DM Veteran
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
21 | 351,5 | 41,85 | Lennart Nordberg - Maud Brink | Lennart Nordberg Maud Brink | Laholms BK | Laholms BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Ove Olsson - Kenneth Johansson | Rond 1, som N-S, mot Ove Olsson - Kenneth Johansson |
1 | 2♥ | V | +2 | ♦4 | -170 | 17 | 85 | 85 | ♠kn10543♥-♦kn843♣D862 | ♠97♥EK6♦E9762♣1073 | ♠kn10543♥-♦kn843♣D862 | 17 | 85,00 | 17 |
2 | 2NT | S | –3 | ♣7 | -300 | 0 | 0 | 0 | ♠K943♥D63♦KD75♣E6 | ♠Dkn5♥Kkn10♦1032♣9854 | ♠K943♥D63♦KD75♣E6 | 17 | 42,50 | 17 |
Rond 2, som Ö-V, mot Jan-Erik Helmersson - Bertil Persson | Rond 2, som Ö-V, mot Jan-Erik Helmersson - Bertil Persson |
3 | 5♦ | N | –1 | ♥E | -50 | 17 | 85 | 85 | ♠9♥EK1064♦1092♣10653 | ♠Dkn876♥973♦K3♣kn97 | ♠9♥EK1064♦1092♣10653 | 34 | 56,67 | 34 |
4 | 3♦ | S | –1 | ♥8 | -100 | 7 | 35 | 35 | ♠kn432♥Ekn93♦KD8♣kn3 | ♠ED976♥864♦E4♣985 | ♠kn432♥Ekn93♦KD8♣kn3 | 41 | 51,25 | 41 |
Rond 3, som N-S, mot Hans Andersson - Ulla Davidsson | Rond 3, som N-S, mot Hans Andersson - Ulla Davidsson |
5 | 4♠ | V | +1 | ♦5 | -450 | 1 | 5 | 5 | ♠8♥Kkn10643♦8653♣87 | ♠D9♥87♦Kkn4♣KDkn1052 | ♠8♥Kkn10643♦8653♣87 | 42 | 42,00 | 42 |
6 | 3♠ | S | +1 | ♥8 | 170 | 20 | 100 | 100 | ♠D10♥EKDkn6♦109642♣kn | ♠Ekn9532♥102♦3♣D1084 | ♠D10♥EKDkn6♦109642♣kn | 62 | 51,67 | 62 |
Rond 4, som Ö-V, mot Torleif Hägg - Kenneth Svensson | Rond 4, som Ö-V, mot Torleif Hägg - Kenneth Svensson |
7 | 4♥ | V | +1 | ♠8 | -650 | 10 | 50 | 50 | ♠K42♥Ekn95432♦2♣98 | ♠ED3♥106♦Ekn65♣KD53 | ♠K42♥Ekn95432♦2♣98 | 72 | 51,43 | 72 |
8 | 3NT | N | –1 | ♣E | -50 | 15 | 75 | 75 | ♠kn954♥D109♦1075♣E72 | ♠103♥K654♦Ekn84♣943 | ♠kn954♥D109♦1075♣E72 | 87 | 54,38 | 87 |
Rond 5, som N-S, mot Einar Jönsson - Tage Ericson | Rond 5, som N-S, mot Einar Jönsson - Tage Ericson |
9 | 1NT | V | +4 | ♠8 | -210 | 1 | 5 | 5 | ♠8♥D432♦97632♣1093 | ♠Ekn743♥Kkn85♦D105♣E | ♠8♥D432♦97632♣1093 | 88 | 48,89 | 88 |
10 | 2♥ | Ö | +3 | ♣K | -200 | 20 | 100 | 100 | ♠E98♥865♦Dkn109♣842 | ♠54♥kn4♦K852♣KD1076 | ♠E98♥865♦Dkn109♣842 | 108 | 54,00 | 108 |
Rond 6, som Ö-V, mot Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus | Rond 6, som Ö-V, mot Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus |
11 | 4♥ | S | = | ♠K | 420 | 12 | 60 | 60 | ♠95♥954♦D75♣109765 | ♠KD107♥D♦Ekn63♣Dkn82 | ♠95♥954♦D75♣109765 | 120 | 54,55 | 120 |
12 | 2♥ | N | +1 | ♣K | 140 | 16 | 80 | 80 | ♠K2♥kn2♦ED762♣KD105 | ♠D987♥D6♦854♣7643 | ♠K2♥kn2♦ED762♣KD105 | 136 | 56,67 | 136 |
Rond 7, som Ö-V, mot Torgild Olsson - Jan Nilsson | Rond 7, som Ö-V, mot Torgild Olsson - Jan Nilsson |
13 | 1♠ | Ö | = | ♥9 | -80 | 0 | 0 | 0 | ♠D875♥Ekn862♦D82♣9 | ♠963♥10♦EKkn953♣Kkn8 | ♠D875♥Ekn862♦D82♣9 | 136 | 52,31 | 136 |
14 | 2♠ | V | +1 | ♦7 | -140 | 0 | 0 | 0 | ♠1084♥108742♦KD63♣8 | ♠KD763♥D5♦E9♣ED92 | ♠1084♥108742♦KD63♣8 | 136 | 48,57 | 136 |
Rond 8, som Ö-V, mot Mats Gunnarsson - Arne Johansson | Rond 8, som Ö-V, mot Mats Gunnarsson - Arne Johansson |
15 | 3NT | V | –1 | ♥2 | 50 | 6 | 30 | 30 | ♠7♥D9♦EDkn75♣109874 | ♠KD10963♥K74♦83♣EK | ♠7♥D9♦EDkn75♣109874 | 142 | 47,33 | 142 |
16 | 3♥ | V | –1 | ♠kn | 100 | 2 | 10 | 10 | ♠ED32♥KD108♦54♣Ekn5 | ♠865♥kn542♦Kkn82♣109 | ♠ED32♥KD108♦54♣Ekn5 | 144 | 45,00 | 144 |
Rond 9, som Ö-V, mot Mats Allgöwer - Björn Wenander | Rond 9, som Ö-V, mot Mats Allgöwer - Björn Wenander |
17 | 4NT | N | = | ♣E | 430 | 4 | 20 | 20 | ♠764♥63♦Dkn62♣Ekn73 | ♠Kkn1085♥E84♦1075♣65 | ♠764♥63♦Dkn62♣Ekn73 | 148 | 43,53 | 148 |
18 | 1♠ | S | = | ♦8 | 80 | 8 | 40 | 40 | ♠EK8♥E64♦kn53♣9832 | ♠10953♥K107♦84♣Dkn75 | ♠EK8♥E64♦kn53♣9832 | 156 | 43,33 | 156 |
Rond 10, som N-S, mot Carl Björk - Sven Landervik | Rond 10, som N-S, mot Carl Björk - Sven Landervik |
19 | 4♥ | Ö | –2 | ♦7 | 200 | 15 | 75 | 75 | ♠D1075♥4♦EK642♣K73 | ♠E842♥kn102♦D107♣954 | ♠D1075♥4♦EK642♣K73 | 171 | 45,00 | 171 |
20 | 3♣ | V | = | ♥3 | -110 | 4 | 20 | 20 | ♠Ekn8♥109763♦kn63♣65 | ♠K32♥D4♦EK952♣Dkn7 | ♠Ekn8♥109763♦kn63♣65 | 175 | 43,75 | 175 |
Rond 11, som N-S, mot Kenneth Hellström - Stellan Andersson | Rond 11, som N-S, mot Kenneth Hellström - Stellan Andersson |
21 | 4♥ | V | = | ♣E | -420 | 4 | 20 | 20 | ♠Kkn86♥107♦D8743♣E9 | ♠1095♥K94♦Kkn962♣D7 | ♠Kkn86♥107♦D8743♣E9 | 179 | 42,62 | 179 |
22 | 4♠ | N | +1 | ♦10 | 450 | 4 | 20 | 20 | ♠KDkn985♥102♦EK2♣Kkn | ♠64♥E654♦D943♣E92 | ♠KDkn985♥102♦EK2♣Kkn | 183 | 41,59 | 183 |
Rond 12, som Ö-V, mot Britt Cuñat - Morgan Larsson | Rond 12, som Ö-V, mot Britt Cuñat - Morgan Larsson |
23 | 1NT | Ö | –1 | ♠2 | 100 | 7 | 35 | 35 | ♠kn6♥85♦D10973♣E1076 | ♠K1053♥KD104♦Ekn8♣43 | ♠kn6♥85♦D10973♣E1076 | 190 | 41,30 | 190 |
24 | 1NT | V | +1 | ♠9 | -120 | 11 | 55 | 55 | ♠ED72♥kn1094♦E875♣K | ♠Kkn10♥873♦kn92♣E932 | ♠ED72♥kn1094♦E875♣K | 201 | 41,88 | 201 |
Rond 13, som Ö-V, mot Torgny Carlsson - Jan Enarsson | Rond 13, som Ö-V, mot Torgny Carlsson - Jan Enarsson |
25 | 4♥ | V | = | ♠10 | -620 | 17 | 85 | 85 | ♠E♥D7♦KD43♣EKD853 | ♠KD3♥K109632♦2♣642 | ♠E♥D7♦KD43♣EKD853 | 218 | 43,60 | 218 |
26 | 5♣ | Ö | = | ♥4 | -600 | 17 | 85 | 85 | ♠Ekn4♥D32♦6♣KDkn1032 | ♠D965♥75♦ED93♣E85 | ♠Ekn4♥D32♦6♣KDkn1032 | 235 | 45,19 | 235 |
Rond 14, som N-S, mot Peter Krug - Anders Norin | Rond 14, som N-S, mot Peter Krug - Anders Norin |
27 | 4♣ | N | = | ♠9 | 130 | 8 | 40 | 40 | ♠KD72♥8♦2♣EDkn7543 | ♠kn1083♥Dkn7♦KD93♣98 | ♠KD72♥8♦2♣EDkn7543 | 243 | 45,00 | 243 |
28 | 3NT | V | +3 | ♦6 | -490 | 0 | 0 | 0 | ♠6532♥kn52♦E876♣D7 | ♠kn10987♥103♦3♣E10953 | ♠6532♥kn52♦E876♣D7 | 243 | 43,39 | 243 |
Rond 15, som Ö-V, mot Nils Svensson - Åke Enander | Rond 15, som Ö-V, mot Nils Svensson - Åke Enander |
29 | 1NT | S | = | ♦3 | 90 | 13 | 65 | 65 | ♠E643♥63♦10974♣Dkn2 | ♠105♥Dkn84♦EKkn32♣65 | ♠E643♥63♦10974♣Dkn2 | 256 | 44,14 | 256 |
30 | 3NT | N | +4 | ♠6 | 520 | 8 | 40 | 40 | ♠kn9864♥93♦D63♣K108 | ♠D10♥kn1065♦10942♣975 | ♠kn9864♥93♦D63♣K108 | 264 | 44,00 | 264 |
Rond 16, som Ö-V, mot Görel Upphoff - Ronny Upphoff | Rond 16, som Ö-V, mot Görel Upphoff - Ronny Upphoff |
31 | 4♥ | N | +1 | ♠5 | 650 | 4 | 20 | 20 | ♠K752♥Dkn♦E652♣D53 | ♠D1064♥8763♦kn♣10876 | ♠K752♥Dkn♦E652♣D53 | 268 | 43,23 | 268 |
32 | 2♠ | N | = | ♥D | 110 | 4 | 20 | 20 | ♠kn52♥D10♦7653♣Dkn43 | ♠EK8♥Ekn643♦D109♣108 | ♠kn52♥D10♦7653♣Dkn43 | 272 | 42,50 | 272 |
Rond 17, som N-S, mot Peter Kaspersson - Jan Wiström | Rond 17, som N-S, mot Peter Kaspersson - Jan Wiström |
33 | 2NT | V | –1 | ♥2 | 50 | 10 | 50 | 50 | ♠D10432♥2♦kn1093♣862 | ♠kn9♥KDkn954♦ED5♣105 | ♠D10432♥2♦kn1093♣862 | 282 | 42,73 | 282 |
34 | 4♥ | V | +1 | ♦kn | -450 | 0 | 0 | 0 | ♠D102♥3♦kn10875♣ED108 | ♠K96♥9765♦E4♣9743 | ♠D102♥3♦kn10875♣ED108 | 282 | 41,47 | 282 |
Rond 18, som N-S, mot Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund | Rond 18, som N-S, mot Vera Gemrud - Per-Ingvar Skoglund |
35 | 4♣ | V | = | ♠E | -130 | 2 | 10 | 10 | ♠EKDkn76♥E83♦63♣D4 | ♠10842♥1076♦kn985♣K5 | ♠EKDkn76♥E83♦63♣D4 | 284 | 40,57 | 284 |
36 | 2♠ | Ö | +1 | ♣E | -140 | 5 | 25 | 25 | ♠K65♥1073♦KD4♣10943 | ♠kn3♥ED642♦kn1087♣E8 | ♠K65♥1073♦KD4♣10943 | 289 | 40,14 | 289 |
Rond 19, som N-S, mot Sören Westling - Martin Lundberg | Rond 19, som N-S, mot Sören Westling - Martin Lundberg |
37 | 1NT | Ö | +1 | ♠kn | -120 | 18 | 90 | 90 | ♠D64♥kn973♦76♣kn854 | ♠kn10973♥D42♦E♣ED102 | ♠D64♥kn973♦76♣kn854 | 307 | 41,49 | 307 |
38 | 4♠ | S | = | ♥8 | 420 | 15,5 | 78 | 78 | ♠ED87♥kn7632♦9♣D92 | ♠109654♥E5♦EK♣K1085 | ♠ED87♥kn7632♦9♣D92 | 322,5 | 42,43 | 322,5 |
Rond 20, som N-S, mot Maria Ohlsson - Tommy Johansson | Rond 20, som N-S, mot Maria Ohlsson - Tommy Johansson |
39 | 3♠ | V | +1 | ♣E | -170 | 3 | 15 | 15 | ♠32♥kn52♦6♣EKDkn1075 | ♠kn108♥E984♦Dkn1052♣2 | ♠32♥kn52♦6♣EKDkn1075 | 325,5 | 41,73 | 325,5 |
40 | 4♠ | V | –1 | ♥5 | 50 | 13 | 65 | 65 | ♠7♥8653♦kn9862♣ED7 | ♠EKkn♥KDkn942♦5♣1054 | ♠7♥8653♦kn9862♣ED7 | 338,5 | 42,31 | 338,5 |
Rond 21, som Ö-V, mot Hans-Göran Larsson - Cay Krug | Rond 21, som Ö-V, mot Hans-Göran Larsson - Cay Krug |
41 | 5♦x | N | –2 | ♣E | -300 | 11 | 55 | 55 | ♠Dkn4♥EDkn954♦-♣EK84 | ♠9873♥872♦E104♣D107 | ♠Dkn4♥EDkn954♦-♣EK84 | 349,5 | 42,62 | 349,5 |
42 | 2♣ | S | +1 | ♣8 | 110 | 2 | 10 | 10 | ♠K73♥982♦kn1053♣Ekn2 | ♠108642♥EDkn♦D64♣84 | ♠K73♥982♦kn1053♣Ekn2 | 351,5 | 41,85 | 351,5 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior