BBO-Skåne-Lund/Bjärred/Lomma
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | 476,7 | 55,17 | Per-Olof Mundt - Göran Stigsson | Per-Olof Mundt Göran Stigsson | -9,6 | Bjärreds BK | Bjärreds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich | Rond 1, som N-S, mot Anita Gullberg - Wlodek Tugendraich |
1 | 4♠ | Ö | +1 | ♥kn | -450 | 20 | 43 | 43 | ♠1087♥E9763♦75♣D103 | ♠kn4♥kn1054♦K9632♣kn2 | ♠1087♥E9763♦75♣D103 | 20 | 40,82 | 20 |
2 | 3NT | S | = | ♣5 | 600 | 23 | 52 | 52 | ♠D82♥Ekn75♦10853♣E4 | ♠EKkn10♥108♦EK2♣9863 | ♠D82♥Ekn75♦10853♣E4 | 43 | 43,88 | 43 |
Rond 2, som N-S, mot Karin Wahlström - Magnus Wahlström | Rond 2, som N-S, mot Karin Wahlström - Magnus Wahlström |
3 | 4♠ | S | –1 | ♥5 | -50 | 22 | 47 | 47 | ♠8♥E102♦Ekn1087♣E1032 | ♠ED10752♥kn64♦6♣975 | ♠8♥E102♦Ekn1087♣E1032 | 65 | 44,22 | 65 |
4 | 3♦ | Ö | –1 | ♥kn | 100 | 36 | 78 | 78 | ♠Kkn2♥109654♦63♣Ekn10 | ♠D43♥kn8♦Kkn4♣D8643 | ♠Kkn2♥109654♦63♣Ekn10 | 101 | 51,53 | 101 |
Rond 3, som N-S, mot Tord Persson - Bertil Hansson | Rond 3, som N-S, mot Tord Persson - Bertil Hansson |
5 | 3♠ | Ö | = | ♦8 | -140 | 7 | 15 | 15 | ♠EK♥K932♦Dkn10♣kn1073 | ♠1093♥D87♦8♣KD8652 | ♠EK♥K932♦Dkn10♣kn1073 | 108 | 44,08 | 108 |
6 | 5♣ | S | = | ♦7 | 400 | 19 | 41 | 41 | ♠K5♥Kkn106♦D1094♣K83 | ♠D743♥4♦EK♣EDkn765 | ♠K5♥Kkn106♦D1094♣K83 | 127 | 43,20 | 127 |
Rond 4, som N-S, mot Helena Lindmark-Månsson - Lennart Månsson | Rond 4, som N-S, mot Helena Lindmark-Månsson - Lennart Månsson |
7 | 1NT | N | +1 | ♥2 | 120 | 38 | 82 | 82 | ♠K52♥KD9♦Dkn7♣ED106 | ♠kn764♥-♦10432♣kn8742 | ♠K52♥KD9♦Dkn7♣ED106 | 165 | 48,10 | 165 |
8 | 4♥ | V | –1 | ♦K | 50 | 44 | 95 | 95 | ♠1094♥E9♦KD654♣E53 | ♠K652♥108♦873♣K742 | ♠1094♥E9♦KD654♣E53 | 209 | 53,32 | 209 |
Rond 5, som N-S, mot Claes Nilsson - Rutger Persson | Rond 5, som N-S, mot Claes Nilsson - Rutger Persson |
9 | 4♠ | S | +1 | ♠E | 450 | 32 | 69 | 69 | ♠D109♥963♦EDkn6♣E84 | ♠K85432♥Ekn2♦K104♣D | ♠D109♥963♦EDkn6♣E84 | 241 | 54,65 | 241 |
10 | 6NT | S | = | ♣5 | 1440 | 46 | 100 | 100 | ♠E642♥EKkn76♦95♣107 | ♠K73♥-♦EDkn73♣EKkn94 | ♠E642♥EKkn76♦95♣107 | 287 | 58,57 | 287 |
Rond 6, som N-S, mot Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill | Rond 6, som N-S, mot Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill |
11 | 3NT | N | = | ♠D | 400 | 20 | 43 | 43 | ♠E8♥Kkn108♦K9♣Kkn873 | ♠43♥E76♦EDkn743♣109 | ♠E8♥Kkn108♦K9♣Kkn873 | 307 | 56,96 | 307 |
12 | 1NT | V | = | ♣4 | -90 | 30 | 65 | 65 | ♠E62♥Dkn7♦kn83♣kn874 | ♠Dkn♥10964♦E10972♣K6 | ♠E62♥Dkn7♦kn83♣kn874 | 337 | 57,31 | 337 |
Rond 7, som N-S, mot Kerstin Strömholm - Barbro Lindskog | Rond 7, som N-S, mot Kerstin Strömholm - Barbro Lindskog |
13 | 1NT | S | +1 | ♦4 | 120 | 29 | 63 | 63 | ♠KD7♥Ekn1083♦D2♣Dkn8 | ♠83♥94♦E753♣K7643 | ♠KD7♥Ekn1083♦D2♣Dkn8 | 366 | 57,46 | 366 |
14 | 3NT | Ö | +2 | ♥9 | -460 | 14 | 30 | 30 | ♠kn943♥1053♦83♣kn1063 | ♠10765♥kn9♦D96♣ED95 | ♠kn943♥1053♦83♣kn1063 | 380 | 55,39 | 380 |
Rond 8, som N-S, mot Knut Nilsson - Per-Olof Fagerström | Rond 8, som N-S, mot Knut Nilsson - Per-Olof Fagerström |
15 | 4♠ | S | +2 | ♦D | 680 | 29 | 63 | 63 | ♠K10982♥Kkn2♦E65♣83 | ♠Ekn5♥E♦K107♣KDkn965 | ♠K10982♥Kkn2♦E65♣83 | 409 | 55,65 | 409 |
16 | 3♥ | S | –2 | ♠D | -100 | 34 | 73 | 73 | ♠K87♥1084♦kn8♣Kkn964 | ♠E6♥Ekn53♦9652♣D102 | ♠K87♥1084♦kn8♣Kkn964 | 443 | 56,51 | 443 |
Rond 9, som N-S, mot Eva Nordh - Lilian Mauritzon | Rond 9, som N-S, mot Eva Nordh - Lilian Mauritzon |
17 | 1NT | S | –4 | ♣2 | -200 | 16 | 34 | 34 | ♠976♥D83♦kn985♣kn95 | ♠KD♥K74♦D10632♣D74 | ♠976♥D83♦kn985♣kn95 | 459 | 55,10 | 459 |
18 | 2NT | S | = | ♥6 | 120 | 6 | 13 | 13 | ♠Kkn106♥-♦EDkn983♣K103 | ♠93♥D8543♦K105♣E82 | ♠Kkn106♥-♦EDkn983♣K103 | 465 | 52,72 | 465 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior