Måndag 24 Br HCP
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | 147,6 | 43,93 | Sven-Olof Larsson - Mattias Axner | Sven-Olof Larsson Mattias Axner | 9,6 | Skövde BA | Skövde BA |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 12, som N-S, mot Mia Kjellgren - Maria Törnblad | Rond 12, som N-S, mot Mia Kjellgren - Maria Törnblad |
1 | 5♥ | S | –1 | ♣E | -50 | 6 | 43 | 43 | ♠KD108♥D10742♦4♣kn74 | ♠E752♥Ekn9865♦Dkn♣9 | ♠KD108♥D10742♦4♣kn74 | 6 | 42,86 | 6 |
2 | 1NT | Ö | +2 | ♥4 | -150 | 4 | 29 | 29 | ♠kn10532♥ED♦kn4♣K1054 | ♠EK74♥1098643♦1032♣- | ♠kn10532♥ED♦kn4♣K1054 | 10 | 35,71 | 10 |
Rond 1, som N-S, mot Håkan Gustafsson - Lilian Helgeson | Rond 1, som N-S, mot Håkan Gustafsson - Lilian Helgeson |
3 | 3♥ | S | = | ♦7 | 140 | 5 | 36 | 36 | ♠kn10963♥Ekn105♦D2♣E3 | ♠EK7♥K8743♦95♣972 | ♠kn10963♥Ekn105♦D2♣E3 | 15 | 35,71 | 15 |
4 | 2NT | Ö | = | ♣5 | -120 | 4 | 29 | 29 | ♠KD9♥KD9642♦K3♣86 | ♠kn8632♥-♦D104♣K7543 | ♠KD9♥KD9642♦K3♣86 | 19 | 33,93 | 19 |
Rond 2, som Ö-V, mot Ingvar Åkesson - Göte Bergsten | Rond 2, som Ö-V, mot Ingvar Åkesson - Göte Bergsten |
5 | 2♥ | N | +2 | ♣2 | 170 | 10 | 71 | 71 | ♠D53♥Dkn76♦753♣K92 | ♠K82♥4♦862♣Dkn10864 | ♠D53♥Dkn76♦753♣K92 | 29 | 41,43 | 29 |
6 | 2NT | S | –2 | ♣7 | -100 | 10 | 71 | 71 | ♠8♥D1032♦Dkn652♣kn86 | ♠K543♥64♦107♣KD752 | ♠8♥D1032♦Dkn652♣kn86 | 39 | 46,43 | 39 |
Rond 3, som Ö-V, mot Patrik Elofsson - Benny Olsson | Rond 3, som Ö-V, mot Patrik Elofsson - Benny Olsson |
7 | 3♦ | S | –1 | ♥K | -100 | 6 | 43 | 43 | ♠D10952♥E10♦E42♣732 | ♠K4♥KD8742♦107♣D106 | ♠D10952♥E10♦E42♣732 | 45 | 45,92 | 45 |
8 | 3NT | V | +1 | ♦6 | -430 | 6 | 43 | 43 | ♠3♥ED9764♦73♣EK86 | ♠EKkn102♥102♦K94♣D105 | ♠3♥ED9764♦73♣EK86 | 51 | 45,54 | 51 |
Rond 4, som N-S, mot Anders Brodin - Arnold Ivansson | Rond 4, som N-S, mot Anders Brodin - Arnold Ivansson |
9 | 3NT | N | –1 | ♣D | -50 | 0 | 0 | 0 | ♠K♥3♦EKDkn964♣8764 | ♠kn98♥KDkn986♦852♣E | ♠K♥3♦EKDkn964♣8764 | 51 | 40,48 | 51 |
10 | 3♦ | Ö | –1 | ♣10 | 100 | 9 | 64 | 64 | ♠10♥75432♦kn10♣EKkn72 | ♠Ekn9765♥D96♦93♣106 | ♠10♥75432♦kn10♣EKkn72 | 60 | 42,86 | 60 |
Rond 5, som N-S, mot Monicka Gustafsson - Susanne Bödker | Rond 5, som N-S, mot Monicka Gustafsson - Susanne Bödker |
11 | 1♥ | V | = | ♦K | -80 | 0 | 0 | 0 | ♠864♥KD54♦KD9♣E96 | ♠E1093♥83♦Ekn85♣432 | ♠864♥KD54♦KD9♣E96 | 60 | 38,96 | 60 |
12 | 5♣ | V | +1 | ♥9 | -420 | 6 | 43 | 43 | ♠Kkn109743♥97♦Ekn♣97 | ♠D62♥KDkn54♦653♣kn8 | ♠Kkn109743♥97♦Ekn♣97 | 66 | 39,29 | 66 |
Rond 6, som Ö-V, mot Per-Olof Fritzon - Inge Wilsson | Rond 6, som Ö-V, mot Per-Olof Fritzon - Inge Wilsson |
13 | 3NT | S | –1 | ♥4 | -100 | 11 | 79 | 79 | ♠D54♥D986♦10963♣D9 | ♠972♥7543♦Ekn8♣E106 | ♠D54♥D986♦10963♣D9 | 77 | 42,31 | 77 |
14 | 4♣ | N | = | ♠D | 130 | 10 | 71 | 71 | ♠D♥ED8632♦D10642♣5 | ♠kn654♥74♦K975♣1082 | ♠D♥ED8632♦D10642♣5 | 87 | 44,39 | 87 |
Rond 7, som Ö-V, mot Annika Sandberg - Rolf Israelsson | Rond 7, som Ö-V, mot Annika Sandberg - Rolf Israelsson |
15 | 2♠ | S | = | ♥3 | 110 | 0 | 0 | 0 | ♠-♥KD652♦9864♣EKkn5 | ♠E9654♥kn73♦K10♣943 | ♠-♥KD652♦9864♣EKkn5 | 87 | 41,43 | 87 |
16 | 6♥ | N | –2 | ♠E | -100 | 5 | 36 | 36 | ♠EK832♥2♦KDkn5♣K108 | ♠Dkn65♥85♦E983♣976 | ♠EK832♥2♦KDkn5♣K108 | 92 | 41,07 | 92 |
Rond 8, som N-S, mot Claes Stymne - Leif Karlsson | Rond 8, som N-S, mot Claes Stymne - Leif Karlsson |
17 | 4♥ | N | –1 | ♦7 | -50 | 4 | 29 | 29 | ♠EDkn8♥kn8732♦D8♣kn4 | ♠102♥EKD5♦109♣K10863 | ♠EDkn8♥kn8732♦D8♣kn4 | 96 | 40,34 | 96 |
18 | 3NT | S | +3 | ♣D | 690 | 5 | 36 | 36 | ♠103♥E7♦EKkn86432♣6 | ♠EK86♥K932♦105♣Kkn3 | ♠103♥E7♦EKkn86432♣6 | 101 | 40,08 | 101 |
Rond 9, som N-S, mot Björn Gaarder - Ruth Berglöw | Rond 9, som N-S, mot Björn Gaarder - Ruth Berglöw |
19 | 2♥ | V | = | ♦kn | -110 | 9 | 64 | 64 | ♠K9742♥104♦kn7♣EDkn9 | ♠-♥Dkn98♦K9862♣K874 | ♠K9742♥104♦kn7♣EDkn9 | 110 | 41,35 | 110 |
20 | 4♠ | Ö | = | ♥6 | -620 | 12 | 86 | 86 | ♠876♥98752♦D9♣743 | ♠D53♥6♦Kkn753♣Ekn106 | ♠876♥98752♦D9♣743 | 122 | 43,57 | 122 |
Rond 10, som Ö-V, mot Anna Syberfeldt - Tommy Ranta-Mikkula | Rond 10, som Ö-V, mot Anna Syberfeldt - Tommy Ranta-Mikkula |
21 | 4♥x | V | –2 | ♠2 | 300 | 3 | 21 | 21 | ♠D1086♥kn1074♦kn6♣E107 | ♠42♥KD9832♦D108♣K8 | ♠D1086♥kn1074♦kn6♣E107 | 125 | 42,52 | 125 |
22 | 1NT | V | –1 | ♥10 | 100 | 9 | 64 | 64 | ♠6432♥E62♦KD63♣K2 | ♠kn107♥98♦E10752♣D83 | ♠6432♥E62♦KD63♣K2 | 134 | 43,51 | 134 |
Rond 11, som Ö-V, mot Per-Olov Törnqvist - Sören Lundin | Rond 11, som Ö-V, mot Per-Olov Törnqvist - Sören Lundin |
23 | 2NT | V | –2 | ♠2 | 200 | 3 | 21 | 21 | ♠Dkn7♥K7632♦D1093♣K | ♠K86♥D9♦EK76♣D975 | ♠Dkn7♥K7632♦D1093♣K | 137 | 42,55 | 137 |
24 | 3NT | S | +2 | ♦4 | 460 | 1 | 7 | 7 | ♠1093♥kn1075♦-♣kn86542 | ♠kn62♥D9♦D98743♣KD | ♠1093♥kn1075♦-♣kn86542 | 138 | 41,07 | 138 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior