Våra ligor

Full pott för Börje och Jan

Efter två omgångar av nio leder Börje Olsson och Jan Sundbom Veteranligan, två poäng före Thommy Malmström och Lars-Göran Jonsson. Erik Pettersson och Bengt Wimo har börjat bäst i Hudikligan och leder där med några poäng före Arne Ågren och sen Wilhelm Groth och Mattias Höglund.Jan och Börje laddar upp inför andra halvleken
Aktuell ställning i våra ligor hittar du här. Janken Andersson och Thomas Groth vann ganska klart klubbens Höstsilver tävling igår. Historik vinnare av klubbens arrangerade Höst/Vår silver tävlingar hittar du här. I morgon spelar vi en triss tävling igen. Senast vann Bernt Pettersson och Jan Wilhelmsson före Per Olov Karlsson och Christer Nilsson. Tisdagsbridgens första triss tävling vann Anne-Marie Höglund och Erik Norman. Erling Rahm och Bror Inge Good tvåa.

Kommande spelprogram

Dag Datum Tävling Kommentar
Tisdag 22/10 Partävling II Handikapp
Torsdag 24/10 Spargrisen omgång 5 Handikapp. Aktuell ställning hittar du här
Tisdag 29/10 Norge Simultan
Torsdag 31/10 Simultan VI
Tisdag 5/11 Hudikligan III Handikapp
Onsdag 6/11 Klubbmatch i Hudiksvall 9 par från vardera klubb. Först till kvarn. Blankett finns på klubben
Torsdag 7/11 Triss tävling Handikapp