2022 - November

EKD853
Dkn10532
2
7
EK6
K8743
D532
3
Nord
Öst
Syd
Väst
Syd giv
Ö-V i zonen
Väst
Nord
Öst
Syd
1
2
Dbl
3
Pass
Pass
3
Pass
3NT
Pass
4
Pass
4
Pass
4
Pass
Pass
Pass

Carina som satt Nord undrar följande
Vi spelade nyligen denna giv och undrar hur vi skulle kunnat hitta till 6? Vi spelar Modern Standard med 4-korts öppningar. Vi spelar också med okrav.
4 är kontrollbud. Funderar nu på att lägga 6 eftersom Syd bör ha 2 men fegar. Vågar inte lägga 6 på grund av dåliga . Tänker att om partnern har -håll så fortsätter partnern men det kan jag inte begära.

Ronnys analys av brickan
Det finns två alternativ för Nord. För att inte riskera att Syd passar om han bjuder 2 okrav så måste han börja med dubbelt. Men då är risken att Syd straffpassar, vilket man verkligen inte vill skall hända. Jag hade valt 2 trots att det är okrav. Det är mycket troligt att fienden bjuder vidare eftersom jag har renons i .

Öst bjuder 3, Syd passar och Väst passar.

Nu är det Nord igen. Han kan inte nöja sig med att bjuda 3 utan måste nu visa sin verkliga styrka. Nord kan hoppas på att Syd har två av de tre viktiga kort som saknas för att lillslam skall vara spelbart. Jag hade bjudit 6. Det är naturligtvis en chansning, men Syd har dock öppnat, så det är en mycket rimlig chansning.

Jag kanske är påverkad av att du visade mig Syds hand, men att nöja sig med 5 andra varvet är att lägga en enorm börda på Syd som inte kan hitta att bjuda 6 med två av tre viktiga kort. Vi kan ju tom göra 7 om Syd har den perfekta handen.