EM Ostende 6-16 juni
Carina Wademark
Det blev två silver, en fjärdeplats samt bästa nation för Sverige i 2018 års EM
Officiell hemsida | Resultat/Running Scores | Dag-för-dag |Vår minisajt |Tidsschema| Lottning| BBO |
EM Ostende 6-16 juni
Nu är det äntligen dags för EM lag i Oostende.
Sverige har tre lag till start, ett i varje klass öppen, dam och veteraner.
Utöver det åker Ulla-Britt och Lars Goldberg till Ostende för deltagande i Öppna EM Par för veteraner, 53 par från 18 länder är anmälda. De spelar kval onsdag - torsdag och A-B-final fredag - lördag.
I Öppen klass deltar 33 länder, några fler än i övriga klasser, vilket betyder att de startar några dagar tidigare, onsdag 6 juni.
Det är fyra lag färre och en speldag mer än vid förra EM, därmed klarar sig även öppen klass med tre matcher/dag, för att få ihop de 32 matcherna.
Damer och veteraner spelar 22/21 matcher med start söndag 10 juni.
Delmål ett för samtliga lag är att kvalificera Sverige för spel i VM i Kina 2019.
Medaljer är vi numera bortskämda med och vi har siktet inställt på fler under detta EM.
Spelarna i veteranlaget blir besvikna om de kommer hem utan medaljer.
I öppen klass är konkurrensen stenhård, men Sverige är bra!
I damklassen har vi tre samspelta par som är väldigt sugna på medalj, vi tror på pallplats!
På minisajten kommer det varje kväll att lämnas en rapport med bilder, en sammanfattning från dagen, läget och stämningen på plats.
Vi hoppas att ni kan och vill hänga med i spelet via BBO och running scores.
Varje imp spelar roll och det vore jättekul om ni kan hjälpa till att kämpa in några från supporterhåll också!
Vi spelar för Sverige!
Format
I samtliga klasser spelas en rak serie över 16 brickor/match.
Det lag som toppar respektive tabell när samtliga matcher är spelade koras till Europamästare.
De åtta främsta lagen i respektive klass kvalificerar sig för spel i VM som spelas i Sanya, Kina 18 Oktober - 2 November 2019.
BBO
Spelet från ett antal matcher per rond kommer att sändas på BBO.
Lagen
Sverige representeras av:
Öppen klass
Fredrik Nyström - Johan Upmark
Ola Rimstedt - Mikael Rimstedt
Simon Hult - Simon Ekenberg
Kapten: Jan Lagerman
Damklass
Jessica Larsson - Kathrine Bertheau
Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved
Cecilia Rimstedt - Ida Grönkvist
Kapten: Kenneth Borin
Coach: Carina Wademark
Veteranklass
Mats Nilsland - Björn Fallenius
Anders Morath - PG Eliasson
Bengt-Erik Efraimsson - Mats Axdorph
Kapten: Olle Wademark
Coach: Carina Wademark
Nu kör vi, heja Sverige!
Officiell hemsida | Resultat/Running Scores |Vår minisajt | Dag-för-dag |Tidsschema| Lottning| BBO |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior