Elvis - en legendar

Elvis Aaron Presley, född 8 januari 1935 i Tupelo i Mississippi, död 16 augusti 1977 i Memphis i Tennessee, var en amerikansk rocksångare, musiker och skådespelare. Presley är en av 1900-talets mest framträdande underhållare och kallas ofta The King. Elvis Presleys skivor har sålts i över 1 miljard exemplar världen över. Detta gör honom till den artist som sålt mest genom tiderna. Källa Wikipedia

Som en del i vårt utbud av evenemang under jubileumsåret tänkte vi erbjuda våra medlemmar något som ligger helt utanför vår vanliga verksamhet. Det finns en kille i Skövde som åker runt och håller ett mycket intressant och underhållande föredrag om Elvis. Han är otroligt kunnig och berättar och visar bilder på ett för åhörarna fängslande och medryckande sätt.

Knappast någon av oss är omedveten om vem Elvis var och oavsett om man är ett fan eller inte, har vi nog alla någon form av relation till honom. Tanken är att bjuda in ”Stickan” till oss någon gång efter sommaren för att ge oss ett par timmars fascinerande underhållning. För att det ska vara ekonomiskt försvarbart för klubben behöver vi få en uppfattning om hur stort intresset är.

Är du intresserad så skicka ett mail till klubben med Elvis i ämnesraden, bktresang@gmail.com eller skriv ditt namn på listan som kommer att finnas på klubben.

OBS! Detta är bara en intresseanmälan och inte på något vis bindande.