Tre dubblar i april

Hans Bergvik, Lasse Danielsson och Erik Norman tog två segrar var under april.

Hans Bergvik vann klubbens båda partävlingar under april. 5 april tillsammans med Erik Pettersson och 26 april tillsammans med Thommy Malmström.

5 april 26 april
Procent Namn Procent Namn
65,7 Hans Bergvik och
Erik Pettersson
65,6 Hans Bergvik och
Thommy Malmström
59,8 Anders Öhman och
Bror Inge Good
61,8 Zennica Hammar och
Bo Hagström
58,9 Lars Ramkvist och
John-Olof Jonasson
57,3 Anders Öhman och
Bror Inge Good

Eva Bodell hjälpte Lasse Danielsson till två segrar. Seger i sponsor 15 och Lasse segrade också i sista omgången av Veteranligan med Erik Norman. Erik vann också sista omgången av Hudikligan tillsammans med Anne-Marie Höglund.

Hudikligan Veteranligan
Procent Namn Procent Namn
59,3 Erik Norman och
Anne-Marie Höglund
59,7 Erik Norman och
Lasse Danielsson
58,3 Hans Bergvik och
Thommy Malmström
55,4 Anders Öhman och
Per Olov Karlsson
55,8 Christer Eriksson och
Karl-Ivar Andersson
54,4 Lars Ramkvist och
John-Olof Jonasson

Säsongens ligor är slutspelade och i Hudikligan segrade Thomas Groth och Veteranligans segrare blev Bengt Wimo. Slutresultat i våra ligor hittar du här.

Sponsor 15 vann Eva Bodell tillsammans med Lasse Danielsson. Tvåa blev Bengt Wimo och Otti Hammar. Sponsor 16 vann Bengt Wimo och Lars-Göran Jonsson före Hans Westberg och Eva Johansson. Vi har kommit till hälften vår sponsortävling och Lars-Göran Jonsson leder nusammanlagt före Hans Bergvik och Anders Öhman. Bengt Wimo plats fyra. Aktuell ställning hittar du här.

Säsongens sista simultantävling vann på klubben Janken Andersson och Thomas Groth före Karl-Ivar Andersson och Christer Eriksson. 441 par ställde upp i landet och Janken och Thomas kom där på 24:e plats. Lars-Göran Jonsson och Lennart Ersson på plats 41. På plats 69 kom Arne Ågren och Per Andersson.

Under april har våra lag spelat omgång tre av Svenska Cupen.
Två utav klubbens lag gick vidare till nästa omgång. Lag Suprise, där Erik Pettersson, Hans Bergvik, Anders Öhman, Bror Inge Good och Bengt Wimo spelar i, förlorade sin match mot lag Sollefteå BK Nipan med 65-35. Lag RUSZ där Zennica Hammar spelar i fick också möta ett lag från Sollefteå. Klar seger med 78-26. Lag BK Hudik spelade mot ett lag från Sveg. Wilhelm Groth, Mattias Höglund, Thomas Groth, Anne-Marie Höglund och Janken Andersson som spelar i lag BK Hudik segrade med 78-35. Samma spelare vann också säsongens fyrmannaserie.
Lag Suprise konstaterar att ingen vinst den här gången.


Bridge i HT