Sommarbridge
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
12 | 271,1 | 51,34 | Leif Ekblad - Ellinor Ekblad Madsen | Leif Ekblad Ellinor Ekblad Madsen | -14,9 | BK Sekvens, S-torp | BK Sekvens, S-torp |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Kurt Larsson - Vanja Larsson | Rond 1, som N-S, mot Kurt Larsson - Vanja Larsson |
3 | 3NT | N | +2 | ♠kn | 460 | 22 | 100 | 100 | ♠ED7♥1076♦D32♣Kkn32 | ♠10983♥EKkn2♦Kkn86♣7 | ♠ED7♥1076♦D32♣Kkn32 | 22 | 100,0 | 22 |
4 | 4♠ | Ö | = | ♦7 | -620 | 11 | 50 | 50 | ♠kn43♥K86♦KD103♣kn107 | ♠85♥kn9743♦75♣E963 | ♠kn43♥K86♦KD103♣kn107 | 33 | 75,00 | 33 |
Rond 2, som N-S, mot Lena Kristiansson - Kjell Kristiansson | Rond 2, som N-S, mot Lena Kristiansson - Kjell Kristiansson |
5 | 4♥ | V | –1 | ♠2 | 50 | 19 | 86 | 86 | ♠D1052♥KD♦K965♣876 | ♠kn9843♥kn105♦D10♣E92 | ♠D1052♥KD♦K965♣876 | 52 | 78,79 | 52 |
6 | 4♦ | N | –1 | ♣K | -50 | 4 | 18 | 18 | ♠632♥EK3♦Dkn109764♣- | ♠K4♥Dkn64♦E2♣Dkn1087 | ♠632♥EK3♦Dkn109764♣- | 56 | 63,64 | 56 |
Rond 3, som Ö-V, mot Helen Rosengren - Sven-Eric Rosengren | Rond 3, som Ö-V, mot Helen Rosengren - Sven-Eric Rosengren |
7 | 4♥ | S | +1 | ♠E | 650 | 1 | 5 | 5 | ♠752♥853♦D87♣EK52 | ♠EK10♥42♦1043♣kn10963 | ♠752♥853♦D87♣EK52 | 57 | 51,82 | 57 |
8 | 3♥ | N | –1 | ♣8 | -50 | 10 | 45 | 45 | ♠D1042♥862♦K763♣84 | ♠Kkn5♥Ekn♦D842♣ED92 | ♠D1042♥862♦K763♣84 | 67 | 50,76 | 67 |
Rond 4, som Ö-V, mot Ingemar Jönsson - Lotta Jönsson | Rond 4, som Ö-V, mot Ingemar Jönsson - Lotta Jönsson |
9 | 4♠ | V | = | ♥2 | -620 | 21 | 95 | 95 | ♠D1083♥kn65♦E65♣EK9 | ♠Kkn962♥E7♦kn108♣832 | ♠D1083♥kn65♦E65♣EK9 | 88 | 57,14 | 88 |
10 | 3♠ | V | = | ♦8 | -140 | 13 | 59 | 59 | ♠K82♥KD1092♦5♣7653 | ♠Dkn97643♥74♦KD7♣8 | ♠K82♥KD1092♦5♣7653 | 101 | 57,39 | 101 |
Rond 5, som N-S, mot Eva Thulin - Ulf Selin | Rond 5, som N-S, mot Eva Thulin - Ulf Selin |
11 | 3NT | S | +3 | ♠K | 490 | 16 | 73 | 73 | ♠kn87♥ED76♦D82♣962 | ♠E3♥kn93♦EK54♣EKD10 | ♠kn87♥ED76♦D82♣962 | 117 | 59,09 | 117 |
12 | 2♠ | N | +1 | ♦D | 140 | 11 | 50 | 50 | ♠EKDkn6♥-♦K1054♣EKkn10 | ♠92♥K10987♦32♣D976 | ♠EKDkn6♥-♦K1054♣EKkn10 | 128 | 58,18 | 128 |
Rond 6, som N-S, mot Kristina Degerman - Anita Hallberg Häwerdahl | Rond 6, som N-S, mot Kristina Degerman - Anita Hallberg Häwerdahl |
13 | 5♦ | Ö | –4 | ♣kn | 400 | 22 | 100 | 100 | ♠D1092♥654♦K3♣K653 | ♠E8765♥983♦kn876♣kn | ♠D1092♥654♦K3♣K653 | 150 | 61,98 | 150 |
