Måndag 24 Br HCP
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
2 | 177,8 | 61,74 | Björn Rosén - Trond Hegrand | Björn Rosén Trond Hegrand | Skövde BA | Skövde BA |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Patrik Elofsson - Benny Olsson | Rond 1, som N-S, mot Patrik Elofsson - Benny Olsson |
1 | 6♦ | S | = | ♦5 | 920 | 10 | 83 | 83 | ♠EKkn962♥E76♦E4♣K2 | ♠4♥D104♦Kkn10953♣E73 | ♠EKkn962♥E76♦E4♣K2 | 10 | 83,33 | 10 |
2 | 3NT | Ö | +2 | ♦kn | -460 | 3 | 25 | 25 | ♠K2♥Kkn98♦7432♣1085 | ♠Dkn63♥643♦kn109♣963 | ♠K2♥Kkn98♦7432♣1085 | 13 | 54,17 | 13 |
Rond 2, som N-S, mot Per-Olov Törnqvist - Sören Lundin | Rond 2, som N-S, mot Per-Olov Törnqvist - Sören Lundin |
3 | 2♥ | S | = | ♦7 | 110 | 4 | 33 | 33 | ♠853♥543♦D64♣KD97 | ♠EK♥E1097♦EK1032♣52 | ♠853♥543♦D64♣KD97 | 17 | 47,22 | 17 |
4 | 4♥ | S | +2 | ♣8 | 680 | 10 | 83 | 83 | ♠EK743♥Ekn9♦Dkn985♣- | ♠-♥K87432♦K763♣kn94 | ♠EK743♥Ekn9♦Dkn985♣- | 27 | 56,25 | 27 |
Rond 3, som N-S, mot Anna Syberfeldt - Tommy Ranta-Mikkula | Rond 3, som N-S, mot Anna Syberfeldt - Tommy Ranta-Mikkula |
5 | 2♠ | V | +1 | ♦kn | -140 | 9 | 75 | 75 | ♠EK♥K10863♦kn6♣7632 | ♠1042♥2♦K7532♣K1094 | ♠EK♥K10863♦kn6♣7632 | 36 | 60,00 | 36 |
6 | 6♥ | S | = | ♦8 | 980 | 9 | 75 | 75 | ♠D1043♥kn106♦ED852♣kn | ♠EK75♥EK842♦3♣EK9 | ♠D1043♥kn106♦ED852♣kn | 45 | 62,50 | 45 |
Rond 4, som N-S, mot Håkan Gustafsson - Lilian Helgeson | Rond 4, som N-S, mot Håkan Gustafsson - Lilian Helgeson |
7 | 2♠ | N | –2 | ♦10 | -200 | 10 | 83 | 83 | ♠97532♥6♦D752♣Kkn6 | ♠KD6♥D98754♦E♣742 | ♠97532♥6♦D752♣Kkn6 | 55 | 65,48 | 55 |
8 | 5♣ | N | –1 | ♠kn | -50 | 10 | 83 | 83 | ♠84♥Ekn94♦-♣EKD9874 | ♠96♥D862♦D7652♣kn2 | ♠84♥Ekn94♦-♣EKD9874 | 65 | 67,71 | 65 |
Rond 5, som N-S, mot Annika Sandberg - Rolf Israelsson | Rond 5, som N-S, mot Annika Sandberg - Rolf Israelsson |
9 | 3♠ | S | –2 | ♥9 | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠D10♥E63♦Kkn2♣KD1082 | ♠875♥D1054♦ED54♣E7 | ♠D10♥E63♦Kkn2♣KD1082 | 65 | 60,19 | 65 |
10 | 4♠ | N | +2 | ♦K | 680 | 8 | 67 | 67 | ♠EDkn73♥K7532♦1094♣- | ♠1098♥ED♦E♣Ekn109753 | ♠EDkn73♥K7532♦1094♣- | 73 | 60,83 | 73 |
Rond 6, som N-S, mot Mia Kjellgren - Maria Törnblad | Rond 6, som N-S, mot Mia Kjellgren - Maria Törnblad |
11 | 3NT | N | –3 | ♣6 | -150 | 1 | 8 | 8 | ♠KD96♥K94♦E3♣8763 | ♠kn87♥E106♦Dkn10842♣5 | ♠KD96♥K94♦E3♣8763 | 74 | 56,06 | 74 |
12 | 4♠ | V | +1 | ♥8 | -450 | 3 | 25 | 25 | ♠109♥862♦E873♣kn962 | ♠K♥EDkn973♦kn65♣E84 | ♠109♥862♦E873♣kn962 | 77 | 53,47 | 77 |
Rond 7, som N-S, mot Arnold Ivansson - Göte Bergsten | Rond 7, som N-S, mot Arnold Ivansson - Göte Bergsten |
13 | 2♥ | Ö | +2 | ♦8 | -170 | 6 | 50 | 50 | ♠D62♥K1087♦E5♣9753 | ♠Kkn843♥kn3♦1083♣864 | ♠D62♥K1087♦E5♣9753 | 83 | 53,21 | 83 |
14 | 4♥x | Ö | –4 | ♠10 | 800 | 12 | 100 | 100 | ♠32♥KD975♦109♣EK74 | ♠D1095♥-♦K85432♣D106 | ♠32♥KD975♦109♣EK74 | 95 | 56,55 | 95 |
Rond 8, som N-S, mot Per-Olov Ek - Leif Samuelsson | Rond 8, som N-S, mot Per-Olov Ek - Leif Samuelsson |
15 | 1♦ | Ö | +2 | ♠8 | -110 | 10 | 83 | 83 | ♠E973♥Dkn9♦D83♣K75 | ♠6542♥752♦E94♣D98 | ♠E973♥Dkn9♦D83♣K75 | 105 | 58,33 | 105 |
16 | 4♥ | V | = | ♦8 | -620 | 6 | 50 | 50 | ♠1064♥973♦7♣Dkn10985 | ♠K32♥Kkn♦K109542♣63 | ♠1064♥973♦7♣Dkn10985 | 111 | 57,81 | 111 |
Rond 9, som N-S, mot Mattias Axner - Agneta Johansson | Rond 9, som N-S, mot Mattias Axner - Agneta Johansson |
17 | 3NT | Ö | –1 | ♠3 | 50 | 11 | 92 | 92 | ♠9642♥862♦74♣E642 | ♠8753♥kn94♦KD103♣D8 | ♠9642♥862♦74♣E642 | 122 | 59,80 | 122 |
18 | 4♠ | S | +1 | ♥D | 650 | 11 | 92 | 92 | ♠EKkn964♥K♦D954♣87 | ♠D532♥954♦Ekn6♣EDkn | ♠EKkn964♥K♦D954♣87 | 133 | 61,57 | 133 |
Rond 10, som N-S, mot Kerstin Becker - Lars-Göran Nilsson | Rond 10, som N-S, mot Kerstin Becker - Lars-Göran Nilsson |
19 | 4♥ | V | –1 | ♠2 | 100 | 8 | 67 | 67 | ♠kn9432♥kn8♦D105♣K73 | ♠K85♥K75♦kn43♣kn1085 | ♠kn9432♥kn8♦D105♣K73 | 141 | 61,84 | 141 |
20 | 3♥ | S | = | ♠kn | 140 | 8 | 67 | 67 | ♠1076432♥D♦Ekn8♣K72 | ♠8♥EK86432♦D53♣95 | ♠1076432♥D♦Ekn8♣K72 | 149 | 62,08 | 149 |
Rond 11, som N-S, mot Claes Stymne - Leif Karlsson | Rond 11, som N-S, mot Claes Stymne - Leif Karlsson |
21 | 2♠ | Ö | +1 | ♣E | -140 | 9 | 75 | 75 | ♠K10♥K53♦D95♣D9654 | ♠85♥D764♦862♣EK108 | ♠K10♥K53♦D95♣D9654 | 158 | 62,70 | 158 |
22 | 4♠ | V | = | ♣4 | -620 | 5 | 42 | 42 | ♠1073♥54♦ED874♣D104 | ♠kn6♥KD76♦10932♣953 | ♠1073♥54♦ED874♣D104 | 163 | 61,74 | 163 |
Rond 12 | Rond 12 |
23 | Frirond | 7,4 | 62 | 62 | ♠KD7432♥K3♦98♣1095 | ♠-♥D982♦1053♣EK6432 | ♠KD7432♥K3♦98♣1095 | 170,4 | 61,74 | 170,4 |
Rond 12 | Rond 12 |
24 | Frirond | 7,4 | 62 | 62 | ♠E10♥KD10432♦D106♣kn9 | ♠Dkn9853♥7♦853♣D84 | ♠E10♥KD10432♦D106♣kn9 | 177,8 | 61,74 | 177,8 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior