I mitten av oktober
Till medlemmarna i Tre Sang.
I oktober antar växtligheten underbara färger, det gröna övergår till rött, gult och brunt och löven börjar falla till marken. En fin tid att vistas i naturen även om dagarna blir allt kortare. Vi som spelar bridge söker oss gärna då också till klubben för att träffas och spela världens bästa spel.
Vi är i full gång med partävlingar, ligor och utbildningskurser, men vill gärna ha fler som spelar, inte minst för att stärka klubbens ekonomi. De lättade restriktionerna gör att det alltmer börjar bli ”som vanligt”. Vi har tagit bort bordskryssen och slopat kraven på föranmälan på måndagar och torsdagar.
I slutet av oktober återuppstår The Weekend, vårt populära arrangemang som pågår hela helgen, vi tar gärna emot era anmälningar.
En viktig sak som också kommer igång igen, är vår interna utbildning i hjärt- och lungräddning under ledning av Matz Nilsson. Vill du bidra till din egen och andras trygghet så kontakta Matz.
Ju fler av våra aktiviteter som drar igång, desto mer resurser behöver vi för att hålla igång verksamheten. Där kan alla medlemmar bidra efter bästa förmåga. Som ideell förening kan vi ju inte köpa tjänster utifrån, vi är helt enkelt beroende av våra medlemmars insatser.
Vill du veta mer om ovanstående så läs gärna mer på vår hemsida, de senaste nyhetsrubrikerna:
- Klubben behöver hjälp
- Logga in på hemsidan
- Klubbens telefontjänst upphör
- Glöm inte bort The Weekend
- Hjärt- och lungräddning på klubben
- Ronny fick 3 senilitetsvarningar i Malmö
- Läget inför hösten
- Inbjudningar till tävlingar, bridgeveckor och bridgeresor
Hälsningar
BK Tre Sang