Grattis Bror Inge och Per

Andra plats i torsdagens simultantävling
Läs mer här

17 par ! spelade gårdagens simultantävling, kul. Senast vi hade så många par var 3 maj 2018. Bror Inge och Per spelade bra och vann i Hudik före Anne-Marie och Thomas. I simultantävlingen kom Bror Inge och Per på en fin andra plats av 108 par.
Karl-Ivar och Christer kom tia och Lars-Göran och Thommy elva. Av klubbens totalt 103 arrangerade simultantävlingar hittills har nu Bror Inge vunnit 12 tävlingar och Per sju stycken. Tisdagens simultantävling vanns av Janken Andersson och Thomas Groth med 71%. Räckte skapligt vid jämförelse i landet där dom slutade på 14.e plats av 407 par och 65%. Sammanställning resultat av BK Hudiks samtliga arrangerade simultantävlingar hittar du här .

Våra ligor har startat och Hudikligan omgång 1 vann Zennica Hammar och Arne Ågren samt Bror Inge Good och Erling Rahm. Veteransligans första omgång stod Thommy Malmström, Lars-Göran Jonsson, Börje Olsson och Jan Sundbom som segrare.
Segrade i klubbens två trisstävlingar i september gjorde Anne-Marie Höglund och Erik Norman samt Bernt Pettersson och Jan Wilhelmsson.
Partävling 1 som spelades 19 september blev de bästa : 1. Bo Bergman Lasse Danielsson 2. Inga-Britt Engström Lena Eriksson 3. John-Olof Jonasson Lars Ramkvist 4. Börje Olsson Jan Sundbom.

Konstituerande möte för BK Hudik har hållits och sammanställning av den nya styrelsen kan du hitta här, samt de senaste årsmötesprotokollen här.
Har du funderingar över något är du alltid välkommen att kontakta styrelsen.