14 | 3NT | S | –3 | ♥8 | -150 | 3 | 14 | 14 | ♠kn1073♥7♦EK732♣952 | ♠E95♥KD109♦106♣Kkn83 | ♠kn1073♥7♦EK732♣952 | 153 | 57,95 | 153 |
Rond 7, som N-S, mot Håkan Lyngsjö - 203254 | Rond 7, som N-S, mot Håkan Lyngsjö - 203254 |
15 | 3NT | N | –1 | ♠kn | -100 | 3 | 14 | 14 | ♠E98♥D732♦Kkn♣D543 | ♠D64♥8♦ED962♣E1098 | ♠E98♥D732♦Kkn♣D543 | 156 | 54,55 | 156 |
16 | 2♠ | S | –1 | ♦7 | -50 | 10 | 45 | 45 | ♠EK♥10876♦98♣D9852 | ♠109854♥ED♦kn102♣Ekn10 | ♠EK♥10876♦98♣D9852 | 166 | 53,90 | 166 |
Rond 8, som N-S, mot Alice Bengtsson - Folke Nilsson | Rond 8, som N-S, mot Alice Bengtsson - Folke Nilsson |
17 | 4♥ | Ö | +1 | ♣E | -450 | 3 | 14 | 14 | ♠10874♥1052♦Dkn864♣7 | ♠K92♥3♦1073♣EKD983 | ♠10874♥1052♦Dkn864♣7 | 169 | 51,21 | 169 |
18 | 4♥ | Ö | –1 | ♣7 | 50 | 21 | 95 | 95 | ♠432♥K2♦kn10875♣1063 | ♠D975♥86♦E62♣Ekn75 | ♠432♥K2♦kn10875♣1063 | 190 | 53,98 | 190 |
Rond 9, som Ö-V, mot Thomas Hansmark - Anders Ohlsson | Rond 9, som Ö-V, mot Thomas Hansmark - Anders Ohlsson |
19 | 1NT | Ö | = | ♠2 | -90 | 10 | 45 | 45 | ♠K7♥Ekn7♦D104♣87432 | ♠E6♥K63♦98762♣EDkn | ♠K7♥Ekn7♦D104♣87432 | 200 | 53,48 | 200 |
20 | 3NT | Ö | = | ♣2 | -600 | 7 | 32 | 32 | ♠EDkn9♥KD102♦KD97♣5 | ♠K43♥963♦53♣EKkn97 | ♠EDkn9♥KD102♦KD97♣5 | 207 | 52,27 | 207 |
Rond 10, som N-S, mot Agneta Gerdtsson - Gertrud Nordlöv | Rond 10, som N-S, mot Agneta Gerdtsson - Gertrud Nordlöv |
21 | 4♦ | Ö | = | ♥E | -130 | 18 | 82 | 82 | ♠K965♥Kkn1054♦103♣D3 | ♠Dkn84♥ED862♦9♣kn54 | ♠K965♥Kkn1054♦103♣D3 | 225 | 53,83 | 225 |
22 | 2NT | S | –2 | ♣4 | -100 | 7 | 32 | 32 | ♠103♥E10965♦8♣KD763 | ♠K752♥D4♦EDkn9♣1085 | ♠103♥E10965♦8♣KD763 | 232 | 52,73 | 232 |
Rond 11, som Ö-V, mot Ann-Britt Ingerheim - Berith Rydnemalm | Rond 11, som Ö-V, mot Ann-Britt Ingerheim - Berith Rydnemalm |
23 | 3NT | S | –2 | ♠5 | -200 | 22 | 100 | 100 | ♠10♥kn73♦109764♣D1087 | ♠KD753♥K10954♦D2♣4 | ♠10♥kn73♦109764♣D1087 | 254 | 54,98 | 254 |
24 | 3♠ | N | –1 | ♣K | -50 | 11 | 50 | 50 | ♠K52♥Dkn32♦87♣K652 | ♠-♥E108♦EDkn102♣Dkn1084 | ♠K52♥Dkn32♦87♣K652 | 265 | 54,75 | 265 |
Rond 12, som N-S, mot Wive Nilsson - Anthony Dumpleton | Rond 12, som N-S, mot Wive Nilsson - Anthony Dumpleton |
25 | 3♥ | V | –1 | ♦K | 100 | 11 | 50 | 50 | ♠K543♥3♦KDkn♣Ekn642 | ♠E106♥975♦7542♣K98 | ♠K543♥3♦KDkn♣Ekn642 | 276 | 54,55 | 276 |
26 | 1NT | N | +2 | ♦10 | 150 | 10 | 45 | 45 | ♠D75♥kn2♦Ekn984♣E96 | ♠104♥KD943♦2♣Kkn842 | ♠D75♥kn2♦Ekn984♣E96 | 286 | 54,17 | 286 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior