BBO-Skåne-Lund/Bjärred/Lomma
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
33 | 404,8 | 46,85 | Gert-Ingmar Nilsson - Torsten Åkerman | Gert-Ingmar Nilsson Torsten Åkerman | -5,4 | Lomma BK | Lomma BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill | Rond 1, som N-S, mot Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill |
1 | 5♠ | Ö | = | ♣2 | -450 | 20 | 43 | 43 | ♠1087♥E9763♦75♣D103 | ♠kn4♥kn1054♦K9632♣kn2 | ♠1087♥E9763♦75♣D103 | 20 | 40,82 | 20 |
2 | 3NT | S | = | ♠4 | 600 | 23 | 52 | 52 | ♠D82♥Ekn75♦10853♣E4 | ♠EKkn10♥108♦EK2♣9863 | ♠D82♥Ekn75♦10853♣E4 | 43 | 43,88 | 43 |
Rond 2, som N-S, mot Kerstin Strömholm - Barbro Lindskog | Rond 2, som N-S, mot Kerstin Strömholm - Barbro Lindskog |
3 | 3NT | N | –4 | ♣K | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠8♥E102♦Ekn1087♣E1032 | ♠ED10752♥kn64♦6♣975 | ♠8♥E102♦Ekn1087♣E1032 | 43 | 29,25 | 43 |
4 | 2♠ | Ö | –1 | ♥8 | 100 | 36 | 78 | 78 | ♠Kkn2♥109654♦63♣Ekn10 | ♠D43♥kn8♦Kkn4♣D8643 | ♠Kkn2♥109654♦63♣Ekn10 | 79 | 40,31 | 79 |
Rond 3, som N-S, mot Knut Nilsson - Per-Olof Fagerström | Rond 3, som N-S, mot Knut Nilsson - Per-Olof Fagerström |
5 | 3♥ | V | –1 | ♠E | 50 | 39 | 84 | 84 | ♠EK♥K932♦Dkn10♣kn1073 | ♠1093♥D87♦8♣KD8652 | ♠EK♥K932♦Dkn10♣kn1073 | 118 | 48,16 | 118 |
6 | 6♣ | N | –1 | ♠E | -50 | 7 | 15 | 15 | ♠K5♥Kkn106♦D1094♣K83 | ♠D743♥4♦EK♣EDkn765 | ♠K5♥Kkn106♦D1094♣K83 | 125 | 42,52 | 125 |
Rond 4, som N-S, mot Eva Nordh - Lilian Mauritzon | Rond 4, som N-S, mot Eva Nordh - Lilian Mauritzon |
7 | 3♠ | S | –1 | ♥3 | -100 | 18 | 39 | 39 | ♠K52♥KD9♦Dkn7♣ED106 | ♠kn764♥-♦10432♣kn8742 | ♠K52♥KD9♦Dkn7♣ED106 | 143 | 41,69 | 143 |
8 | 4♦ | N | –3 | ♥2 | -150 | 13 | 28 | 28 | ♠1094♥E9♦KD654♣E53 | ♠K652♥108♦873♣K742 | ♠1094♥E9♦KD654♣E53 | 156 | 39,80 | 156 |
Rond 5, som N-S, mot Tatyana Trendafilova - Klas Bellander | Rond 5, som N-S, mot Tatyana Trendafilova - Klas Bellander |
9 | 4♠ | S | +1 | ♥7 | 450 | 32 | 69 | 69 | ♠D109♥963♦EDkn6♣E84 | ♠K85432♥Ekn2♦K104♣D | ♠D109♥963♦EDkn6♣E84 | 188 | 42,63 | 188 |
10 | 3NT | S | = | ♣6 | 600 | 15 | 32 | 32 | ♠E642♥EKkn76♦95♣107 | ♠K73♥-♦EDkn73♣EKkn94 | ♠E642♥EKkn76♦95♣107 | 203 | 41,43 | 203 |
Rond 6, som N-S, mot Mattias Wallin - Ted Böklin | Rond 6, som N-S, mot Mattias Wallin - Ted Böklin |
11 | 3NT | N | +2 | ♠D | 460 | 40 | 86 | 86 | ♠E8♥Kkn108♦K9♣Kkn873 | ♠43♥E76♦EDkn743♣109 | ♠E8♥Kkn108♦K9♣Kkn873 | 243 | 45,08 | 243 |
12 | 1NT | V | +2 | ♣4 | -150 | 2 | 4 | 4 | ♠E62♥Dkn7♦kn83♣kn874 | ♠Dkn♥10964♦E10972♣K6 | ♠E62♥Dkn7♦kn83♣kn874 | 245 | 41,67 | 245 |
Rond 7, som N-S, mot Anethe Erlandsson - Anna-Lena Jacobsson | Rond 7, som N-S, mot Anethe Erlandsson - Anna-Lena Jacobsson |
13 | 2NT | S | = | ♠10 | 120 | 29 | 63 | 63 | ♠KD7♥Ekn1083♦D2♣Dkn8 | ♠83♥94♦E753♣K7643 | ♠KD7♥Ekn1083♦D2♣Dkn8 | 274 | 43,01 | 274 |
14 | 3NT | Ö | +2 | ♠7 | -460 | 14 | 30 | 30 | ♠kn943♥1053♦83♣kn1063 | ♠10765♥kn9♦D96♣ED95 | ♠kn943♥1053♦83♣kn1063 | 288 | 41,98 | 288 |
Rond 8, som N-S, mot Lennart Blomqvist - Per-Ingemar Nilsson | Rond 8, som N-S, mot Lennart Blomqvist - Per-Ingemar Nilsson |
15 | 4♠ | S | +1 | ♦kn | 650 | 15 | 32 | 32 | ♠K10982♥Kkn2♦E65♣83 | ♠Ekn5♥E♦K107♣KDkn965 | ♠K10982♥Kkn2♦E65♣83 | 303 | 41,22 | 303 |
16 | 2♦ | Ö | +1 | ♠E | -110 | 30 | 65 | 65 | ♠K87♥1084♦kn8♣Kkn964 | ♠E6♥Ekn53♦9652♣D102 | ♠K87♥1084♦kn8♣Kkn964 | 333 | 42,47 | 333 |
Rond 9, som N-S, mot Agneta Svensson - Ulrik Svensson | Rond 9, som N-S, mot Agneta Svensson - Ulrik Svensson |
17 | 3♥ | V | +2 | ♦9 | -200 | 16 | 34 | 34 | ♠976♥D83♦kn985♣kn95 | ♠KD♥K74♦D10632♣D74 | ♠976♥D83♦kn985♣kn95 | 349 | 41,90 | 349 |
18 | 3♥x | Ö | –2 | ♦10 | 300 | 43 | 93 | 93 | ♠Kkn106♥-♦EDkn983♣K103 | ♠93♥D8543♦K105♣E82 | ♠Kkn106♥-♦EDkn983♣K103 | 392 | 44,44 | 392 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior