Onsdagsbridge
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
11 | 126,0 | 43,74 | Bo Johansson - Rustan Lundgren | Bo Johansson Rustan Lundgren | -2,8 | Åsa/Frillesås BK | Åsa/Frillesås BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Ulf Andreasson - Ingrid Körner | Rond 1, som N-S, mot Ulf Andreasson - Ingrid Körner |
1 | 2♥ | Ö | +1 | ♥4 | -140 | 2 | 17 | 17 | ♠kn9652♥3♦KD3♣kn954 | ♠D4♥EK94♦Ekn95♣D82 | ♠kn9652♥3♦KD3♣kn954 | 2 | 16,67 | 2 |
2 | 4♥ | S | = | ♦K | 620 | 5 | 42 | 42 | ♠KD10985♥ED9♦64♣kn4 | ♠kn♥K1086542♦5♣EK52 | ♠KD10985♥ED9♦64♣kn4 | 7 | 29,17 | 7 |
Rond 2, som N-S, mot Glenn Eliasson - Kerstin Georgsson | Rond 2, som N-S, mot Glenn Eliasson - Kerstin Georgsson |
3 | 3NT | S | +1 | ♠4 | 430 | 10 | 83 | 83 | ♠D107♥kn1093♦Dkn62♣98 | ♠E53♥K74♦E874♣EK10 | ♠D107♥kn1093♦Dkn62♣98 | 17 | 47,22 | 17 |
4 | 2♦ | V | = | ♠7 | -90 | 5 | 42 | 42 | ♠7♥ED6♦1063♣1098643 | ♠Kkn983♥Kkn54♦K♣kn75 | ♠7♥ED6♦1063♣1098643 | 22 | 45,83 | 22 |
Rond 3, som N-S, mot Jenny Myrendal - Mats Sandequist | Rond 3, som N-S, mot Jenny Myrendal - Mats Sandequist |
5 | 1NTx | V | = | ♥kn | -180 | 0 | 0 | 0 | ♠D976♥kn9♦D1063♣K107 | ♠854♥D8763♦E94♣E5 | ♠D976♥kn9♦D1063♣K107 | 22 | 36,67 | 22 |
6 | 3♠ | N | –1 | ♣8 | -50 | 7 | 58 | 58 | ♠EK9753♥106♦K96♣65 | ♠D♥K8743♦3♣ED9743 | ♠EK9753♥106♦K96♣65 | 29 | 40,28 | 29 |
Rond 4, som N-S, mot Nicklas Bårman - Tove Roulund | Rond 4, som N-S, mot Nicklas Bårman - Tove Roulund |
7 | 4♥ | Ö | +1 | ♠E | -650 | 1 | 8 | 8 | ♠K6♥kn7♦kn75432♣D98 | ♠EDkn952♥95♦D8♣E107 | ♠K6♥kn7♦kn75432♣D98 | 30 | 35,71 | 30 |
8 | 2♥ | Ö | –2 | ♣6 | 100 | 5 | 42 | 42 | ♠6♥952♦ED62♣ED987 | ♠98752♥E4♦Kkn93♣64 | ♠6♥952♦ED62♣ED987 | 35 | 36,46 | 35 |
Rond 5, som N-S, mot Rune Josefsson - Mona Nilsson | Rond 5, som N-S, mot Rune Josefsson - Mona Nilsson |
9 | 4NT | V | –1 | ♠2 | 100 | 8 | 67 | 67 | ♠D86432♥D92♦1096♣5 | ♠97♥Kkn875♦E82♣D84 | ♠D86432♥D92♦1096♣5 | 43 | 39,81 | 43 |
10 | 4♥ | Ö | –1 | ♠9 | 100 | 12 | 100 | 100 | ♠D107542♥-♦D54♣KD85 | ♠9♥87532♦K763♣974 | ♠D107542♥-♦D54♣KD85 | 55 | 45,83 | 55 |
Rond 6, som N-S, mot Mona Kåreby - Bengt Kåreby | Rond 6, som N-S, mot Mona Kåreby - Bengt Kåreby |
11 | 3♣ | N | –3 | ♠5 | -150 | 0 | 0 | 0 | ♠E42♥ED♦D96♣EDkn104 | ♠K109♥87532♦10854♣7 | ♠E42♥ED♦D96♣EDkn104 | 55 | 41,67 | 55 |
12 | 4♠ | S | = | ♥9 | 620 | 7 | 58 | 58 | ♠Kkn32♥K♦EK82♣kn1092 | ♠10854♥ED102♦D4♣K86 | ♠Kkn32♥K♦EK82♣kn1092 | 62 | 43,06 | 62 |
Rond 7, som N-S, mot Tommy Oscarsson - Arnold Andersson | Rond 7, som N-S, mot Tommy Oscarsson - Arnold Andersson |
13 | 4♥ | S | +1 | ♣E | 650 | 10 | 83 | 83 | ♠6543♥D63♦K9♣D1052 | ♠E107♥EK985♦EDkn7♣kn | ♠6543♥D63♦K9♣D1052 | 72 | 46,15 | 72 |
14 | 3NT | S | = | ♦6 | 400 | 12 | 100 | 100 | ♠D♥104♦E9432♣E10764 | ♠K64♥Ekn87♦K8♣K932 | ♠D♥104♦E9432♣E10764 | 84 | 50,00 | 84 |
Rond 8, som N-S, mot Inger Strandahl - Irene Karlsson | Rond 8, som N-S, mot Inger Strandahl - Irene Karlsson |
15 | 1NT | V | +2 | ♥8 | -150 | 0 | 0 | 0 | ♠kn92♥875♦kn10963♣94 | ♠ED54♥EK632♦4♣853 | ♠kn92♥875♦kn10963♣94 | 84 | 46,67 | 84 |
16 | 3♠ | V | –1 | ♦K | 100 | 8 | 67 | 67 | ♠kn432♥kn764♦Kkn♣EK2 | ♠10♥105♦E109764♣Dkn95 | ♠kn432♥kn764♦Kkn♣EK2 | 92 | 47,92 | 92 |
Rond 9, som N-S, mot Thomas Hultgren - Jan Ragnebäck | Rond 9, som N-S, mot Thomas Hultgren - Jan Ragnebäck |
17 | 1NT | V | +2 | ♥3 | -150 | 2 | 17 | 17 | ♠kn8♥kn953♦kn53♣Ekn87 | ♠K963♥K106♦K7♣10642 | ♠kn8♥kn953♦kn53♣Ekn87 | 94 | 46,08 | 94 |
18 | 2♦ | Ö | +3 | ♠K | -150 | 1 | 8 | 8 | ♠5432♥4♦kn10♣D97652 | ♠EKkn7♥kn7532♦6♣EKkn | ♠5432♥4♦kn10♣D97652 | 95 | 43,98 | 95 |
Rond 10, som N-S, mot Gudrun Skantze - Ingemar Stråhle | Rond 10, som N-S, mot Gudrun Skantze - Ingemar Stråhle |
19 | 3NT | N | = | ♦3 | 400 | 8 | 67 | 67 | ♠Dkn1092♥K84♦K8♣ED7 | ♠3♥D9♦ED10762♣kn964 | ♠Dkn1092♥K84♦K8♣ED7 | 103 | 45,18 | 103 |
20 | 4♠ | S | +1 | ♥4 | 650 | 5 | 42 | 42 | ♠E853♥kn9653♦32♣E10 | ♠Dkn10762♥-♦Ekn984♣96 | ♠E853♥kn9653♦32♣E10 | 108 | 45,00 | 108 |
Rond 11 | Rond 11 |
21 | Frirond | 5,4 | 45 | 45 | ♠E1072♥10984♦E3♣K105 | ♠Dkn985♥2♦Dkn1062♣43 | ♠E1072♥10984♦E3♣K105 | 113,4 | 45,00 | 113,4 |
Rond 11 | Rond 11 |
22 | Frirond | 5,4 | 45 | 45 | ♠D743♥KD9♦63♣KD96 | ♠EKkn5♥10742♦108♣E83 | ♠D743♥KD9♦63♣KD96 | 118,8 | 45,00 | 118,8 |
Rond 12, som N-S, mot Lena Hultgren - Agneta Nydèn | Rond 12, som N-S, mot Lena Hultgren - Agneta Nydèn |
23 | 1NT | S | = | ♣D | 90 | 8 | 67 | 67 | ♠D♥E972♦kn1054♣9643 | ♠K532♥53♦KD98♣EK2 | ♠D♥E972♦kn1054♣9643 | 126,8 | 45,94 | 126,8 |
24 | 3NT | S | –1 | ♠3 | -50 | 2 | 17 | 17 | ♠E♥E962♦kn62♣kn7432 | ♠KDkn10♥D84♦EK87♣K10 | ♠E♥E962♦kn62♣kn7432 | 128,8 | 44,72 | 128,8 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior