201]
12‑75
Halvlek 1: 0‑48
Halvlek 2: 12‑27
4
‑
25
Rond 3
Torsdag 6 november
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LudvikaBygden Hans
LudvikaBygden Hans
Hans Andersson [197]
Håkan Nordström [98]
Johan Eriksson [92896]
Signe Kjörsvik Andersson [8176]
Carita Nordström [283]
Roger Dubois [99]
---Frirond---
2
Sivves straffdubblare
Sivves straffdubblare
Daniel Sivelind [12589]
Kjell Lomarker [18571]
Andreas Jansson [19642]
Jonas Engström [11389]
Erik Fryklund [80722]
LudvikaBygden Össe
LudvikaBygden Össe
Lars-Erik Östh [93857]
Lars Lindström [91215]
Rolf Bachler [90680]
Hanna Jansson [186]
95‑8
Halvlek 1: 37‑8
Halvlek 2: 58‑0
25
‑
1
3
LudvikaBygden Ingela
LudvikaBygden Ingela
Ingela Nelander Häll [93856]
Leif Andersson [3694]
Per-Erik Falk [6787]
Eric Behm [187]
Sören Karlsson [11003]
Thomas Bergström [79288]
LudvikaBygden Nisse
LudvikaBygden Nisse
Nils Eliasson [82135]
Henry Lodenfors [16203]
Hans Barkskog [12995]
Johnny Björnhager [85857]
Rune Johansson [84086]
43‑76
Halvlek 1: 14‑53
Halvlek 2: 29‑23
9
‑
21
4
LudvikaBygden Bengan
LudvikaBygden Bengan
Bengt Andersson [14085]
Peter Ventura [3715]
Bo Sivelind [147]
Margot Sivelind [149]
Erik Franzén [76]
Magnus Barkskog [201]
LudvikaBygden Emma
LudvikaBygden Emma
Emma Wittler Eriksson [34656]
Anna Wärme [34655]
Märta Hansson [78483]
Eva Franzon [93855]
Eivor Hedbom [34657]
Ulla Carlsson [34990]
138‑1
Halvlek 1: 69‑0
Halvlek 2: 69‑1
25
‑
0
Rond 4
Torsdag 13 november
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LudvikaBygden Bengan
LudvikaBygden Bengan
Bengt Andersson [14085]
Peter Ventura [3715]
Bo Sivelind [147]
Margot Sivelind [149]
Erik Franzén [76]
Magnus Barkskog [201]
---Frirond---
2
LudvikaBygden Össe
LudvikaBygden Össe
Lars-Erik Östh [93857]
Lars Lindström [91215]
Rolf Bachler [90680]
Hanna Jansson [186]
LudvikaBygden Ingela
LudvikaBygden Ingela
Ingela Nelander Häll [93856]
Leif Andersson [3694]
Per-Erik Falk [6787]
Eric Behm [187]
Sören Karlsson [11003]
Thomas Bergström [79288]
26‑106
Halvlek 1: 25‑33
Halvlek 2: 1‑73
1
‑
25
3
LudvikaBygden Emma
LudvikaBygden Emma
Emma Wittler Eriksson [34656]
Anna Wärme [34655]
Märta Hansson [78483]
Eva Franzon [93855]
Eivor Hedbom [34657]
Ulla Carlsson [34990]
LudvikaBygden Hans
LudvikaBygden Hans
Hans Andersson [197]
Håkan Nordström [98]
Johan Eriksson [92896]
Signe Kjörsvik Andersson [8176]
Carita Nordström [283]
Roger Dubois [99]
40‑88
Halvlek 1: 36‑43
Halvlek 2: 4‑45
6
‑
24
4
LudvikaBygden Nisse
LudvikaBygden Nisse
Nils Eliasson [82135]
Henry Lodenfors [16203]
Hans Barkskog [12995]
Johnny Björnhager [85857]
Rune Johansson [84086]
Sivves straffdubblare
Sivves straffdubblare
Daniel Sivelind [12589]
Kjell Lomarker [18571]
Andreas Jansson [19642]
Jonas Engström [11389]
Erik Fryklund [80722]
29‑85
Halvlek 1: 26‑37
Halvlek 2: 3‑48
5
‑
25
Rond 5
Torsdag 20 november
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LudvikaBygden Ingela
LudvikaBygden Ingela
Ingela Nelander Häll [93856]
Leif Andersson [3694]
Per-Erik Falk [6787]
Eric Behm [187]
Sören Karlsson [11003]
Thomas Bergström [79288]
---Frirond---
2
LudvikaBygden Bengan
LudvikaBygden Bengan
Bengt Andersson [14085]
Peter Ventura [3715]
Bo Sivelind [147]
Margot Sivelind [149]
Erik Franzén [76]
Magnus Barkskog [201]
LudvikaBygden Össe
LudvikaBygden Össe
Lars-Erik Östh [93857]
Lars Lindström [91215]
Rolf Bachler [90680]
Hanna Jansson [186]
87‑6
Halvlek 1: 28‑0
Halvlek 2: 59‑6
25
‑
1
3
Sivves straffdubblare
Sivves straffdubblare
Daniel Sivelind [12589]
Kjell Lomarker [18571]
Andreas Jansson [19642]
Jonas Engström [11389]
Erik Fryklund [80722]
LudvikaBygden Emma
LudvikaBygden Emma
Emma Wittler Eriksson [34656]
Anna Wärme [34655]
Märta Hansson [78483]
Eva Franzon [93855]
Eivor Hedbom [34657]
Ulla Carlsson [34990]
139‑8
Halvlek 1: 58‑7
Halvlek 2: 81‑1
25
‑
0
4
LudvikaBygden Hans
LudvikaBygden Hans
Hans Andersson [197]
Håkan Nordström [98]
Johan Eriksson [92896]
Signe Kjörsvik Andersson [8176]
Carita Nordström [283]
Roger Dubois [99]
LudvikaBygden Nisse
LudvikaBygden Nisse
Nils Eliasson [82135]
Henry Lodenfors [16203]
Hans Barkskog [12995]
Johnny Björnhager [85857]
Rune Johansson [84086]
56‑37
Halvlek 1: 7‑24
Halvlek 2: 49‑13
18
‑
12
Rond 6
Torsdag 27 november
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LudvikaBygden Emma
LudvikaBygden Emma
Emma Wittler Eriksson [34656]
Anna Wärme [34655]
Märta Hansson [78483]
Eva Franzon [93855]
Eivor Hedbom [34657]
Ulla Carlsson [34990]
---Frirond---
2
Sivves straffdubblare
Sivves straffdubblare
Daniel Sivelind [12589]
Kjell Lomarker [18571]
Andreas Jansson [19642]
Jonas Engström [11389]
Erik Fryklund [80722]
LudvikaBygden Ingela
LudvikaBygden Ingela
Ingela Nelander Häll [93856]
Leif Andersson [3694]
Per-Erik Falk [6787]
Eric Behm [187]
Sören Karlsson [11003]
Thomas Bergström [79288]
54‑11
Halvlek 1: 54‑11
Halvlek 2: 0‑0
23
‑
7
3
LudvikaBygden Hans
LudvikaBygden Hans
Hans Andersson [197]
Håkan Nordström [98]
Johan Eriksson [92896]
Signe Kjörsvik Andersson [8176]
Carita Nordström [283]
Roger Dubois [99]
LudvikaBygden Bengan
LudvikaBygden Bengan
Bengt Andersson [14085]
Peter Ventura [3715]
Bo Sivelind [147]
Margot Sivelind [149]
Erik Franzén [76]
Magnus Barkskog [201]
31‑24
Halvlek 1: 9‑6
Halvlek 2: 22‑18
16
‑
14
4
LudvikaBygden Össe
LudvikaBygden Össe
Lars-Erik Östh [93857]
Lars Lindström [91215]
Rolf Bachler [90680]
Hanna Jansson [186]
LudvikaBygden Nisse
LudvikaBygden Nisse
Nils Eliasson [82135]
Henry Lodenfors [16203]
Hans Barkskog [12995]
Johnny Björnhager [85857]
Rune Johansson [84086]
41‑66
Halvlek 1: 21‑37
Halvlek 2: 20‑29
10
‑
20
Rond 7
Torsdag 4 december
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LudvikaBygden Nisse
LudvikaBygden Nisse
Nils Eliasson [82135]
Henry Lodenfors [16203]
Hans Barkskog [12995]
Johnny Björnhager [85857]
Rune Johansson [84086]
---Frirond---
2
LudvikaBygden Bengan
LudvikaBygden Bengan
Bengt Andersson [14085]
Peter Ventura [3715]
Bo Sivelind [147]
Margot Sivelind [149]
Erik Franzén [76]
Magnus Barkskog [201]
Sivves straffdubblare
Sivves straffdubblare
Daniel Sivelind [12589]
Kjell Lomarker [18571]
Andreas Jansson [19642]
Jonas Engström [11389]
Erik Fryklund [80722]
80‑52
Halvlek 1: 39‑29
Halvlek 2: 41‑23
20
‑
10
3
LudvikaBygden Emma
LudvikaBygden Emma
Emma Wittler Eriksson [34656]
Anna Wärme [34655]
Märta Hansson [78483]
Eva Franzon [93855]
Eivor Hedbom [34657]
Ulla Carlsson [34990]
LudvikaBygden Össe
LudvikaBygden Össe
Lars-Erik Östh [93857]
Lars Lindström [91215]
Rolf Bachler [90680]
Hanna Jansson [186]
17‑65
Halvlek 1: 13‑34
Halvlek 2: 4‑31
6
‑
24
4
LudvikaBygden Ingela
LudvikaBygden Ingela
Ingela Nelander Häll [93856]
Leif Andersson [3694]
Per-Erik Falk [6787]
Eric Behm [187]
Sören Karlsson [11003]
Thomas Bergström [79288]
LudvikaBygden Hans
LudvikaBygden Hans
Hans Andersson [197]
Håkan Nordström [98]
Johan Eriksson [92896]
Signe Kjörsvik Andersson [8176]
Carita Nordström [283]
Roger Dubois [99]
66‑82
Halvlek 1: 31‑47
Halvlek 2: 35‑35
12
‑
18