BBO-Skåne-Lund/Bjärred/Lomma
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
5 | 420 | 58,33 | Lennart Blomqvist - Per-Ingemar Nilsson | Lennart Blomqvist Per-Ingemar Nilsson | Höörs BK - BK Tre Sang, Helsingborg | Höörs BK BK Tre Sang, Helsingborg |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Gunilla Lundskog - Lars G Svensson | Rond 1, som Ö-V, mot Gunilla Lundskog - Lars G Svensson |
1 | 3NT | V | +4 | ♠10 | -520 | 36 | 94 | 94 | ♠85♥kn9♦E105♣ED10654 | ♠D9♥EK42♦K7♣Kkn972 | ♠85♥kn9♦E105♣ED10654 | 36 | 87,80 | 36 |
2 | 3♥ | Ö | = | ♦10 | -140 | 10 | 26 | 26 | ♠Kkn1087♥EK1075♦E4♣10 | ♠632♥kn9♦K752♣K653 | ♠Kkn1087♥EK1075♦E4♣10 | 46 | 56,10 | 46 |
Rond 2, som Ö-V, mot Per-Olof Olehn - Christina Leander | Rond 2, som Ö-V, mot Per-Olof Olehn - Christina Leander |
3 | 3NT | S | –1 | ♦10 | -50 | 34 | 89 | 89 | ♠Ekn653♥2♦742♣7632 | ♠D2♥K10753♦E1093♣kn4 | ♠Ekn653♥2♦742♣7632 | 80 | 65,04 | 80 |
4 | 3♠ | N | –2 | ♦3 | -200 | 33 | 86 | 86 | ♠KD8♥ED7♦kn953♣Kkn4 | ♠1094♥kn109864♦72♣72 | ♠KD8♥ED7♦kn953♣Kkn4 | 113 | 68,90 | 113 |
Rond 3, som Ö-V, mot Bengt Nilsson - Peter Gati | Rond 3, som Ö-V, mot Bengt Nilsson - Peter Gati |
5 | 2♣ | Ö | –2 | ♦E | 100 | 8 | 21 | 21 | ♠kn7♥K9♦D853♣EK943 | ♠D6432♥D1052♦10♣652 | ♠kn7♥K9♦D853♣EK943 | 121 | 59,02 | 121 |
6 | 3NT | Ö | +2 | ♠9 | -660 | 32 | 84 | 84 | ♠KD6♥ED9♦EK874♣kn2 | ♠kn1032♥K86♦93♣KD106 | ♠KD6♥ED9♦EK874♣kn2 | 153 | 62,20 | 153 |
Rond 4, som Ö-V, mot Gunilla Almqvist - Ann-Kristin Öhlin | Rond 4, som Ö-V, mot Gunilla Almqvist - Ann-Kristin Öhlin |
7 | 3NT | S | = | ♠9 | 600 | 23 | 60 | 60 | ♠10742♥983♦754♣K107 | ♠D953♥10742♦ED10♣D8 | ♠10742♥983♦754♣K107 | 176 | 61,32 | 176 |
8 | 3♦ | Ö | +2 | ♥kn | -150 | 16 | 42 | 42 | ♠E875♥KD52♦EKD87♣- | ♠K10♥973♦6542♣D763 | ♠E875♥KD52♦EKD87♣- | 192 | 58,54 | 192 |
Rond 5, som Ö-V, mot Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck | Rond 5, som Ö-V, mot Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck |
9 | 2♠ | Ö | +1 | ♦D | -140 | 25 | 65 | 65 | ♠KDkn105♥D1074♦K4♣E10 | ♠943♥kn9♦E10976♣D74 | ♠KDkn105♥D1074♦K4♣E10 | 217 | 58,81 | 217 |
10 | 4♠ | N | +2 | ♣6 | 680 | 2 | 5 | 5 | ♠D7♥kn2♦1098632♣K86 | ♠K8♥D975♦K7♣kn10952 | ♠D7♥kn2♦1098632♣K86 | 219 | 53,41 | 219 |
Rond 6, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 6, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
11 | 3♠ | V | –2 | ♦E | 100 | 13 | 34 | 34 | ♠E104♥kn4♦10432♣D1095 | ♠KDkn97♥K85♦97♣E32 | ♠E104♥kn4♦10432♣D1095 | 232 | 51,44 | 232 |
12 | 5♣x | S | –1 | ♠4 | -200 | 38 | 100 | 100 | ♠Ekn763♥65♦kn1062♣103 | ♠K954♥E8732♦D3♣Dkn | ♠Ekn763♥65♦kn1062♣103 | 270 | 54,88 | 270 |
Rond 7, som Ö-V, mot Mattias Wallin - Ted Böklin | Rond 7, som Ö-V, mot Mattias Wallin - Ted Böklin |
13 | 3NT | Ö | +1 | ♠K | -630 | 38 | 100 | 100 | ♠Ekn93♥K9♦D10874♣E4 | ♠72♥Ekn832♦Kkn92♣kn5 | ♠Ekn93♥K9♦D10874♣E4 | 308 | 57,79 | 308 |
14 | 4♥ | S | = | ♠K | 420 | 5 | 13 | 13 | ♠1064♥E4♦Kkn92♣8653 | ♠EK875♥K♦D753♣1042 | ♠1064♥E4♦Kkn92♣8653 | 313 | 54,53 | 313 |
Rond 8, som Ö-V, mot Anette Erlandsson - Anna-Lena Jacobsson | Rond 8, som Ö-V, mot Anette Erlandsson - Anna-Lena Jacobsson |
15 | 5♦ | V | +1 | ♣2 | -420 | 23 | 60 | 60 | ♠E1065♥Kkn6♦Ekn104♣E4 | ♠-♥1075♦KD9853♣K875 | ♠E1065♥Kkn6♦Ekn104♣E4 | 336 | 54,63 | 336 |
16 | 4♣ | V | –1 | ♦9 | 100 | 17 | 44 | 44 | ♠-♥EKkn75♦86♣K109853 | ♠EK1063♥63♦1054♣E72 | ♠-♥EKkn75♦86♣K109853 | 353 | 53,81 | 353 |
Rond 9, som Ö-V, mot Björn Thorvinger - Maria Jeppsson | Rond 9, som Ö-V, mot Björn Thorvinger - Maria Jeppsson |
17 | 3NT | Ö | –1 | ♥9 | 50 | 16 | 42 | 42 | ♠K652♥kn83♦EKD♣KD9 | ♠E103♥E642♦kn10♣7542 | ♠K652♥kn83♦EKD♣KD9 | 369 | 52,94 | 369 |
18 | 2♠ | N | +2 | ♦8 | 170 | 30 | 78 | 78 | ♠D2♥EK965♦87♣kn1098 | ♠73♥1074♦E10632♣765 | ♠D2♥EK965♦87♣kn1098 | 399 | 54,07 | 399 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior