Öppna Göingemästerskapet
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
12 | 374 | 49,47 | Marianne Skovsted - Lisbeth Rosendahl | Marianne Skovsted Lisbeth Rosendahl | Hässleholms BK | Hässleholms BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Åke Kärvegård - Jan-Ole Engkvist | Rond 1, som Ö-V, mot Åke Kärvegård - Jan-Ole Engkvist |
1 | 6♠ | V | +1 | ♣10 | -1010 | 13 | 72 | 72 | ♠kn7♥kn♦EK1073♣K9864 | ♠EKD9863♥-♦D4♣ED32 | ♠kn7♥kn♦EK1073♣K9864 | 13 | 72,22 | 13 |
2 | 4♠ | Ö | = | ♥7 | -420 | 8 | 44 | 44 | ♠EK643♥65♦E5♣kn654 | ♠1075♥EKkn♦Dkn104♣EK3 | ♠EK643♥65♦E5♣kn654 | 21 | 58,33 | 21 |
3 | 4♥ | V | +1 | ♦kn | -650 | 10 | 56 | 56 | ♠E943♥Kkn52♦8♣D1043 | ♠K1072♥ED1093♦E♣K82 | ♠E943♥Kkn52♦8♣D1043 | 31 | 57,41 | 31 |
Rond 2, som Ö-V, mot Christina Gutenwik - Jan Gutenwik | Rond 2, som Ö-V, mot Christina Gutenwik - Jan Gutenwik |
4 | 5♣ | S | –1 | ♥K | -100 | 1 | 6 | 6 | ♠kn65♥108762♦E6♣E97 | ♠K108743♥EK543♦93♣- | ♠kn65♥108762♦E6♣E97 | 32 | 44,44 | 32 |
5 | 5♥ | Ö | = | ♥10 | -450 | 8 | 44 | 44 | ♠D864♥EKkn75♦E65♣3 | ♠K9♥D862♦K3♣KD1086 | ♠D864♥EKkn75♦E65♣3 | 40 | 44,44 | 40 |
6 | 3♦ | Ö | –3 | ♥10 | 300 | 1 | 6 | 6 | ♠104♥75♦E10832♣EK106 | ♠Kkn732♥Ekn98♦4♣kn43 | ♠104♥75♦E10832♣EK106 | 41 | 37,96 | 41 |
Rond 3, som Ö-V, mot Ingvar Persson - Klas Nilsson | Rond 3, som Ö-V, mot Ingvar Persson - Klas Nilsson |
7 | 3NT | V | +2 | ♥9 | -660 | 7 | 39 | 39 | ♠97♥EK10♦KD1043♣D105 | ♠EDkn3♥D5♦Ekn6♣K843 | ♠97♥EK10♦KD1043♣D105 | 48 | 38,10 | 48 |
8 | 3♦ | S | –2 | ♥E | -100 | 12 | 67 | 67 | ♠873♥D7642♦74♣KD9 | ♠EKDkn♥E♦D32♣108432 | ♠873♥D7642♦74♣KD9 | 60 | 41,67 | 60 |
9 | 3♠ | V | = | ♥2 | -140 | 1 | 6 | 6 | ♠752♥KD5♦D1043♣E109 | ♠E10964♥E863♦Ekn♣64 | ♠752♥KD5♦D1043♣E109 | 61 | 37,65 | 61 |
Rond 4, som Ö-V, mot Glenn Johansson - Mats Blom | Rond 4, som Ö-V, mot Glenn Johansson - Mats Blom |
10 | 4♥ | N | –1 | ♠K | -100 | 12 | 67 | 67 | ♠EK8♥10984♦543♣K52 | ♠7652♥5♦Kkn1086♣D107 | ♠EK8♥10984♦543♣K52 | 73 | 40,56 | 73 |
11 | 6♣ | Ö | –2 | ♦2 | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠E♥EK4♦K742♣EK864 | ♠KD852♥10932♦Dkn♣kn9 | ♠E♥EK4♦K742♣EK864 | 73 | 36,87 | 73 |
12 | 3NT | Ö | +2 | ♠6 | -460 | 3 | 17 | 17 | ♠E54♥8♦D9632♣EKkn3 | ♠108♥EKD1064♦K84♣D5 | ♠E54♥8♦D9632♣EKkn3 | 76 | 35,19 | 76 |
Rond 5, som N-S, mot Pierre Carbonnier - Björn Ohlsson | Rond 5, som N-S, mot Pierre Carbonnier - Björn Ohlsson |
13 | 4♠ | Ö | –1 | ♥10 | 100 | 12 | 67 | 67 | ♠K6♥K8753♦9432♣43 | ♠D3♥106♦865♣EDkn875 | ♠K6♥K8753♦9432♣43 | 88 | 37,61 | 88 |
14 | 3NT | V | +1 | ♦D | -430 | 17 | 94 | 94 | ♠952♥D96♦Dkn1092♣75 | ♠-♥Ekn87♦8543♣Dkn832 | ♠952♥D96♦Dkn1092♣75 | 105 | 41,67 | 105 |
Rond 6, som N-S, mot Per-Erik Pettersson - Gert Fors | Rond 6, som N-S, mot Per-Erik Pettersson - Gert Fors |
15 | 3♥ | N | = | ♣3 | 140 | 15 | 83 | 83 | ♠ED872♥Dkn64♦E10♣108 | ♠54♥E953♦Dkn952♣94 | ♠ED872♥Dkn64♦E10♣108 | 120 | 44,44 | 120 |
16 | 3NT | Ö | +1 | ♥kn | -630 | 0 | 0 | 0 | ♠105♥K732♦Dkn7♣kn654 | ♠Ekn63♥kn64♦K94♣E83 | ♠105♥K732♦Dkn7♣kn654 | 120 | 41,67 | 120 |
Rond 7, som Ö-V, mot Lars Malm - Lars-Åke Nilsson | Rond 7, som Ö-V, mot Lars Malm - Lars-Åke Nilsson |
17 | 3NT | N | +1 | ♦8 | 430 | 7 | 39 | 39 | ♠Ekn♥1062♦8753♣E543 | ♠D10854♥753♦1042♣D8 | ♠Ekn♥1062♦8753♣E543 | 127 | 41,50 | 127 |
18 | 2♣ | Ö | –3 | ♦K | 150 | 3 | 17 | 17 | ♠K7♥kn42♦E98♣ED1073 | ♠9864♥E653♦10754♣6 | ♠K7♥kn42♦E98♣ED1073 | 130 | 40,12 | 130 |
Rond 8, som Ö-V, mot Magnus Widarsson - Göran Stiernfeldt | Rond 8, som Ö-V, mot Magnus Widarsson - Göran Stiernfeldt |
19 | 4♠ | S | = | ♠2 | 420 | 6 | 33 | 33 | ♠1065♥9♦K8632♣EDkn6 | ♠42♥KD10♦Ekn1094♣952 | ♠1065♥9♦K8632♣EDkn6 | 136 | 39,77 | 136 |
20 | 3NT | N | +4 | ♥2 | 720 | 0 | 0 | 0 | ♠kn2♥EK9632♦D643♣6 | ♠10987543♥kn7♦102♣73 | ♠kn2♥EK9632♦D643♣6 | 136 | 37,78 | 136 |
Rond 9, som N-S, mot Britta Åkerblom-Nilsson - Rolf Svensson | Rond 9, som N-S, mot Britta Åkerblom-Nilsson - Rolf Svensson |
21 | 3♣ | N | +3 | ♠4 | 170 | 4 | 22 | 22 | ♠2♥E54♦EK3♣EKkn962 | ♠E853♥Kkn3♦10865♣75 | ♠2♥E54♦EK3♣EKkn962 | 140 | 37,04 | 140 |
22 | 3♥ | V | +1 | ♣E | -170 | 14 | 78 | 78 | ♠Ekn1052♥7♦7♣E109843 | ♠87♥D642♦10843♣D72 | ♠Ekn1052♥7♦7♣E109843 | 154 | 38,89 | 154 |
Rond 10, som Ö-V, mot Bert Wåhlin - Anders Svensson | Rond 10, som Ö-V, mot Bert Wåhlin - Anders Svensson |
23 | 4♥ | V | –1 | ♦E | 100 | 10 | 56 | 56 | ♠K8542♥Dkn5♦K54♣E6 | ♠D6♥E7632♦D7♣KD85 | ♠K8542♥Dkn5♦K54♣E6 | 164 | 39,61 | 164 |
24 | 3NT | S | –2 | ♦kn | -100 | 17 | 94 | 94 | ♠10872♥KD832♦1086♣9 | ♠kn5♥kn10954♦D75♣E102 | ♠10872♥KD832♦1086♣9 | 181 | 41,90 | 181 |
Rond 11, som Ö-V, mot Hans Clair - Irma Svensson | Rond 11, som Ö-V, mot Hans Clair - Irma Svensson |
25 | 4♥ | S | –2 | ♠3 | -100 | 17 | 94 | 94 | ♠EKD985♥kn82♦10♣E75 | ♠1073♥D6♦76532♣1098 | ♠EKD985♥kn82♦10♣E75 | 198 | 44,00 | 198 |
26 | 4♠ | N | –2 | ♦D | -200 | 16 | 89 | 89 | ♠ED10♥kn653♦Dkn5♣kn83 | ♠75♥D10♦10963♣K7652 | ♠ED10♥kn653♦Dkn5♣kn83 | 214 | 45,73 | 214 |
Rond 12, som N-S, mot Anders Nilsson - Ann-Charlotte Nordbjörk | Rond 12, som N-S, mot Anders Nilsson - Ann-Charlotte Nordbjörk |
27 | 3NT | S | = | ♠4 | 400 | 18 | 100 | 100 | ♠D1098♥EKkn8♦5♣D954 | ♠K765♥D76♦K974♣K8 | ♠D1098♥EKkn8♦5♣D954 | 232 | 47,74 | 232 |
28 | 3♠ | N | = | ♣10 | 140 | 13 | 72 | 72 | ♠kn8632♥9♦Dkn95♣963 | ♠E109♥EKD83♦E82♣K4 | ♠kn8632♥9♦Dkn95♣963 | 245 | 48,61 | 245 |
Rond 13, som N-S, mot Jan-Erik Larsson - Björn Fylke | Rond 13, som N-S, mot Jan-Erik Larsson - Björn Fylke |
29 | 5♦ | V | +1 | ♣E | -620 | 4 | 22 | 22 | ♠103♥7652♦D5♣EKD105 | ♠ED8654♥94♦2♣kn762 | ♠103♥7652♦D5♣EKD105 | 249 | 47,70 | 249 |
30 | 3♠x | Ö | –2 | ♦K | 300 | 18 | 100 | 100 | ♠K1052♥Dkn94♦1083♣kn8 | ♠E43♥K86♦EK72♣542 | ♠K1052♥Dkn94♦1083♣kn8 | 267 | 49,44 | 267 |
Rond 14, som N-S, mot Mona Mattsson - Bengt Jönsson | Rond 14, som N-S, mot Mona Mattsson - Bengt Jönsson |
31 | 1♠ | V | +1 | ♥5 | -110 | 7 | 39 | 39 | ♠D96♥D975♦D102♣Ekn2 | ♠kn4♥106432♦E85♣K96 | ♠D96♥D975♦D102♣Ekn2 | 274 | 49,10 | 274 |
32 | 2♥ | N | = | ♠kn | 110 | 10 | 56 | 56 | ♠E♥Dkn75♦Kkn85♣E1095 | ♠K53♥10932♦D6♣Kkn84 | ♠E♥Dkn75♦Kkn85♣E1095 | 284 | 49,31 | 284 |
Rond 15, som N-S, mot John Svensson - Alve Wendt | Rond 15, som N-S, mot John Svensson - Alve Wendt |
33 | 3♠ | V | = | ♥8 | -140 | 1 | 6 | 6 | ♠K4♥kn84♦10953♣D1092 | ♠kn6♥EK1092♦E82♣Ekn3 | ♠K4♥kn84♦10953♣D1092 | 285 | 47,98 | 285 |
34 | 4♥ | V | –1 | ♠6 | 50 | 8 | 44 | 44 | ♠63♥1086♦8632♣kn1052 | ♠EKDkn9♥973♦EK5♣E9 | ♠63♥1086♦8632♣kn1052 | 293 | 47,88 | 293 |
Rond 16, som Ö-V, mot Per Hansson - Pia Olofsson | Rond 16, som Ö-V, mot Per Hansson - Pia Olofsson |
35 | 4♥ | S | +2 | ♠K | 480 | 8 | 44 | 44 | ♠Ekn742♥kn9♦72♣kn532 | ♠KD1093♥32♦kn4♣K1074 | ♠Ekn742♥kn9♦72♣kn532 | 301 | 47,78 | 301 |
36 | 4♥x | N | +1 | ♣E | 990 | 1 | 6 | 6 | ♠E84♥-♦Kkn8432♣EKD6 | ♠K103♥87♦96♣kn109752 | ♠E84♥-♦Kkn8432♣EKD6 | 302 | 46,60 | 302 |
Rond 17, som N-S, mot Jan Nilsson - Ulf Bogren | Rond 17, som N-S, mot Jan Nilsson - Ulf Bogren |
37 | 2NT | N | –1 | ♣D | -100 | 13 | 72 | 72 | ♠Dkn9♥D85♦Kkn10♣K1062 | ♠862♥109♦ED983♣E74 | ♠Dkn9♥D85♦Kkn10♣K1062 | 315 | 47,30 | 315 |
38 | 6♥x | Ö | –1 | ♣3 | 200 | 15 | 83 | 83 | ♠862♥4♦E872♣kn9876 | ♠EKDkn954♥D9♦kn43♣3 | ♠862♥4♦E872♣kn9876 | 330 | 48,25 | 330 |
Rond 18, som Ö-V, mot Eva Berlin - Monica Mattson | Rond 18, som Ö-V, mot Eva Berlin - Monica Mattson |
39 | 5♠ | N | = | ♥K | 650 | 6 | 33 | 33 | ♠K2♥EK832♦7♣108732 | ♠-♥D7654♦KD1042♣E94 | ♠K2♥EK832♦7♣108732 | 336 | 47,86 | 336 |
40 | 1NT | Ö | +1 | ♣2 | -120 | 15 | 83 | 83 | ♠EK10♥kn7432♦92♣D98 | ♠kn543♥86♦EDkn85♣E4 | ♠EK10♥kn7432♦92♣D98 | 351 | 48,75 | 351 |
Rond 19, som N-S, mot Ulf Jönsson - Jan-Erik Eriksson | Rond 19, som N-S, mot Ulf Jönsson - Jan-Erik Eriksson |
41 | 3NT | V | –1 | ♠8 | 100 | 13 | 72 | 72 | ♠87♥KD2♦D54♣K10743 | ♠D10963♥8743♦EK96♣- | ♠87♥KD2♦D54♣K10743 | 364 | 49,32 | 364 |
42 | 4♠ | N | –2 | ♥8 | -200 | 10 | 56 | 56 | ♠KDkn964♥K106♦94♣D5 | ♠107532♥4♦K52♣E843 | ♠KDkn964♥K106♦94♣D5 | 374 | 49,47 | 374 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior