ABB 2021 starttävling
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
18 | 190,2 | 44,03 | Bo Bredenhof - Katarina Bredenhof Heijkenskjöld | Bo Bredenhof Katarina Bredenhof Heijkenskjöld | 34,2 | ABB BK | ABB BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Karin Rilbe - Ulf Rilbe | Rond 1, som Ö-V, mot Karin Rilbe - Ulf Rilbe |
1 | 4♥ | S | = | ♣E | 420 | 0 | 0 | 0 | ♠98♥K76♦Dkn9♣KD1053 | ♠EDkn52♥4♦86♣E9642 | ♠98♥K76♦Dkn9♣KD1053 | 0 | 0,00 | 0 |
Rond 2, som Ö-V, mot Karin Rilbe - Ulf Rilbe | Rond 2, som Ö-V, mot Karin Rilbe - Ulf Rilbe |
2 | 3NT | N | +1 | ♠5 | 630 | 6 | 33 | 33 | ♠Dkn753♥E9♦942♣kn84 | ♠82♥kn7642♦Kkn65♣K5 | ♠Dkn753♥E9♦942♣kn84 | 6 | 16,67 | 6 |
Rond 3, som Ö-V, mot Lennart Ekholm - Christer Åström | Rond 3, som Ö-V, mot Lennart Ekholm - Christer Åström |
3 | 2♥ | N | +1 | ♣E | 140 | 0 | 0 | 0 | ♠D86♥E87♦Ekn10♣ED53 | ♠kn975432♥952♦84♣K | ♠D86♥E87♦Ekn10♣ED53 | 6 | 11,11 | 6 |
Rond 4, som Ö-V, mot Lennart Ekholm - Christer Åström | Rond 4, som Ö-V, mot Lennart Ekholm - Christer Åström |
4 | 3♣ | Ö | –1 | ♥K | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠D96♥95♦EK5♣Ekn1085 | ♠E542♥D642♦97♣K63 | ♠D96♥95♦EK5♣Ekn1085 | 6 | 8,33 | 6 |
Rond 5, som Ö-V, mot Ingvar Bengtsson - Erik Lindelöf | Rond 5, som Ö-V, mot Ingvar Bengtsson - Erik Lindelöf |
5 | 3♦ | N | = | ♠4 | 110 | 7 | 39 | 39 | ♠Kkn642♥D962♦E♣D97 | ♠E108♥84♦kn52♣106432 | ♠Kkn642♥D962♦E♣D97 | 13 | 14,44 | 13 |
Rond 6, som Ö-V, mot Ingvar Bengtsson - Erik Lindelöf | Rond 6, som Ö-V, mot Ingvar Bengtsson - Erik Lindelöf |
6 | 6♠ | V | +1 | ♣9 | -1460 | 9 | 50 | 50 | ♠kn843♥K9♦E96♣Dkn84 | ♠EK9762♥E♦2♣EK1032 | ♠kn843♥K9♦E96♣Dkn84 | 22 | 20,37 | 22 |
Rond 7, som Ö-V, mot Nils Almgren - Christer Stenberg | Rond 7, som Ö-V, mot Nils Almgren - Christer Stenberg |
7 | 4♠ | S | +1 | ♦E | 650 | 5 | 28 | 28 | ♠84♥53♦D10♣E1065432 | ♠K93♥876♦E974♣Kkn7 | ♠84♥53♦D10♣E1065432 | 27 | 21,43 | 27 |
Rond 8, som Ö-V, mot Nils Almgren - Christer Stenberg | Rond 8, som Ö-V, mot Nils Almgren - Christer Stenberg |
8 | 4♥ | Ö | = | ♣6 | -420 | 8 | 44 | 44 | ♠Kkn♥EK10932♦ED5♣54 | ♠E7♥kn85♦kn10984♣Kkn9 | ♠Kkn♥EK10932♦ED5♣54 | 35 | 24,31 | 35 |
Rond 9, som N-S, mot Jan Andersson - Conny Wahlgren | Rond 9, som N-S, mot Jan Andersson - Conny Wahlgren |
9 | 5♦ | V | = | ♠D | -600 | 15 | 83 | 83 | ♠Dkn1096♥kn962♦4♣kn86 | ♠K85♥EK43♦-♣K109754 | ♠Dkn1096♥kn962♦4♣kn86 | 50 | 30,86 | 50 |
Rond 10, som N-S, mot Jan Andersson - Conny Wahlgren | Rond 10, som N-S, mot Jan Andersson - Conny Wahlgren |
10 | 2NT | Ö | +2 | ♦kn | -180 | 0 | 0 | 0 | ♠E10♥108753♦ED76♣72 | ♠kn863♥Ekn92♦kn52♣kn4 | ♠E10♥108753♦ED76♣72 | 50 | 27,78 | 50 |
Rond 11, som N-S, mot Hans Eklund - Stefan Andersson | Rond 11, som N-S, mot Hans Eklund - Stefan Andersson |
11 | 4♥ | Ö | +1 | ♣K | -450 | 3 | 17 | 17 | ♠5432♥E9♦K1094♣kn93 | ♠Kkn6♥D♦kn853♣KD1084 | ♠5432♥E9♦K1094♣kn93 | 53 | 26,77 | 53 |
Rond 12, som N-S, mot Hans Eklund - Stefan Andersson | Rond 12, som N-S, mot Hans Eklund - Stefan Andersson |
12 | 4♠ | Ö | +1 | ♥10 | -450 | 7 | 39 | 39 | ♠Dkn8♥kn32♦ED95♣1094 | ♠95♥109765♦K10432♣2 | ♠Dkn8♥kn32♦ED95♣1094 | 60 | 27,78 | 60 |
Rond 13, som N-S, mot Lars Lundgren - Mikael Rydstedt | Rond 13, som N-S, mot Lars Lundgren - Mikael Rydstedt |
13 | 4♠ | N | = | ♠4 | 620 | 12 | 67 | 67 | ♠K10963♥Kkn107♦K1098♣- | ♠E82♥D9♦Dkn62♣E1062 | ♠K10963♥Kkn107♦K1098♣- | 72 | 30,77 | 72 |
Rond 14, som N-S, mot Lars Lundgren - Mikael Rydstedt | Rond 14, som N-S, mot Lars Lundgren - Mikael Rydstedt |
14 | 4♠ | V | +1 | ♥D | -450 | 13 | 72 | 72 | ♠2♥Dkn9752♦kn94♣K86 | ♠kn853♥64♦753♣E754 | ♠2♥Dkn9752♦kn94♣K86 | 85 | 33,73 | 85 |
Rond 15, som N-S, mot Lennart Bylund - Kent Sjöberg | Rond 15, som N-S, mot Lennart Bylund - Kent Sjöberg |
15 | 4♠ | S | +2 | ♥E | 680 | 14 | 78 | 78 | ♠763♥6♦EKkn9743♣94 | ♠EKkn984♥D10985♦-♣E3 | ♠763♥6♦EKkn9743♣94 | 99 | 36,67 | 99 |
Rond 16, som N-S, mot Lennart Bylund - Kent Sjöberg | Rond 16, som N-S, mot Lennart Bylund - Kent Sjöberg |
16 | 2♣ | S | +2 | ♦D | 130 | 2 | 11 | 11 | ♠KD8♥1084♦K874♣1062 | ♠Ekn9♥E93♦6♣EKD543 | ♠KD8♥1084♦K874♣1062 | 101 | 35,07 | 101 |
Rond 17, som N-S, mot Jan Nilsson - Hernando Slottsdahl | Rond 17, som N-S, mot Jan Nilsson - Hernando Slottsdahl |
17 | 5♥ | V | +1 | ♦10 | -480 | 1 | 6 | 6 | ♠Kkn982♥10♦108♣Dkn1092 | ♠D105♥kn5♦KD2♣K8654 | ♠Kkn982♥10♦108♣Dkn1092 | 102 | 33,33 | 102 |
Rond 18, som N-S, mot Jan Nilsson - Hernando Slottsdahl | Rond 18, som N-S, mot Jan Nilsson - Hernando Slottsdahl |
18 | 3NT | V | = | ♠K | -400 | 2 | 11 | 11 | ♠KDkn1082♥104♦D4♣763 | ♠754♥ED82♦Kkn85♣kn4 | ♠KDkn1082♥104♦D4♣763 | 104 | 32,10 | 104 |
Rond 19, som N-S, mot David Probert - Tomas Börgesson | Rond 19, som N-S, mot David Probert - Tomas Börgesson |
19 | 4♠ | S | +1 | ♥10 | 450 | 11 | 61 | 61 | ♠D♥KD5♦KD976♣Kkn85 | ♠EK10975♥Ekn82♦3♣E3 | ♠D♥KD5♦KD976♣Kkn85 | 115 | 33,63 | 115 |
Rond 20, som N-S, mot David Probert - Tomas Börgesson | Rond 20, som N-S, mot David Probert - Tomas Börgesson |
20 | 2♠ | N | = | ♦E | 110 | 12 | 67 | 67 | ♠987652♥EK96♦kn2♣8 | ♠KD♥102♦D964♣K9654 | ♠987652♥EK96♦kn2♣8 | 127 | 35,28 | 127 |
Rond 21, som N-S, mot Bengt Larsson - Sujata Sardesai | Rond 21, som N-S, mot Bengt Larsson - Sujata Sardesai |
21 | 3♥ | V | = | ♠K | -140 | 10 | 56 | 56 | ♠KDkn♥EK3♦942♣E942 | ♠654♥84♦875♣KD873 | ♠KDkn♥EK3♦942♣E942 | 137 | 36,24 | 137 |
Rond 22, som N-S, mot Bengt Larsson - Sujata Sardesai | Rond 22, som N-S, mot Bengt Larsson - Sujata Sardesai |
22 | 2NT | N | +1 | ♣7 | 150 | 16 | 89 | 89 | ♠K1065♥K652♦K♣kn1094 | ♠E93♥974♦EDkn1074♣8 | ♠K1065♥K652♦K♣kn1094 | 153 | 38,64 | 153 |
Rond 23, som N-S, mot Solveig Byström - Nils Andersson | Rond 23, som N-S, mot Solveig Byström - Nils Andersson |
23 | 2♠ | N | –2 | ♦E | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠6432♥E32♦D73♣KD5 | ♠ED9♥Kkn105♦985♣942 | ♠6432♥E32♦D73♣KD5 | 153 | 36,96 | 153 |
Rond 24, som N-S, mot Solveig Byström - Nils Andersson | Rond 24, som N-S, mot Solveig Byström - Nils Andersson |
24 | 4♥ | N | –1 | ♠E | -50 | 3 | 17 | 17 | ♠-♥Ekn62♦ED82♣Ekn874 | ♠K10652♥D875♦K♣K102 | ♠-♥Ekn62♦ED82♣Ekn874 | 156 | 36,11 | 156 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior